ISP Squash
 
   
   
 

DAIS Moment of Joy Otters Club Championship

  At Otters Club, Bandra : 17th January 2017
  FINAL:

BOYS U-11: Aditya Chandani [1] bt Vivaan Bhatia [3/4] 11-2,6-11,7-11,11-9,11-7
BOYS U-13: Jeh Pandole [1] bt Paarth Ambani [2] 11-8,8-11,11-6,11-5
BOYS U-15: Neel Joshi [1] bt Diwakar Singh [3/4] 12-10,6-11,11-3,5-11,11-4
BOYS U-17: Rahul Baitha [2] bt Aryan Parekh [1] 11-9,4-11,11-7,7-11,11-5
BOYS U-19: Aryaman Adik [1] bt Vikas Mehra [2] 7-11,8-11,12-10,13-11,11-9
GIRLS U-11: Anahat Singh [1] bt Nayna Taneja [3/4] 11-9,11-6,10-12,3-5 Retired
GIRLS U-13: Aasya Patel [2] bt Kaavya Bansal [1] 11-4,11-7,11-8
GIRLS U-15: Aishwarya Khubchandani [1] bt Anannya Morey [2] 11-5,11-6,11-4
GIRLS -17: Navmi Sharma [1] bt Yoshna Singh 11-5,11-8,11-9

SEMIFINALS:

BOYS U-11:
Aditya Chandani [1] bt Aimaan Zakaria [5/8] 11-5,11-5,11-4
Vivaan Bhatia [3/4] bt Siddhant Rewari [2] 11-9,13-15,11-5,11-4

BOYS U-13:
Jeh Pandole [1] bt Vivaan Shah [3/4] 11-5,11-6,11-3
Paarth Ambani [2] bt Om Semwal [3/4] 11-8,12-10,11-6

BOYS U-15:
Neel Joshi [1] bt Tanay Punjabi [5/8] 11-6,11-2,11-8
Diwakar Singh [3/4] bt Aakash Gupta [2] 11-3,11-7,11-6

BOYS U-17:
Aryan Parekh [1] bt Suraj Chand [5/8] 11-4,11-8,11-8
Rahul Baitha [2] bt Utkarsh Baheti [3/4] 11-9,4-11,11-8,12-10

BOYS U-19:
Aryaman Adik [1] bt Tushar Shahani [9/16] 11-4,3-11,7-11,11-6,11-9
Vikas Mehra [2] bt Sandeep Paswan [3/4] 11-5,11-6,11-7

GIRLS U-11:
Anahat Singh [1] bt Jiya Chotrani [3/4] 11-0,11-3,10-12,11-6
Nayna Taneja [3/4] bt Khushboo [2] 11-3,7-11,7-11,11-7,11-7

GIRLS -13:
Kaavya Bansal [1] bt S Akshaya Sri [5/8] 11-1,11-3,11-8
Aasya Patel [2] bt Pooja Arthi R [3/4] 11-8,2-11,11-9,11-6

GIRLS -15:
Aishwarya Khubchandani [1] bt Amira Singh [3/4] 11-6,12-14,11-6,11-5
Anannya Morey [2] bt Avani Nagar [3/4] 11-6,11-7,11-8

GIRLS U-19;
Navmi Sharma [1] bt Pranjali Sharma [3/4] 11-7,11-3,11-9
Yoshna Singh bt Mira Kamat [2] 11-5,11-1,11-5

QUARTERFINALS:

BOYS U-11:
Aditya Chandani [1] bt Ayaan Vaziralli [9/16] 7-11,11-4,7-11,11-4,17-15
Aimaan Zakaria [5/8] bt Sandhesh Pr [3/4] 11-3,11-9,11-5
Vivaan Bhatia [3/4] bt Ekambir Singh [5/8] 11-7,11-4,11-5
Siddhant Rewari [2] bt Arjun Somani [5/8] 11-3,11-11,2-10

BOYS U-13:
Jeh Pandole [1] bt Uday Rai [9/16] 11-3,11-1,11-3
Vivaan Shah [3/4] bt Arnav Tevatia [5/8] 11-6,11-6,11-7
Om Semwal [3/4] bt Sharan Punjabi [5/8] 6-11,12-10,11-4,8-11,11-8
Paarth Ambani [2] bt Kabir M D Rebello [5/8] 11-3,11-9,11-9

BOYS U-15:
Neel Joshi [1] bt Yash Dhairyawan [9/16] 11-1,11-5,11-4
Tanay Punjabi [5/8] bt Jay Vaknalli [3/4] 11-3,11-2,11-4
Diwakar Singh [3/4] bt Druv Vazirani [9/16] 11-1,11-5,11-2
Aakash Gupta [2] bt Vishal Rajbhar [9/16] 9-11,11-8,11-1,11-7

BOYS U-17;
Aryan Parekh [1] bt Deepak Mandal [5/8] 11-3,5-11,11-2,11-4
Suraj Chand [5/8] bt Advait Adik [3/4] 9-11,11-8,9-11,11-2,11-5
Utkarsh Baheti [3/4] bt Araash Mehta [9/16] 11-5,14-12,11-4
Rahul Baitha [2] bt Shloke Sahay [5/8] 11-8,11-6,11-7

BOYS U-19:
Aryaman Adik [1] bt Pradeep Chaudhary [5/8] 9-11,11-7,11-4,11-7
Tushar Shahani [9/16] bt Dev Vazirani [5/8] 11-8,11-7,8-11,11-8
Sandeep Paswan [3/4] bt Arnav Parikh [5/8] 11-6,11-8,5-11,11-8
Vikas Mehra [2] bt Simranjit Singh [5/8] 11-7,11-5,14-12

GIRLS U-11:
Anahat Singh [1] bt Ipsa Mishra 11-5,11-5,11-4
Jiya Chotrani [3/4] bt Ananthi Vivek [5/8] 11-5,11-4,9-11,18-16
Nayna Taneja [3/4] bt Sharon Jeffy Doss [5/8] 11-3,11-4,11-6
Khushboo [2] bt Aleya Masand [5/8] 6-11,11-8,8-11,11-8,11-6

GIRLS U-13:
Kaavya Bansal [1] bt Saisha Gupta [5/8] 11-5,8-11,11-5,11-4
S Akshaya Sri [5/8] bt Saniya Jaggi [9/16] 11-6,11-1,11-5
Pooja Arthi R [3/4] bt Sonya Bajaj [5/8] 11-7,13-11,11-4
Aasya Patel [2] bt Archita Singh [5/8] 11-711-2 Retired

GIRLS U-15:
Aishwarya Khubchandani [1] bt Sarah Vethekar [5/8] 11-3,11-3,11-4
Amira Singh [3/4] bt Sunita Patel [5/8] 11-7,11-4,11-4
Avani Nagar [3/4] bt Tanishka Jain [5/8] 11-5,14-12,11-9
Anannya Morey [2] bt Anjali Semwal [5/8] 11-5,11-2,11-9

GIRLS U-19:
Navmi Sharma [1] bt Rewa Bharma 11-4,11-7,11-4
Pranjali Sharma [3/4] bt Aakanksha Rao 11-7,11-8,11-3
Yoshna Singh bt Bhavna Goyal [3/4] 11-3,11-6,11-0
Mira Kamat [2] bt Anjali Kumari 11-3,11-5,11-7
   
 

OTTERS OPEN SQUASH TOURNAMENT 2011

  At Otters Club, Mumbai :14th May 2011
 

Results :

All finals : 

Men’s Open: Harinderpal Sandhu (TN) bt Mahesh Mangaonkar (CCI) 11-9, 6-11, 11-7, 11-6. 

Women’s Open: Saumya Karki bt Shria Khatri 11-6, 13-11, 11-5. 

U-9: Navaneeth P (TN) bt Tanay Punjabi (Otters Club) 11-8, 11-6, 7-11, 10-12, 11-7. 

Boys U-11: Veer Chotrani (Otters Club) bt Tushar Shahani (Otters Club) 6-11, 11-8, 5-11, 15-13, 12-10. 

Boys U-13: Sandeep Paswan (Jindal SA) bt Abhay Singh (TN) 8-11, 11-13, 11-6, 11-6, 11-7. 

Boys U-15: Yohan Pandole (CCI) bt Kunj Rawani (NSCI) 11-9, 11-8, 8-11,8-11, 11-8. 

Boys U-17: Kush Kumar (TN) bt Deepak Mishra (TN) 11-4, 11-4, 7-11, 11-7. 

Boys U-19: Mahesh Mangaonkar (CCI) bt Abhishek Pradhan (TN) 11-4, 11-4, 11-5. 

Girls U-13: Ashwarya Bhattacharya (Jindal SA) bt Aakansha Salunke (Goa) 11-4, 6-11, 11-6, 11-5. 

Girls U-15: Aishwarya Bhattacharya bt Jui Kalgutkar (Chembur Gym) 11-9, 14-12, 11-3. 

Girls U-17: Saumya Karki bt Shria Katri 11-5, 11-3, 11-2. 

Professionals: Rohit More bt Sachin Jadhav 14-12, 11-6, 9-11, 11-8 

Men‘s O-45: Aashish Kamat bt Chetan Ladiwala 11-7, 7-11, 11-7, 11-5. 

Men’s O-35: Manish Chotrani (Otters Club) bt Karan Mirchandani 11-5, 11-0, 11-2.

 

All semi-finals : 

 

Men’s Open: Harinderpal Sandhu (TN) bt Abhishek Pradhan (TN) 11-7, 11-5, 11-5; 
Mahesh Mangaonkar (CCI) bt Gaurav Nandrajog (Delhi) 7-11, 11-6, 11-2, 11-4.

 

Women’s Open: 
Shria Khatri bt Khushy Agarwal 11-5, 11-3, 11-5; 
Saumya Karki bt Dr. Deepali Parekh 11-8, 11-9, 11-4.

