ISP Squash
 
  41st Maharashtra State Open Squash Championship 2016
 

Organised & Hosted by Bombay Gymkhana: 13th to 17th August 2016

 

Hat-trick for Mangaonkar

Defending champion and men’s top seed Mahesh Mangaonkar overcame second seed Ravi Dixit to clinch the
 
men’s crown for the third time in a row, in the JSW 41st Bombay Gymkhana Maharashtra State Open Squash 
Championships.

Results

 

All finals :

Men: Mahesh Mangaonkar bt Ravi Dixit (TN) 11-9, 11-9, 13-11.
Women: Tanvi Khanna (Del) bt Urwashi Joshi (Mah) 11-9, 11-3, 8-11, 13-11.
Boys U-11: Yuvraj Wadhwani bt Vivaan Shah 11-6, 11-6, 11-7.
Boys U-13: Arnaav Sareen bt Mohit Bhatt 11-7, 11-7, 13-11.
Boys U-15: Neel Joshi bt Prithvi Singh (Chd) 14-12, 11-9, 11-9.
Boys U-17: Veer Chotrani bt Tushar Shahani 11-9, 6-11, 7-11, 11-6, 11-9.
Boys U-19: Yash Bhargava (Del) bt Aryaman Adik 11-6, 11-8, 8-11, 13-11.
Girls U-11: Kavya Bansal bt Diya Yadav 11-6, 11-9, 11-7.
Girls U-13: Diksha Aurobindo (TN) bt Aishwarya Khubchandani 11-2, 12-10, 17-15.
Girls U-15: Ananya Dabke bt Jannia Singh (Chd) 11-4, 11-9, 11-9.
Girls U-17: Amita Gondi (Tel) bt Nikita Joshi 11-7, 8-11, 11-8, 11-9.
Professionals: Parthiban Ayyapan (TN) bt Deepesh Borhade 11-5, 11-4, 11-5.
Men Over-35: Rishad Pandole bt Aditya Maheshwari 8-11, 15-13, 11-1, 15-13.
Men Over-45: Anil Bhagat bt Raja Parthasarathy 8-11, 11-6, 7-11, 11-4, 11-7.
Men Over-55: Vaman Apte bt Kishan Lal 11-7, 11-7, 11-0

SEMI-FINALS:

Boys U-11: 

Yuvraj Wadhwani bt Sandhesh Pr (TN) 11-2, 11-0, 11-0
Vivaan Shah bt Rohan Arya Gondi (Telangana) 11-7, 11-7, 8-11, 11-8. 

Boys U-13:
Arnaav Sareen bt Aaryaman Jaising 11-5, 6-11, 11-6, 11-9
Mohit Bhatt bt Jeh Pandole 11-4, 11-9, 11-4. 

Boys U-15:
Prithvi Singh (Chd) bt Advait Adik 6-11, 11-2, 11-9, 6-11, 11-9
Neel Joshi bt Sankalp Anand (Del) 11-8, 11-9, 11-9. 

Boys U-17:
Tushar Shahani bt Rutvik Rau 11-9, 11-8, 11-9
Veer Chotrani bt Aryan Parekh 11-9, 9-11, 11-7, 11-13, 11-4. 

Boys U-19:
Aryaman Adik bt Rahul Baitha 11-3, 11-3, 8-11, 11-4
Yash Bhargava (Del) bt Yohann Surti 11-3, 11-5, 11-9.

Girls U-11:
Kavya Bansal bt Nayna Taneja 12-10, 11-4, 11-6
Diya Yadav bt Advita Sharma 7-11, 13-11, 11-7, 11-9. 

Girls U-13:
Diksha Aurobindo (TN) bt Yuvna Gupta 11-2, 12-10, 11-4
Aishwarya Khubchandani bt Aasya Patel 11-4, 11-4, 11-2.

QUARTER-FINALS:
Men
Mahesh Mangaonkar bt Vrishab Kotian 11-6, 5-11, 14-12, 11-8
Sandeep Jangra (Del) bt Abhishek Pradhan 4-11, 11-9, 11-7, 5-11, 11-7
Gaurav Nandrajog (Del) bt Siddharth Suchde 11-4, 11-9, 11-6
Ravi Dixit (TN) bt Abhinav Sinha 11-3, 11-2, 11-8.

   
  Maharashtra State Open Squash Championship 2015
 

Organised & Hosted by Bombay Gymkhana: 15th to 19th September 2015

 

Mixed U-9 : Rohan Arya Gondi [1} Bt Arihant KS [2] 11-7 11-3 11-1            

Boys