 

U-9: 
Navaneeth P (TN) bt Neel Joshi (Otters Club) 11-7, 11-9, 11-9; 
Tanay Punjabi (Otters Club) bt Dhruv Vazirani (Otters Club) 11-8, 11-7, 9-11, 13-11.

 

Boys U-11: 
Veer Chotrani (Otters Club) bt Advait Adik (Otters Club) 11-8, 10-12, 11-2, 14-12; 
Tushar Shahni (Otters Club) bt Yash Fadte (Goa) 11-5, 11-6, 11-3.

 

Boys U-13: 
Sandeep Paswan (Jindal SA) bt Aryaman Adik (Otters Club) 11-5, 11-9, 11-7; 
Abhay Singh (TN) bt Yohann Surti (Willingdon SC) 11-9, 11-9, 4-11, 12-10.

 

Boys U-15: 
Yohan Pandole (CCI)  bt Sandeep Ramchandran (TN) 11-4, 11-5, 11-8; 
Kunj Rawani (NSCI) bt Velavan S (TN) 11-7, 12-10, 11-6.

 

Boys U-17: 
Kush Kumar (TN) bt Sandeep R (TN) 11-5, 12-10, 11-5; 
Deepak Mishra (TN) bt Madhav Dhingra (Otters Club) 11-4, 13-11, 11-5

 

Boys U-19: 
Mahesh Mangaonkar bt Kush Kumar 11-9, 11-6, 11-8; 
Abhishek Pradhan bt Vrishabh Kotian 7-11, 11-9, 11-6, 9-11, 11-6.

 

Girls U-13: 
Aakansha Salunke (Goa) bt Ashita Bhengra (TN) 11-9, 7-11, 10-12, 11-7, 11-3

Ashwarya Bhattacharya (Jindal SA) bt Nikita Joshi (Otters Club) 11-5, 11-3, 11-6.

 

Girls U-15: 
Jui Kalgutkar (Chembur Gym) bt Ashwarya Nambiar 12-10, 7-11, 3-11, 11-9, 11-7; 
Aishwarya Bhattacharya bt Ashita Bhengra 11-2, 11-1, 11-3.

 

Girls U-17: 
Saumya Karki bt Aishwarya Nambiar 11-4, 11-4, 11-3; 
Shria Katri bt Urwashi Joshi 11-8, 11-7, 11-6.

 

Professionals: 
Rohit More bt Kalimuthu 11-6, 11-5, 11-2. 

 
 

OTTERS OPEN SQUASH TOURNAMENT 2010

  From June 26 - July 3, 2010
 

Finals : 

Mens: Harinderpal Sandhu (TN) bt  Vikas Jangra (Navy) 11-3, 11-5, 11-8
Women: 1-Saumya Karki (Hirnanandani) bt 3-Sachika Balvani (Otters Club) 11-4, 11-3, 11-5
Girls U-13: Aishwarya Battacharya (JIndal) bt 1-Jui Kalgutkar (Chembur Gym) 11-7, 16-14, 9-11, 11-6
Girls U-15: 5-Konpal Patni (MP) bt 2-Aishwarya Bhattacharya 6-11, 11-8, 11-4, 11-9
Girls U-17: 1-Saumya Karki (Hiranandani) bt 3-Shria Khatri (Hiranandani) 11-0, 11-9, 11-0
Boys U-9: Veer Chotrani (Otters Club) bt Advait Adik (Otters Club) 12-10, 11-7, 9-11, 6-11, 11-5
Boys U-11: 2-Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt 1-Dev Vazirani  (Otters Club) 11-5, 9-11, 11-7, 11-9
Boys U-13: Velavan Senthilkumar (TN) bt 6-Harsh Wadhwa (Otters Club) 11-6, 11-6, 11-6
Boys U-15: Madhav Dhingra (Otters Club) bt Sumer Rao (Otters Club) 11-5, 11-3, 11-8
Boys U-17: 1-Vrishabh Kotian (TN) bt 2-Deepak Mishra (TN) 11-6, 11-4, 11-6. 
Boys U-19: Mahesh Mangaonkar (Mumbai) bt Vrishab Kotian (TN) 11-3, 11-3, 11-7
Professionals: 4-Parmit Singh (MP) bt 3-Sanjay Pawar (OC) 11-5, 11-4, 11-4.
Men Over 45: Vaman Apte (Mumbai) bt Deepak Moolani (Pune) 11-3, 11-9, 11-9
Over 35: Manish Chotrani (Otters) w.o. Paul Ferrerira(Otters)

Semi-finals: 

Women: 
3-Sachika Balvani (Otters Club) bt 2-Ankita Sharma (Jjuhu Gym) 9-11, 11-9, 9-11, 11-6, 11-9; 
Saumya Karki (Hiranandani) wo Sachika Ingale (Del).

Girls U-13: 
Aishwarya Bhattacharya (Jindal) bt 3-Nikita Joshi (Otters Club) 11-4, 13-11, 11-8; 
1-Jui Kalgutkar (Chembur Gym) bt 5-Ashita Bengra (TN) 11-2, 11-1, 11-2.

Girls U-17: 
3-Shria Khatri (Hiranandani) bt 2-Ankita Sharma 11-9, 11-8, 11-7, 
Saumya Karki w.o Sachika Ingalre.

Girls U-15: 
5-Konpal Patni (MP) bt 1-Aishwarya Nambiar (CCI) 15-13, 11-5, 9-11, 11-7; 
2-Aishwarya Bhattacharya (Jindal) bt 3-Jui Kalgutkar (Chembur Gym) 11-4, 11-7,11-8.

Boys U-11: 
2-Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt 3-Varun Tiwari (Delhi) 11-9, 11-7, ,11-7; 
1-Dev Vazirani (Otters Club) bt 5-Veer Chotrani (Otters Club) 11-13, 11-8, 11-3, 8-11, 11-5.

Boys U-13: 
6-Harsh Wadhwa (Otters Club) bt 7-Dev Vazirani (Otters Club) 11-8, 11-3, 11-2; 
Velavan Senthilkumar (TN) bt 1-Ranjit Singh (Delhi) 11-4, 6-11, 10-12, 14-12, 11-7.

Boys U-15: 
Madhav Dhingra (Otters Club) bt 5-Rajat Sharma (Delhi) 11-8,11-4,11-6;
Sumer Rao (Otters Club) bt Guhan Senthilkumar (TN) 12-10, 14-12, 8-11, 6-11, 12-10.

Boys U-17: 
1-Vrishabh Kotian (TN) bt 4-Dhananjay Singh 11-8, 13-11, 11-5; 
2-Deepak Mishra (TN) bt 3-Tushar Kothari (Raj) 7-11, 11-6, 11-5, 11-6.

U-9: 
Veer Chotrani (Otters Club) bt Sankalp Anand 11-5, 11-4, 11-3; 
Advait Adik (Otters Club) bt Sumer Marwah 11-0, 11-4, 11-0.

Professionals: 
4-Parmit Singh (MP) bt 1-Amjad Khan (Delhi) 8-11, 11-4, 11- 5, 11-6; 
3-Sanjay Pawar (OC) bt 2-Rohit More (CCI) 11-2, 8-11, 8-11, 11-9, 13-11.

Over 35:
Paul Ferreira (Otters) bt Avinash Bhavnani (Otters) 11-9,11-9,11-3; 
Manish Chotrani (Otters) w.o. Gopi Mohite (Bombay Gym ).

Over 45: 
Vaman Apte (Bombay Gym) bt Gopi Mohite (Bombay Gym) 11-8,1--12,11-6,11-3; 
Deepak Moolani (Poona Club) bt Anant More (CCI) 12-10,11-7,11-13,11-4.

All Quarter-finals: 

Women's:
1-Saumya Karki bt Nina Bajpai (Pune) 11-1, 11-0, 11-1; 
3-Sachika Balvani (Otters Club) bt Aishwarya Kulkarni (Hiranandani) 11-3, 11-7, 11-6;
2-Ankita Sharma (Jjuhu Gym) bt Sahna Shetty 11-2, 11-2,11-3; 
5-Sachika Ingale (Delhi) bt 4-Shria Khatri (Hiranandani) 8-11, 11-9, 12-10, 6-11, 11-5. 

Girls U-13: 
3-Nikita Joshi (Otters Club) bt Koel Shankar (Khar Gym) 11-6, 11-5, 11-7; 
5-Ashita Bengra (TN) bt Anushka Nair 6-11, 11-6, 9-11, 11-8, 11-5; 
2-Aishwarya Battacharya bt 7-Vridhi Joshi (MP) 11-1, 11-1, 11-5.

Girls U-17: 
3-Shria Khatri (Hiranandani) bt 6-Aishwarya Nambiar (CC) 11-5, 11-5, 11-6; 
5-Sachika Ingale (Delhi) bt 4-Sachika Balvani (Otters Club) 11-6, 11-7, 11-5, 12-10;
2-Ankita Sharma bt Maanvi Chopra 11-2, 11-3, 11-1; 
1-Saumya Karki bt Namrata Purohit (Khar Gym) 11-4, 11-4, 11-1. 

Girls U-15: 
1-Aishwarya Nambiar (CC) bt Natasha Maheshwari (Otters Club) 11-3, 11-1, 11-1
5-Konpal Patni (MP) bt Akanksha Salunkhe (Goa) 11-1, 11-9, 11-2 
2-Aishwarya Bhattacharya (Jindal) bt Divya Gursahani (Khar Gym) 11-8, 11-4, 11-8;
3-Jui Kalgutkar (Chembur Gym) bt 6-Vridhi Doshi (MP) 11-6, 11-2, 11-6.

Boys U-11: 
3-Varun Tiwari (Delhi) bt 6-Tushar Shahani (Otters Club) 12-10, 8-11, 11-7, 11-5; 
2-Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt 7-Aryan Parekh (Matunga Gym) 11-8, 11-3, 10-12, 11-7; 
1-Dev Vazirani (Otters Club) bt 8-Advait Adik (Otters Club) 11-4, 11-4, 11-6. 

Boys U-13: 
1-Ranjit Singh (Delhi) bt Divyanshu Sharma (Noida) 11-9, 11-6, 11-7; 
Velavan Senthilkumar (TN) bt 4-Vedant Baheti (Raj) 11-6, 11-7, 11-9; 
6-Harsh Wadhwa (Otters Club) bt 3-Yohann Surti (Bombay Gym) 11-9, 8-11, 11-3, 12-10; 
7-Dev Vazirani (Otters Club) bt 2-Siddhant Iyer (Jindal) 4-11, 11-8, 11-2, 11-0. 

Boys U-15: 
Madhav Dhingra (Otters Club) bt Armaan Shaikh (WSC) 11-6, 11-6, 11-4; 
Sumer Rao (Otters Club) bt Kunj Rawani (NSCI) 13-11, 12-10, 5-11, 11-6; 
5-Rajat Sharma (Delhi) bt Ashraf Hussain (Delhi) 11-5, 11-13, 11-9, 11-7;
Guhan Senthilkumar (TN) bt 2-Harshit Mucchal (MP) 9-11, 11-9, 11-8, 7-11, 12-10.

Boys U-17: 
3-Tushar Kothari (Raj) bt 6Aditya Advani (Delhi) 11-8, 11-6, 11-9. 

Boys U-19: 
8-Shakir Hussain (Delhi) bt Vardhan Ladiwala (CCI) 11-9, 11-6, 11-8; 
2-Mahesh Mangaonkar (Mah) bt 7-Tushar Kothari (Raj) 11-4, 11-6, 11-5;
4-Vrishabh Kotian (TN) bt 5-Deepak Mishra (TN) 11-5, 5-11, 11-5, 10-12, 11-7;
3-Karm Kumar (Delhi) bt Rohan Vora 11-6, 11-4, 11-4.

U-9: 
Veer Chotrani (Otters Club) bt Yash Dhairyavan (Khar Gym) 11-0, 11-2,11-2;
Advait Adik bt Neel Joshi (Otters Club) 11-7, 11-2, 11-4.

Men’s Over-35: 
Avinash Bhavnani (Otters Club) bt Sanjay Goyal (Mah) 9-11, 7-11, 11-4, 11-6, 11-4. 

 

Otters Squash Championship 2008

 

15th June 2008 at Otters club, Bandra west, Mumbai 

 

All finals:

Men: 1-Ritwik Bhattacharya bt 5-Vikram Malhotra 9-1, 9-3, 9-3.
Women: 1-Mandy Kennedy bt 2-Dr. Deepali Parekh-Anvekar 9-7, 8-10, 9-3, 9-2.
Boys U-19: 1-Vikram Malhotra bt 2-Aditya Jagtap 9-4, 9-0, 7-9, 7-9, 9-5.
Boys U-17: 2-Abhishek Pradhan bt 1-Karm Kumar 3-9, 9-4, 9-5, 10-9.
Boys U-15: 1-Abhishek Pradhan bt 3-Kush Kumar 10-8, 9-10, 9-1, 9-4.
Boys U-13: 1-Kush Kumar bt 1-Arjun Kochar 9-0, 9-1, 9-4.  

Boys U-11: 2-Sandeep Paswan bt Ranjeet Singh 2-9, 9-6, 9-6, 9-5. 
Girls U-13: 1-Urwashi Joshi bt 7-Anadita Gupta 9-0, 9-0, 9-0. 
Girls U-15: 2-Saumya Karki bt 1-Sachika Balwani 9-6, 6-9, 9-6, 9-2.
Mixed U-9: 2-Dev Vazirani bt 1-Ben Kennedy 4-9, 9-0, 9-0, 9-2. 
Professionals: 1-Temo Gomez bt 7-Farmaan Khan 9-1, 9-7, 9-7. 
Men's Over-45: 4-Vaman Apte bt 2-B.I. Singh 9-6, 9-2, 9-2.
Men's Over-35: 1-Manish Chotrani bt 2-Temo Gomez 9-4, 9-2, 9-4.
 

All Semifinals :

Men's Open : 
1-Ritwik Bhattacharya bt Parth Sharma (Raj) 9-0, 9-2, 9-3; 
5-Vikram Malhotra bt 2-Harinderpal Singh Sandhu 5-9, 8-10, 9-5, 9-2, 9-3.

Women : 
2-Dr. Deepali Anvekar-Parikh bt 3-Sachika Balwani 5-9, 9-7, 9-4, 9-7; 
1-Mandy Kennedy bt 4-Saumya Karki 9-6, 9-1, 5-9, 8-10, 9-2.

Girls U-15 : 
1-Sachika Balwani bt 4-Ankita Sharma 9-3, 9-7, 9-2; 
2-Saumya Karki bt 3-Shria Khatri 9-3, 9-6, 9-5.

Girls U-13 : 
1-Urvashi Joshi bt Varsha Pandey 9-2, 9-1, 9-2; 
7-Anadita Gupta bt 8-Konpal Patni 9-6, 9-10, 9-0, 8-10, 9-7.

Boys U-15 : 
3-Kush Kumar bt S. Pandey 10-8, 9-5, 9-3; 
1-Abhishek Pradhan bt 4-Deepak Mishra 9-1, 9-7, 4-9, 9-1.

Boys U-19 : 
2-Aditya Jagtap bt Akshay Deepak 9-4, 9-1, 9-0.

Boys U-17 : 
1-Karm Kumar bt 4-Akshay Deepak 9-3, 9-2, 9-3;
2-Abhishek Pradhan bt Dhananjay Singh (MP) 9-3, 9-0, 9-1.

Boys U-13 : 
1-Kush Kumar bt Yohan Pandole 9-2, 90, 9-3; 
2-Arjun Kochhar bt 3-Raghav Mehrotra 9-4, 9-2, 9-4.

Boys U-11 : 
2-Sandeep Paswan bt 6-Yohan Surti 5-9, 10-8, 9-3, 9-3; 
Ranjeet Singh bt Vedant Baheti 9-3, 9-4, 4-9, 9-6.

Mixed U-9 : 
1-Ben Kennedy bt Jay Gala 9-0, 9-1, 9-1; 
2-Dev Vazirani bt Aryamaan Pandya 9-0, 9-0, 9-0.

Professionals : 
1-Temo Gomez bt 4-Sachin Jadhav 9-7, 9-1, 9-3; 
6-Farmaan Khan bt 2-Sanjay Pawar 2-9, 9-6, 9-4, 9-3.

Over-45: 
4-Vaman Apte bt 1-Deepak Kochhar 5-9, 9-4, 9-2, 9-0; 
2-BI Singh bt 3-Chandrakant Pawar 9-1, 9-1, 9-1.

Over-35: 
2-Temo Gomez bt 3-Darius Surti 6-9, 10-8, 9-1, 9-3; 
1-Manish Chotrani bt 5-Jahangir Surti 9-7, 9-6, 9-7.

All Quarterfinals :

Girls U-15 :
1-Sachika Balwani bt 8-Urvashi Joshi 9-0, 9-1, 4-9, 9-4;
4-Ankita Sharma bt Namrata Purohit 9-2, 9-5, 9-4;
2-Saumya Karki bt 7-Anadita Gupta 9-1, 9-0, 9-0;
3-Shria Khatri bt 6-Shweta Yadav 9-0, 9-0, 9-4.

Girls U-13 :
Varsha Pandey bt Rhea Advani 9-1, 9-0, 9-0;
1-Urvashi Joshi bt Aishwarya Agarwal 9-0, 9-0, 9-0;
8-Konpal Patni bt 3-Jui Kalgutkar 9-6, 9-6, 9-0;
7-Anadita Gupta bt Divya Gurshani 9-1, 9-1, 9-1.  

Boys U-15 :
4-Deepak Mishra bt 5-Rahil Fazelbhoy 5-9, 0-9, 9-2, 9-0, 9-2;
3-Kush Kumar bt 6-Dhananjay Singh 9-0, 10-8, 3-9, 9-5;
1-Abishek Pradhan bt 8-Raghav Mehrotra 9-0, 9-2, 9-2.
Sahshi Pandey bt Caran Arora 5-9, 9-2, 9-2, 9-3;  

Boys U-19 :
Aditya Jagtap bt Cyril Kuhn 7-9, 9-7, 9-6, 9-1
Vikram Malhotra bt Sami Jonsan 9-0, 9-2, 9-3;
Akshay Deepak bt Rishi Jalan 5-9, 9-7, 6-9, 9-1; 9-6;
Karm Kumar bt Sujat Barua 9-6, 9-3, 10-8;  

Boys U-17 :
4-Akshay Deepak bt Deepak Mishra 9-2, 9-2, 9-5;
2-Abhishek Pradhan bt 7-Rahil Fazelbhoy 9-0, 9-0, 9-5;
1-Karm Kumar bt 8-Pranay Merchant 9-5, 9-4, 9-4;
Dhananjay Singh bt Deerav Moolani 9-3, 9-1, 4-9, 9-4.

Boys U-13 :
3-Raghav Mehrotra bt 5-Kunj Rawani 9-6, 9-7, 9-5;
2-Arjun Kochar bt 6-Aditya Khatri 9-0, 9-2, 9-6;
1-Kush Kumar bt 7-Siddharth Singh 9-1, 9-4, 9-2;
Yohan Pandole bt Abhishek Kumar 9-5, 9-5, 9-6.

Boys U-11 :
Ranjeet Singh bt Shwetank Khandelwal 9-0, 9-5, 9-2;
2-Sandeep Paswan bt Vedant Rao 9-5, 9-0, 9-2;
6-Yohan Surti bt 5-Viraj Nadkarni 9-5, 10-8, 9-4;
Vedant Baheti bt Kshiteej Prasad 9-7, 10-8, 9-4.

Mixed U-9 :
1-Ben Kennedy bt Veer Chotrani 9-5, 9-1, 9-5;
2-Dev Vazirani bt Siddharth Iyer 9-3, 9-5, 9-2;
Jay Gala bt Zahaan Motiwala 9-3, 9-5, 9-6;
Aryamaan Pandya bt Koel Shankar 9-6, 9-7, 9-4.

Mens :
Harinder Pal Singh bt Akhil Bhel 3-9, 9-3, 9-3, 9-1;
Vikram Mahlotra bt Manish Chotrani 9-5, 4-9, 9-1, 9-2;
Parth Sharma bt Supreet Singh 9-4, 10-8, 8-10, 9-4;
Ritwik B bt Aditya Jagtap 9-5, 9-2, 9-1;

PROFESSIONAL :
Farman Khan bt Rohit More 9-4, 5-9, 9-6, 6-9, 9-6;
Sanjay Pawar bt Vijay Waghela 9-6, 9-1, 9-2;
Temoz Gomez bt Vijay Jangra 9-4, 9-2, 9-3;
Sachin Jadhav W/o Amjad Khan

WOMENS :
Mandy Kenndy bt Ankita Sharma 9-1, 9-1, 9-1;
Deepali Parekh bt Shiria Khatri 7-9, 7-9, 9-1, 9-3, 9-0;
Sachika Balwani bt Dheeya Somjuya 9-7, 9-5, 9-0;
Samuya Karki bt Swati Muchal 9-3, 10-8, 9-0; 

MENS O-35 :
Jehangir Surthi bt Avinash B 9-5, 9-6, 9-6;
Manish Chotrani bt Nishikant Bhandari 9-1, 9-0, 9-2;
Darius Surthi bt Gopi Mohite 10-8, 9-5, 9-3;  

MENS O-45 :
B .I . Singh bt Hari Shenova 9-2, 9-0, 9-1;
C.S.Pawar bt Riaz Mohd 9-0, 6-9, 9-5, 10-8;
Vaman Apte bt Shiv Malhotra 9-2, 9-2, 9-3;
Deepak Kocchar W/o Kishore

 

Otters Million Squash Championship 2007

 

12th to 19th May 2007

 

Finals :

Men: Samy Farrag bt Parthiban Aiyappan 9-3 9-0 9-1
Women: Mandy Kennedy bt Ankita Sharma 9-2 9-7 9-1
Pro: Temo Gomez bt Rohit More 10-8 9-2 9-2
Girls u-15: Ankita Sharma bt Dheeya Somaiya 9-0 9-5 9-3
Girls u-17: Dheeya Somaiya bt Shria Khatri 9-6 9-3 9-7
Boys u-19: Rishi Jalan bt Karm Kumar 6-9 9-1 9-7 9-5
Boys u-17: Rishi Jalan bt Karm Kumar 9-0 9-2 9-2
Boys u-15: Abhishek Pradhan bt Aakash Borwankar 9-0 9-0 9-4

Semifinals :

Men: A Partiban bt Vikas Jangra 9-2,1-9,9-6,9-0, Samy Farrag bt Manish Chotrani 9-5,9-3,9-0
Women: 2-Ankita Sharma bt Swati Muchal 10-8, 7-9, 9-5, 9-4
Boys U-11: Kush Kumar bt Aditya Khatri 9-2,10-9,9-3 Roshan Khaana bt Kunj Rawani 9-1,5-9,5-9,9-5,9-3
Boys U-13: Deepak Kumar bt Kush Kumar 9-6,9-1,10-8 Rahil Fazalbhoy bt Rishi Tandon 3-9, 9-5,9-7,5-9,9-6
Boys U-15: Abhishek Pradhan bt Rohan Vora 9-3,9-0,9-3 Aakash Borwankar bt Karan Thariymal 7-9,9-2,9-7,2-9,9-7
Boys U-17: Rishi Jalan bt Abhinav Sinha 9-3,9-5,9-5 Karam Kumar bt Akhilesh Nayak 9-2,9-2,9-7
Boys U-19: Rishi Jalan bt Farman Khan 9-5,9-5,9-3 Karm Kumar bt Cyrus Vakil 9-2,9-4,5-9,4-9,9-7
Girls U-15: Dheeya Somaiya bt Anju Sharma 9-5,9-1,9-3 Ankita Sharma bt Shria Khatri 9-4,9-0,9-4
Girls U-17: Shria Khatri bt Rinky Soni 9-6,9-7,9-2 Dheeya Somaiya bt Urvashi Mishra 9-4,9-4,9-1
Men O-35: Temo Gomez bt AI Singh 9-4, 9-3, 9-2, Manish Chotrani bt Avinash B 9-3, 9-6, 9-5
MENS O-45: Vaman Apte W/o Raj Manchanda
Pro: Temo Gomez bt Sachin Jhadav 9-4,9-3,9-1 Rohit More bt Sanjay Pawar 9-6,9-4,6-9,9-6

Quarter-finals : 

Boys U-19 : 
Karm Kumar bt Sujat Barua 3-9, 9-5, 0-9, 9-3, 9-4; 
Farman Khan bt Rohan Zaveri 10-9, 9-0, 9-1; 
Cyrus Vakil bt Abhinav Sinha 9-3, 9-7, 9-7; 
Rishi Jalan bt Akhilesh Nayak 9-5, 9-10, 9-2, 9-5.

Boys U-17 : 
Akhilesh Nayak bt Pranay Merchant 9-1, 9-3, 6-9, 9-2; 
Rishi Jalan bt Anuj Chauhan 9-3, 9-1, 9-1; 
Abhinav Sinha bt Abhishek Pradhan 9-4, 9-7, 9-5; 
Karm Kumar bt Karan Thariyamal 9-1, 9-1, 9-1

Boys U-13 : 
Deepak Kumar bt Sajid Hussain 9-0, 9-1, 9-2; 
Kush Kumar bt Akhilesh Yadav 9-1, 9-2, 9-7; 
Rishi Tandon bt Kunj Rawani 9-0, 9-2, 9-5; 
Rahil Fazalbhoy bt Tushar Kotari 9-7, 6-9, 9-3, 9-2.

Women: 
Swati Muchal bt 2-Rinki Soni 9-2, 9-2, 9-3; 
1-Ankita Sharma bt Komal Sharma 9-0, 9-0, 9-0

Boys U-11: 
1-Kush Kumar bt Anshul Goyal 9-0, 9-1, 9-7; 
3-Kunj Rawani bt Akhilesh Yadav 7-9, 9-2, 9-2, 5-9, 9-7; 
2-Roshan Khanna bt Sandeep Paswan 9-0, 9-0, 9-2; 
5-Aditya Khatri bt 4-Yohan Pandole 9-0, 9-3, 9-4

MEN: 
4-A. Parthiban (Chennai) bt 5-Akhil Behl 3-9,9-3, 9-2, 9-0; 
6-Samy Farrag (Egypt) bt 3-Sandeep Jangra (Mumbai) 9-7, 9-1, 9-0.

Boys U-11: 
1-Kush Kumar bt Anshul Goyal 9-0, 9-1, 9-7;
3-Kunj Rawani bt Akhilesh Yadav 7-9, 9-2, 9-2, 5-9,
9-7; 2-Roshan Khanna bt Sandeep Paswan 9-0, 9-0, 9-2;
5-Aditya Khatri bt 4-Yohan Pandole 9-0, 9-3, 9-4.

Women: 
Swati Muchal bt 2-Rinki Soni 9-2, 9-2, 9-3;
1-Ankita Sharma bt Komal Sharma 9-0, 9-0, 9-0.

Girls U-17: 
1-Dheeya Somaiya bt Serena K 9-0, 9-0,9-0; 
3-Shria Khatri bt Anju Sharma 9-5, 9-0, 9-3;
2-Rinki Soni bt Komal Sharma 9-3, 9-0, 9-4.

Girls U-15: 
4-Anju Sharma bt Nikita G 9-0, 9-1, 9-0;
2-Shria Khatri bt Urvashi Joshi 9-1, 9-3, 9-1;
1-Dheeya Somaiya bt Awantika Rajani 9-1, 9-0, 9-0.

Professionals:
Rohit More bt A.I. Singh 9-1, 9-3, 9-4;
Sanjay Pawar bt Yogesh S. 9-5, 9-6, 6-9, 9-4.

Boys U-15:
Abhishek Pradhan bt Deepak Kumar 9-2,9-6, 9-3; 
Aakash Borwankar bt Rahil Fazalbhoy 9-3,9-1, 9-1; 
Karan Thariyamal bt Vrishab Kotian 9-1, 9-5,9-4; 
Rohan Vora bt Caran Arora 9-2, 9-7, 9-4.

 

Otters Open Squash Championship 2006

 

7th to 13th August 2006

ALL RESULTS: 
Finals:

PSA Otters Open: Saurav Ghosal (Ind) bt Ritwik Bhattacharya (Ind) 9-11, 8-11, 11-6, 11-6, 11-10 (2-0).
Men’s Open: Harinder Sandhu (Chennai) bt Vikas Jangra (Mah) 9-7, 9-6, 9-0.
Boys U-19: Vikram Malhotra (Mah) bt Parth Sharma (Chennai) 3-9, 9-2, 3-9, 9-3, 9-1.
Boys U-17: Vikram Malhotra (Mah) bt Laxman Joshi (Mah) 9-3, 9-0, 9-0.
Boys U-15: Ravi Dixit (Chennai) bt Aditya Jagtap (Mah) 10-9, 6-9, 9-10, 9-4, 9-3.
Boys U-13: Mahesh Mangaokar (Mah) bt Abhishek Pardhan (Mah) 9-6, 9-2, 9-10, 9-3.
Boys U-11: Kush Kumar (Del) bt Arjun Kochhar (Mah) 9-4, 9-4, 9-4.
Women’s Open: Mandy Kennedy (England) bt Alisha Mashruwala (Mah) 9-5, 9-0, 9-7.
Girls U-17: Surbi Mishra (Raj) bt Shivangi Paranjpe (Mah) 9-7, 9-7, 9-5.
Girls U-13: Saumya Karki bt Sachika Balwani 9-7, 10-9, 9-5.
Men’s Over-35: Rohit Thawani w/o Deepak Kochhar.
Men’s Over-45: Vaman Apte bt Deepak Kochhar 6-9, 9-3, 4-9, 9-3, 9-3.
Professionals: B Balamurgan (Chennai) bt Rohit More (Mah) 9-2, 9-6, 9-0.

(Semi-finals):

Sourav Ghosal (Ind) bt Timothy Arnold (Mas) 11-1, 11-6, 11-3.  

Boys U-19:
Parth Sharma bt Sandeep Jangra 4-9, 9-4, 8-10, 9-7, 9-0;
Vikram Malhotra bt Naresh Kumar (Chennai) 9-7, 9-1, 6-9, 9-6.

Boys U-17:
Laxman Joshi bt Girish Sawlani 9-5, 9-7, 10-8;

Boys U-15:
Aditya Jagtap bt Karm Kumar (Del) 9-3, 9-7, 9-1;

Boys U-13:
Mahesh Mangaokar bt Aakash Borwankar 9-4, 9-4, 9-1;
Abhishek Pardhan bt Karan Tharyamal 9-3, 9-3, 5-9, 5-9, 9-6.  

Boys U-11:
Kush Kumar (Del) bt Aditiya Katri 9-0, 9-0, 9-8;
Arjun Kochhar bt Kunj Rawani 9-2, 10-8, 10-9.  

Women’s Open:
Alisha Mashruwala bt Shivangi Paranjpe 10-8, 4-9, 9-2, 9-1;
Mandy Kennedy (England) bt Harita Omprakash (Chennai) 8-10, 8-10, 10-8, 9-4, 9-4.

Girls U-17:
Shivangi Paranjpe bt Harita Omprakash (Chennai) 0-9, 9-3, 9-4, 9-4;
Surbi Mishra (Raj) bt Dheeya Somaiya (MP) 9-1, 9-2, 9-1.  

Girls U-13:
Saumya Karki bt Namrata Purohit 9-2, 9-3, 9-1;
Sachika Balwani bt Ankita Sharma 6-9, 9-6, 9-7, 9-5.

Professional:
Rohit More bt Sanjay Pawar 5-9, 4-9, 9-3, 10-8, 9-0;
B. Balamurgan (Chennai) bt Vijay Waghela 9-1, 9-2, 9-2.

(Quarter-finals):

Darren Lewis (Eng) bt Mohd. Nafiizwan Adnan (Mas) 11-5, 11-6, 9-11, 9-11, 11-10 (3-1);
Timothy Arnold (Mas) bt Shahril Shahridan (Mas) 11-6, 11-7, 11-9;
Saurav Ghosal (Ind) bt Gaurav Nandrajog (Ind) 11-7, 11-3, 11-8;
Ritwik Bhattacharya (Ind) bt Siddharth Suchdde (Ind). 


Boys Under-19:
Sandeep Jangra bt Cyril uhn (Chennai) 9-1, 9-6, 9-7;
Parth Sharma (Chennai) bt Manek Mathur 9-3, 9-2, 9-3;
Naresh Kumar (Chennai) bt Cyrus Vakil 9-4, 10-8, 9-6;
Vikram Malhotra bt Paramjeet Singh (Chennai) 9-0, 9-4, 9-0.

Boys Under-17:
Girish Sawlani (Chennai) bt Prithvi Aditiya (Chennai) 9-7, 9-3, 9-1;
Laxman Joshi bt Ravi Dixit (Chennai) 3-9, 9-7, 4-9, 9-1, 9-6;
Vikram Malhotra bt Aditya Jagtap 9-5, 9-5, 9-7;
Cyril Kuhn (Chennai) bt Paramjeet Singh (Chennai) 9-2, 9-7, 9-5.

Boys Under-15:
Ravi Dixit (Chennai) bt Caran Arora 9-4, 9-0, 9-2;
Aditya Jagtap bt Karan Tharyamal (Raj) 9-5, 9-2, 9-1;
Mahesh Mangaonkar bt Aadit Zaveri 9-2, 9-3, 9-4;
Karm Kumar (Del) bt Abhishek Pradhan 10-8, 9-1, 9-2.

Boys: Under-13:
Akash Borwankar bt Rohan Vora 9-7, 7-9, 9-1, 9-2;
Mahesh Mangaonkar bt Kush Kumar 9-1, 9-4, 9-4;
Karan Tharyamal (Raj) bt Caran Arora 1-9, 9-2, 9-5, 9-5;
Abhishek Pradhan bt Deepak Mishra 6-9, 9-3, 9-1, 9-0.  

Boys Under-11:
Kunj Rawani bt Armaan Kothari 9-0, 9-1, 9-2;
Kush Kumar bt Yohan Pandole 9-1, 9-1, 9-2;
Arjun Kochhar bt Raghav Malhotra 9-4, 2-9, 5-9, 9-4, 10-9. 

Men's Open:
Rishad Pandole bt Manish Chotrani 10-8, 9-4, 9-6;
Gaurav Nandrajog (Del) bt Parthiban Ayappan (Chennai)  9-0, 9-5, 9-2;
Vikas Jangra bt Supreet Singh 9-5, 9-6, 9-7;
Harinderpal Singh Sandhu bt Parth Sharma (Chennai) 9-5, 3-9, 9-0, 9-6.

Women's Open:
Alisha Mashruwalla bt Dheeya Somaiya 9-1, 9-0, 9-6;
Mandy Kennedy (England) bt Surbi Mishra (Raj) 9-1, 9-6, 9-7.

Girls Under-17 :
Harita Omprakash bt Sunita Patwa 9-1, 9-0, 9-0;
Shivangi Paranjpe bt Sachika Balwani 9-1, 9-2, 9-4;
Surbhi Mishra (Raj) bt Ankita Sharma 9-0, 9-1, 9-1.

 

Otters Open Squash Championship 2005 

 

1st to 7th May 2005

 

Results (All Finals):

Men’s: Saurav Ghosal (Chennai) bt Gaurav Nandrajog (Delhi) 9-0, 9-4, 9-2.
Women: Joshna Chinappa (Chennai) bt Deepali Anvekar (Mah) 10-8, 9-5, 9-5.
Boys U-19: Saurav Ghosal (Chennai) bt Manek Mathur (Mah) 9-5, 9-6, 9-2.
Boys U-17: Vikram Malhotra (Mah) bt Parth Sharma (Mah) 9-6, 9-2, 9-1.
Boys U-15: Ramit Tandon (Kolkata) bt Ravi Dixit (Dhampur) 9-6, 9-3, 9-5.
Boys U-13: Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Abhishek Pradhan (Mah) 9-4, 10-8, 9-3.
Boys U-11: Saumya Karki bt Arjun Kochar 9-4, 9-7, 1-9, 9-2.
Girls U-17: Shivangi Paranjpe (Mah) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-1, 9-3, 9-2.
Girls U-13: A. Anaka bt Sachika Balwani 9-5, 9-3, 9-2.
Professionals: B  Balamurugan (Chennai) bt Vijay Sonawane (Mah) 9-1, 9-3, 9-2.
Men Over 35: Deepak Kochar bt Chetan Ladiwala 9-3, 9-0, 9-3.
Men Over 45: Vaman Apte bt Chandrakant Pawar 9-1, 9-1, 9-4.

Semi-finals :

Mens :
Saurav Ghosal bt Balamurgan 3-0
Gaurav N bt Rushabh  Vora 3-1   
Women :

Joshna Chinappa (Chennai) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-7, 9-4, 9-2
Deepali Anvekar (Mah) bt Shivangi Paranjpe (Mah) 9-4, 9-2, 9-0
Boys U-19 :

Saurav Ghosal bt Vikram Malhotra 9-4, 9-0, 9-2
M. Mathur bt Rushabh Vora 9-5, 9-5, 9-2  
Boys U-17 :

Vikram Malhotra bt L. Joshi 9-1, 9-6, 9-1
P. Sharma bt Cyrus Vakil 4-9, 9-7, 9-6, 9-2   
Boys U-15 :

R. Tandon bt K. Malik 9-2, 9-0, 9-0
R. Dixit bt Mahesh Mangaonkar 9-1, 9-6, 9-4   
Boys u-13 :
Mahesh Mangaonkar bt R. Vora 9-2, 9-2, 9-0
Abhishek Pradhan bt K. Tharyamal 9-2, 9-2, 9-3   
Boys U-11 :

Arjun Kochhar bt  Ishaan  Advani 8-10, 9-5, 9-2, 9-6
Saumya Karki bt   Aviroop Ghoshal  9-5, 8-10, 2-9, 9-4, 9-2.   
Girls U 13 :
 
Sachika Balvani bt Shriya Khatri 7-9, 9-10, 9-4, 9-4, 9-7
A. Anaka bt Saumya Khatri 9-7, 9-4, 9-4    
Girls U-17 :

Shivanjgi Paranjpe (Mah) bt Shaheen Madraswala (Mah) 9-0, 9-0, 9-1
Madhura Paranjpe (Mah) w/o A. Anaka (Mah)
Mens O 35 :
 
Chetan Ladiwala bt Jay Thapa 9-1, 9-7, 9-4
Deepak Kochaar bt Gopi Mohite 3-0  
Mens over 45 :

Vaman Apte bt Sunil Gambers 9-1, 9-2, 9-5
C.S. Pawar bt Khalid  Laheji W/o
Professionals :

Vijay Sonawane bt Vijay Waghela 10-9, 9-8, 9-5

Quarter-finals :
Mens
Saurav Ghosal bt Manek Mathur
Balamurgan bt Amjad Khan 9-0, 9-2, 9-0
Gaurav N bt Rishad Pandole
Rushabh Vora bt Amar Haksar
Boys U 19
Saurav Ghosal bt Fateh Singh 9-1, 9-0, 9-3
Vikram Malhotra bt Laxman Joshi 9-0, 3-9, 9-0, 9-0
Manek Mathur bt Ritesh Sharma 9-1, 9-2, 9-3
Rushabh Vora bt Parth Sharma 9-6, 9-5, 9-5   
Boys U 17
Vikram Malhotra bt Nitin Chauhan 9-1, 9-4, 9-2.
Laxman Joshi bt Owais Gore     
Cyrus Vakil bt Ramit Tandon 5-9,3-9, 9-6,9-5, 10-8
Parth Sharma bt Naveen Jangra 9-5, 10-9, 9-6  
Boys U 15 
Ramit Tandon bt Amay Merchant 9-1, 9-4, 9-5
Karan Malik bt Sujat Baruva 9-6, 9-1, 9-10, 9-4
Mahesh Mangaonkar bt Suneesh Kaul 9-3, 4-9,9-6, 1-9, 9-2
Ravi dixit bt Abhishek Pradhan 9-0, 9-3, 9-0  
Boys U 13
Mahesh Mangaonkar bt Akshay Deepak 10-8, 7-9, 9-7, 9-0
Rohan Vora bt Deepak Mishra 9-8, 9-5, 9-1
Karan Tharyamal bt Pranay Merchant 9-5, 9-6, 3-9, 8-10,9-5
Abhishek Pradhan bt AAkash Borwanhar 6-9, 9-1, 9-0, 9-3
Boys U 11    
Ishaan  Advani bt. Raghav Mehrotra 9-0, 9-3, 9-0
Arjun Kochhar bt   Shria Khatri 9-3, 9-3, 10-8
Saumya Karki bt   Abhishek Bhutta   W/o
Aviroop Ghoshal bt Aditya khatri 9-0, 9-1, 9-0  
Girls U 17
Shivangi Paranjape bt Avani Shetty 9-0, 9-2, 9-3
Shaheen Madraswala bt Rinki Soni
A.Anaka bt Shaheeda Madraswala 9-3, 10-8, 9-1
Madhura Paranjpe bt A. Shruti 9-5, 9-3, 9-1
Girls U-13 : 
Sachika Balwani bt Bahar Dhawan 9-0, 9-0, 9-1
Shriya Khatri bt Namrata Purohit 9-4, 9-7, 9-6, 10-9
Saumya Karki bt Sanjana M 9-0, 9-0, 9-0  
Mens O 45
Vaman Apte bt Sunil Gupta 9-2, 9-2, 9-1
Sunil Gambers  bt S.B. Wadkar 9-7, 9-0, 9-2
C.S. Pawar bt R.N. Ghosal 6-8, 9-4, 9-2, 9-4
Khalid  Laheji bt Prakash Yelve W/o

 

OPEN SQUASH CHAMPIONSHIP 2004  

 

23rd to 29th May 2004

 

All Finals :

Men: Saurav Ghoshal (Chennai) bt Manish Chotrani (Mumbai) 9-7, 9-1, 9-3 
Ladies: Joshna Chinappa (Chennai) bt Alisha Mashruwala (Mumbai) 9-4, 9-6, 9-5

GIRLS: U-19:
Joshna Chinappa (Chennai) bt Sonali Philip (Chennai) 9-1, 9-0, 9-0 
U-17:
Alisha Mashruwala (Mumbai) bt Surbi Mishra (Rajasthan) 9-3, 9-0, 9-4 
U-15:
Surbi Mishra (Rajasthan) bt Aniwesha Reddy (Chennai) 9-1, 10-8, 4-9, 9-4 
U-13:
Aniwesha Reddy (Chennai) bt Harita Om Prakash (Chennai) 9-0, 9-1, 9-3 
U-11:
Sachika Balwani (Mumbai) bt A Anaika (Chennai) 9-7, 8-10, 9-4, 9-7

BOYS: U-19:
Saurav Ghoshal (Chennai) bt Vikas Jangra (Navy) 9-7, 9-4, 9-0 
U-17:
Sandeep Jangra (Mumbai) bt Manek Mathur (Mumbai) 9-0, 9-0, 9-1 
U-15:
Vikram Malhotra (Mumbai) bt Laxman Joshi (Mumbai) 9-3, 9-7, 9-0 
U-13:
Ravi Dixit (Delhi) bt Aditya Jagtap (Mumbai) 9-2, 9-3, 9-10, 2-9, 9-4 
U-11:
Mahesh Mangaonkar (Mumbai) bt Abhishek Pradhan (Mumbai) 10-9, 8-10, 9-5, 4-9, 9-7 
Professionals
: B Balamurugam (Chennai) bt Vijay Sonawane 9-1, 9-2, 9-4 
Over-35:
Darius Surti (Mumbai) bt Deepak Molani (Pune) 9-7, 9-1, 9-3 
Over-45:
Vaman Apte (Mumbai) bt Prakash Yelve (Mumbai) 9-1, 9-4, 9-7.

All Semifinals:

Men’s : 
Saurav Ghosal (Chennai) bt Sahil Vora (Mumbai) 9-5,9-7,9-2, 
Manish Chotrani (Mumbai) bt Gaurav Nandrajog (Delhi) 8-10, 9-5, 9-7, 9-5
 

Boys u-19 
Saurav Ghoshal (Chennai) bt A Partiban (Chennai) 9-1, 9-1, 9-1; 
Vikas Jangra (Mumbai) bt Sanddep Jangra (Mumbai): 9-1, 9-5, 9-1.

Boys u-17:
Sandeep Jangra (Mumbai) bt Cyrus Vakil (Mumbai) 9-2, 9-2, 10-8; 
Manek Mathur (Mumbai) bt Naresh Kumar (Delhi) 9-4, 9-5, 7-9, 9-4.

Boys u-15 : 
Laxman Joshi (Mumbai) bt Nitin Chauhan (Mumbai) 9-7, 9-6, 7-9, 9-4; 
Vikram Malhotra (Mumbai) bt Naveen Jangra (Mumbai) 9-6, 9-3, 9-1.

Boys u-13 :
Ravi Dixit (Delhi) bt Karam Kumar (Delhi) 8-10, 9-0, 9-0, 9-5;
Aditya Jagtap (Mumbai) bt Rahul D’Cunha (Mumbai) 9-7, 9-2, 9-5.

Boys u-11 :
Mahesh Mangaonkar (Mumbai) bt Karan Arora (Mumbai) 9-0, 9-4, 9-0; 
Abhishek Pradhan (Mumbai) bt Tarun Nambiar (Mumbai) 9-4, 10-8, 9-6.

Women’s : 
Joshna Chinappa (Chennai) bt Liana Deboo (Mumbai) 9-0, 9-0, 9-0; 
Alisha Mashruwala (Mumbai) bt Dr Deepali Anwekar (Mumbai 9-1, conceded.

Girls u-19 : 
Joshna Chinappa (Chennai) w/o Shweta Singh (Mumbai); 
Sonali Philip (Chennai) bt Liana Deboo (Mumbai) 9-3, 10-8, 9-2.

Girls U-17
Alisha Mashruwala (Mumbai) w/o Nikita Emanuel (Mumbai); 
Surbi Mishra (Rajasthan) bt Sonali Philip (Chennai) 7-9, 9-5, 9-3, 9-1.

Girls u-15 : 
V Aniwesha Reddy (Chennai) bt Harita Om Prakash (Chennai) 9-2, 9-0, 9-0; 
Surbi Mishra (Rajasthan) bt Nikita Emanuel (Mumbai) 9-4, 9-1, 9-4.

Girls u-13 : 
V Aniwesha Reddy (Chennai) bt Ankita Sharma (Mumbai) 9-0, 9-1, 9-0; 
Harita Om Prakash (Chennai) bt Saumya Karki (Mumbai) 9-4, 9-0, 9-2.

Girls u-11 : 
Sachika Balwani (Mumbai) bt B Aparajita (Chennai) 8-10, 9-3, 2-9, 9-5, 9-0; 
A Anaka (Chennai) bt Ankita Sharma (Mumbai) 7-9, 9-6, 9-6, 9-5.

All Quarterfinals : 

Girls U-15
V.Anwesha Reddy beat Shaheen Madraswala 9-2, 9-0, 9-2
Harita Om Prakash beat Rinky Soni 9-0, 9-1, 9-0
Nikita Emanuel beat Shaheda Madraswala 10-8, 9-4, 9-4
Surbhi Misra beat Sudha Pandey 9-0, 9-0, 9-0 

Girls U-11
B. Aparajita beat Sudha Pandey 9-3, 9-0, 9-0
A. Anaka beat Sauyma Kari 9-7, 9-5, 9-3
Ankita Sharma beat Sanjna Merchant 9-2, 9-0, 9-0 

Girls U-17
Alisha Mashruwalla beat Sudha Pandey 9-3, 9-0, 9-0
Nikita Emanuel beat Shaheen Madraswala 10-0, 9-1, 9-0
Surbhi Misra beat Shaheen Madraswala 9-1, 9-0, 9-1
Sonali Philip beat Shweta Singh 9-2, 9-2, 9-1 

Girls U-13
Anvesha Reddy beat Rinki Soni 9-0, 9-1, 9-0
Ankita Sharma beat Aparajita 9-5, 9-4, 9-0
Sauyma Karki beat Sachika Balwani 9-8, 10-8, 9-6
Harita Om Prakash beat A. Anaka 10-8, 9-3, 9-4 

Boys U-11
Mahesh Mangaonkar beat Karan Tharymal 3-9, 9-4, 9-3, 9-0
Caran Arora beat Yaksh Dawar 9-2, 2-9, 9-4, 7-9, 10-8
Abhishek Pradhan beat Anirudh Nambiar 9-2, 9-0, 9-1
Tarun Nambhiyar beat Deepak Kumar 9-1, 9-4, 9-2

Boys U-13
Paramjeet Singh beat Ravi Dixit 2-9, 9-3, 9-4, 9-1
Rahul D’cunha beat Tarun Nambiar 9-0, 9-0, 9-3
Mahesh Mangaonkar beat Karan Kumar 9-0, 9-1, 5-9, 9-5
Aadit Zaveri beat Aditya Jagtap 9-2, 9-3, 9-7

Boys U-17
Sandeep Jangra beat Farman Khan 9-0, 9-2, 9-5
Cyrus Vakil beat Fateh Singh 5-9, 10-8, 10-8, 9-7
Naresh Kumar beat Laxman Joshi 9-2, 9-1, 10-8
Manek Mathur beat Joran Diwan 9-1, 9-0, 9-2

Boys U-19
Saurav Ghoshal beat Imran Khan 9-3, 9-0, 9-0
A. Partibhan beat Manek Mathur 9-7, 9-1, 7-9, 5-9, 1-9
Sandeep Jhangra beat Dhiraj Nagpal 9-1, 9-4, 10-8
Vikas Jangra beat Rushabh Vora 5-9, 1-9, 9-5, 3-9

Professional
B. Balamurugan beat Rajesh Sonawane 9-1, 9-0, 9-0
Rohit More beat Anant More 4-9, 3-9, 9-5, 9-10
Gopi Mohite beat Vijay Sonawane 9-7, 8-10, 9-2, 9-4
Santosh More beat Vijay Waghela 9-0, 9-1, 9-4

Mens Over 35
Darius Surti beat Rahul Kumar 10-8, 9-7, 9-6
Gopi Mohite w/o Jamshed Appoo
Deepak Moolani beat Maj. Raj Mohan 9-7, 3-9, 3-9, 9-6, 10-8
Vaman Apte w/o Devang Mehta

Men’s 
Saurav Ghosal (Chennai) bt Amjad Khan (Delhi) 9-2, 9-0, 9-0; 
Sahil Vora (Mumbai) bt Dhiraj Singh (Jodhpur) 9-7, 10-8, 9-2; 
Gaurav Nandrajog (Delhi) bt Supreet Singh (Mumbai) 9-4, 9-4, 9-4; 

Manish Chotrani (Mumbai) bt Karan Bhatty (Mumbai) 5-9, 7-9, 9-2, 9-4, 9-5.

 

Otters Open Squash Championship 2003

 

from 13th June to 20th June 2003

 

Finals

Men : Ritwik Bhattachrya bt Saurav Ghosal (Chennai) 9-3, 9-1, 9-1.
Boys U-19: Saurav Ghosal (Chennai) bt Gaurav Nandrajog (Delhi) 3-9, 9-3, 8-9, 9-0, 9-3.
Boys U-17: Sandeep Jangra (Jindal) bt Manek Mathur (Mumbai) 9-3, 5-9, 10-8, 9-6.
Boys U-15: Vikram Malhotra bt Harinderpal Sandhu (Chandigarth) 9-6, 9-3, 7-9, 1-9, 9-0.
Boys U-13: Ramit Tandon (Kolkatta) bt Prashanth Kumar (Chennai) 9-4, 9-4, 8-10, 9-5.
Boys U-11: Ramit Tandon (Kolkatta) bt Abhishek Pradhan 9-0, 9-0, 9-2. 
Women: Joshna Chinappa (Chennai) bt Mekhala Subedar (Deolali) 10-8, 9-5, 9-0.
Girls U-19: Joshna Chinappa (Chennai) bt Supriya Balsekar 9-3, 9-6, 10-8.
Girls U-17: Alisha Mashruwala bt Sonali Philip (Chennai) 9-2, 9-2, 9-2.
Girls U-15: Dipika Pallikal (Chennai) bt Shibani Philip (Chennai) 3-9, 9-7, 9-3, 9-5.
Girls U-13: Dipika Pallikal (Chennai) bt V Anwesha 10-8, 9-4, 9-5.
Girls U-11: Sachika Balwani bt Dheeya Somaiya (Indore) 9-0, 9-3, 10-9. 
Professionals: Balamurgan (Chennai) bt Santosh More 9-4, 9-3, 9-4. 

Over-35: Rohit Thawani (Pune) bt Raj Arora 4-9, 9-1, 9-6, 9-0.

Semi-final

Men : 
Saurav Ghosal (Chennai) bt Gaurav Nandrajog (Delhi) 9-3, 3-9, 9-2, 9-3; 
Ritwik Bhattachrya bt Sahil Vora 9-7, 9-7, 9-1
Boys U-19 :
 
Saurav Ghosal (Chennai) bt Vivian Rahmanan (Singapore) 9-1, 9-6, 9-0;
Gaurav Nandrajog (Delhi) bt 3-Sahil Vora 9-7, 9-5, 7-9, 9-6.

Boys U-17 : 
Manek Mathur (Mumbai) bt Imran Khan (Dhampur) 6-9, 9-5, 6-9, 10-9, 10-8; 
Sandeep Jangra (Jindal) bt A. Parthiban (Chennai) 9-4, 9-4, 5-9, 9-3.

Boys U-15 :
 
Harinderpal Sandhu (Chandigarth) bt Jay Bhagat 9-7, 9-4, 9-0; 
Vikram Malhotra bt Naishad Lalwani 9-4, 9-3, 9-3.

Boys U-13 : 
Prashanth Kumar (Chennai) bt Aditya Jagtap 9-4, 9-4, 9-2; 
Ramit Tondon bt Ravi Dixit 8-10, 9-4, 9-5, 9-6.

Boys U-11 :
Ramit Tondon bt Tarun Nambiar 9-3, 9-1, 9-1; 
Abhishek Pradhan bt Aakash Zhaveri 9-2, 9-4, 9-7.

Women :
 
Mekhala Subedar (Deolali) bt Priyanka Yadav 9-0, 9-3, 9-1;
Joshna Chinappa (Chennai) bt 4-Deepali Anvekar (Mumbai) 10-8, 9-2, 1-9, 9-6.

Girls U-19 :
 
Supriya Balsekar bt Alisha Mashruwala 5-9, 9-0, 9-1, 9-2; 
Joshna Chinappa (Chennai) bt Sonali Philip (Chennai) 9-4, 9-1, 9-4.

Girls U-17 :
 
Sonali Philip (Chennai) bt Madhura Paranjpe 9-4, 9-3, 9-10 , 9-0; 
Alisha Mashruwala bt Shibani Philip (Chennai) 9-2, 9-1, 9-1.

Girls U-15 :
 
Shibani Philip (Chennai) bt V. Anwesha 9-2, 9-1, 8-10, 9-5; 
Dipika Pallikal bt Madhura Paranjpe 9-4, 9-6, 9-2.

Girls U-13 :
Dipika Pallikal bt Nikita Emanuel 9-0, 9-6, 7-9, 9-0; 
V. Anwesha bt Shivangi Paranjpe 9-6, 9-2, 10-8.

Girls U-11 :
 
Sachika Balwani bt Somiya Karla 9-0, 9-5, 9-0; 
Dhaiya Somaiya bt Shruti Dugar 9-4, 9-2, 4-9, 9-7.

Professionals : 
Balamurgan Chennai) bt Anant More 9-0, 9-1, 9-0; 
Santosh More bt Sachin Jadav 9-6, 9-6, 10-8.

Quarter-final :

Men : 
3-Gaurav Nandrajog (Delhi) bt Vikas Jangra (Jindal) 9-3, 9-6, 9-7; 
4-Sahil Vora bt Supreet Singh 9-5, 9-1, 9-6; 
1-Ritwik Bhattachrya bt Amjad Khan (Dhampur) 9-1, 9-1, 9-2

Boys U-19 :  
Vivian Rahmanan (Singapore) bt 4-Vikas Jangra (Jindal) 9-6, 9-1, 5-9, 9-6; 
3-Sahil Vora bt Anurag Gill 9-3, 9-0, 9-0; 
2-Gaurav Nandrajog (Delhi) bt Mihir Sheth 9-3, 9-0, 9-0; 
1-Saurav Ghosal (Chennai) bt Rushabh Vora 9-0, 9-0, 9-2.

Boys U-17 : 
4-Manek Mathur bt Sarvesh Chauhan (Jindal) 9-5, 9-6, 9-4; 
3-A. Parthiban (Chennai) bt Harinder Sandhu (Chandigarth) 9-2, 9-5, 9-1; 
1-Imran Khan (Dhampur) bt Fateh Singh (MP) 9-3, 7-9, 9-2, 9-3; 
Sandeep Jangra (Jindal) bt 2-Rushabh Vora 9-2, 9-6, 6-9, 9-5.

Boys U-15 :  
2-Naishad Lalwani bt Ishaan Balwani 9-0, 9-0, 9-2; 
1-Harinder Sandhu (Chandigarth) bt Tanmay Govil 9-1, 9-2, 9-0; 
4-Jay Bhagat bt Prashanth Kumar (Chennai) 9-6, 9-3, 9-0; 
3-Vikram Malhotra bt Jay Dalal 9-1, 9-2, 9-3.

Boys U-13 : 
1-Prashanth Kumar (Chennai) bt Imaad Musvee 9-2, 9-0, 9-0; 
2-Ramit Tondon bt Yash Shah 9-0, 9-1, 9-2.

Boys U-11 :  
Tarun Nambiar bt 4-Rishi Tondon 9-4, 10-9, 9-1; 
Aakash Zaveri bt 2-Imaad Musvee 9-7, 9-1, 9-1; 
Abhishek Pradhan bt Siddharth Pai 9-3, 9-1, 9-1.

Women :  
3-Priyanka Yadav bt Supriya Balsekar 4-9, 10-9, 9-0, 9-1; 
2-Joshna Chinappa (Chennai) bt bt Bhaktiveda Dhaul 9-0, 9-0, 9-1; 
4-Deepali Anvekar bt Shaila Pandole 9-0, 9-0, 9-0.

Girls U-19 :  
2-Supriya Balsekar bt Shahnaz Dastur 9-2, 9-1, 9-0; 
4-Sonali Philip (Chennai) bt Shaila Pandole 9-4, 3-9, 9-0, 9-3; 
1-Joshna Chinappa (Chennai) bt Bhaktiveda Dhaul 9-0, 9-0, 9-0; 
3-Alisha Mashruwala bt Sruthi Reddy 9-5, 9-0, 9-1.

Girls U-17 :  
Madhura Paranjpe bt 3-Shruthi Reddy (Chennai) 9-7, 3-9, 3-9, 10-8, 9-4; 
Shibani Philip bt 4-Shahnaz Dastur 10-9, 4-9, 9-2, 5-9, 9-2; 
2-Sonali Philip (Chennai) bt Shaheen Madraswala 9-1, 9-0, 9-0; 
1-Alisha Mashruwala bt Shaheeda Madraswala 9-0, 9-0, 9-0.

Girls U-15 :  
V. Anwesha bt 4-Shivangi Paranjpe 9-0, 7-9, 9-6, 9-1; 
3-Dipika Pallikal bt Shaheda Madraswala 9-0, 9-1, 9-1; 
Somiya Karki bt Namrata Purohit 9-3, 9-0, 9-0; 
2-Madhura Paranjpe bt Surbhi Kuvelekar 9-0, 9-0, 9-1.  
Girls U-13 :
1-Dipika Pallikal bt Surbhi Kuvelekar 9-0, 9-0, 9-0; 
V. Anwesha bt Shruti D. 9-0, 9-0, 9-0; 
2-Shivangi Paranjpe bt D. Somaiya 9-0, 9-0, 9-0; 
4-Nikita Emanuel bt Sachika Balwani 9-2, 9-1, 9-0. 

Professionals:

1-Balamurgan Chennai) bt Rohit More 9-4, 9-5, 9-6;
2-Santosh More bt Rajesh Sonawane 7-9, 9-7, 9-0, 9-0; 
Sachin Jadav bt Vijay Sonawane 9-5, 9-2, 9-1.  

 

ICICI LOMBARD OTTERS NATIONAL SQUASH CHAMPIONSHIP 2002 

 

22nd December 2002

 

Cat.

Winner

Runner-up

Scores

Men

Manish C. (Mum)

Ritwik B. (Delhi)

6-9, 3-9, 9-5, 9-4, 9-6

Wmn

Mekhala S. (Deolali)

Jhosna C. (Chen.)

9-5, 10-8, 6-9, 9-7

Prof

Balamurgan (Chen.) 

Dilip T. (Kol)

9-3, 9-2, 9-1

O-45

Vaman Apte (Mum)

C. Pawar (Mum) 

9-4, 9-0, 9-1

O-35

Darius Surti (Mum)

Rohit T. (Pune) 

3-9, 10-8, 9-3, 9-0.

 

OTTERS-OLD CASTLE INDIAN OPEN 2001

 

 

 

Following are the Results (seedings in prefix):

All Finals

Men’s: 1-Manish Chotrani bt 2-Bikram Uberoi 9-4, 9-7, 9-3.
Boys u-19: 3-Junaid Nathani bt 1-Gaurav Nandrajog (Delhi) 9-5, 9-5, 0-9, 3-9, 9-4.
Boys u-17: 1-Sahil Vora bt Saurav Ghosal (Kolkata) 9-3, 9-2, 9-0.
Boys under-15: 1-Saurav Ghosal (Kolkata) bt Ritesh Sharma 9-0, 9-1, 9-6.
Boys u-13: 2-Vikram Malhotra bt 4-Nikhil Seth 9-5, 1-9, 9-3, 9-2.
Boys u-11: 1-Vir Seth bt 2-Yuvraj Phatak 9-2, 6-9, 9-7, 9-0.
Women’s: 3-Deepali Anvekar bt 1-Vaidehi Reddy (Chennai) 9-0, 9-2, 9-4.
Girls u-19: 1-Vaidehi Reddy bt Alisha Mashruwala 9-0, 9-0, 9-4.
Girls u-15: 1-Alisha Mashruwala bt 2-Natasha Lall 9-1, 9-4, 9-1.
Professionals: 1-Mahesh Verma bt Gopi Mohite 9-7, 9-0, 9-5.
Men’s over-45: 2-Chandrakant Pawar bt Sunil Motwane 9-2, 9-6, 9-6.
Men’s 0ver-35: 2-Rohit Thawani bt Vaman Apte 9-2, 9-7, 9-0.

All Semifinals

Mens:
1-Manish Chotrani bt 4-Gaurav Nandrajog (Delhi) 9-5, 9-1, 9-1
2-Bikram Uberoi bt Saket Wali 9-4, 9-7, 8-10, 9-7
Boys Under-19:
1-Gaurav Nandrajog (Delhi) bt 5-Supreet Singh 10-8, 9-0, 7-9, 9-6
3-Junaid Nathani bt 2-Sahil Vora 5-9, 9-7, 9-7, 9-2
Boys Under-17:
2-Saurav Ghosal (Kolkota) bt 3-Mihir Sheth 9-0, 9-1, 9-3
1-Sahil Vora bt 4-Anurag Gill 9-0, 9-3, 9-3
Boys Under-15:
1-Saurav Ghosal (Kolkata)  bt 4-Sandeep Jangra 9-1, 9-0, 9-2
Ritesh Sharma bt 2-Gauram Kalani 9-0, 9-2, 9-1
Boys under-13:
4-Nikhil Seth bt 1-Naishad Lalwani 6-9, 2-9, 9-1, 9-4, 9-2
2-Vikram Malhotra bt 3-Jay Bhagat 9-7, 9-4, 2-9, 8-10, 9-4
Boys Under-11:
2-Yuvraj Pathak bt Ramit Tandon 8-10, 9-6, 6-9, 9-7, 9-3, 
1-Vir Seth bt Nikita Emanuel 9-2, 9-1, 9-0
Girls Under-15:
1-Alisha Mashruwala bt Sonali P 9-1, 9-0, 9-0
2-Natasha Lall bt Liana Deboo 9-2, 10-8, 6-9, 9-5
Professionals :
Gopi Mohite bt 3-Santosh More 9-0, 8-10, 6-9, 9-7, 3-9
Mahesh Verma bt Anant More 9-0, 9-1, 9-3
Men's Over-35
Vaman Apte bt Meherwan Daruwala 9-8, 9-2, 9-2

All Quarter Finals

Men’s: 
2-Bikram Uberoi bt Karan Bhatty ; 
Saket Wali bt Amitpal Kohli 9-3, 9-4, 9-4; 
4-Gaurav Nandrajog (Delhi) bt Niraj Shirgaokar 5-9, 8-9, 9-0, 9-3, 9-6.
Boys Under-15 :
4-Sandeep Jangra bt Sadiq Madraswala 9-1,9-2,9-0;   
1-Saurav Ghosal (Kolkata) bt Sarvesh Chauhan 9-4, 9-5, 9-6; 
2-Gautam Kalani bt Vikram Malhotra 4-9, 10-8, 9-4; 
Ritesh Sharma bt Manek Mathur 7-9, 6-9, 9-5, 9-0, 10-8.
Boys Under-11: 
2-Yuvraj Pathak bt Shirin Reddy 9-3, 9-3, 9-1; 
Ramit Tandon bt Dhruv Sanghi 9-1, 9-2, 0-0; 
1-Vir Seth bt Dev Kalani 9-0, 9-1, 9-0; 
Nikita  Emanuel bt Rahul D’cuna 9-0, 9-0, 9-0.
Girls Under-19: 
Alisha Mashruwala bt 2-Kanika Premnarayan 9-0, 9-7, 9-1;  
1-Vaidehi Reddy (Chennai) bt Liana Deboo 9-1, 9-0, 9-0.
Women’s:
1-Vaidehi Reddy (Chennai) bt 4-Priyanka Yadav 9-1, 9-1, 9-2; 
3-Deepali Anvekar bt 2-Mekhala Subedar (Deolali) 9-4, 9-7, 10-8.

 

Otters Club All India Open Squash Championship 2000

 

10th to 16th May 2000

 
ALL FINALS:

MENS:-
Ritwik Bhattacharya bt Manish Chotrani 9-2,9-1,9-7
BOYS U-19: Junaid Nathani bt Mihir Kapoor 9-6,9-6,9-7
BOYS U-17: Vishal Kapoor bt Yashwardhan Singh 10-8,6-9,9-2
BOYS U-15: Saurav Ghoshal bt Karan Singh 9-3,9-2,9-1
BOYS U-13: Sandeep Jangra bt Nikhi Sheth 5-9,9-7,9-3,9-10,9-4
BOYS U-11: Vir Sheth bt Nitin Chauhan 9-1,9-5,9-6
WOMENS:
Mekhala Subedar bt Deepali Anvekar 9-2,5-9,5-9,9-7,9-0
GIRLS U-17:
Vaidhei Reddy bt Rhea Bhandare 9-4,9-2,9-0
PROFESSIONALS:-

Chandrakant Pawar bt Santosh More 9-7,9-5,9-6

 
 

All India Otters Club Open 1999

 

19th August 1999

 

Finals:-

Boys Under-19: Rohan Juneja beat Parth Doshi 6-9, 9-7, 9-3, 9-0
Boys Under-17: Junaid Nathani beat Siddharth Suchde 9-0, 9-10, 9-2, 9-1
Boys Under-15: Siddharth Suchde beat Mihir Sheth 9-3, 9-4, 9-3
Boys Under-13: Gautam Kalani beat Rishabh Vora 9-7, 9-4, 9-4
Boys Under-11: Sandip Jhangra beat Alisha Mashruwala 9-5, 9-4, 3-9, 9-3
Girls Under-19: Deepali Anvekar beat 2 Joshna Chinnappa 9-4, 9-6, 7-9, 9-4
Girls Under-15: Joshna Chinnappa beat Supriya Balsekar 9-6, 9-3, 9-2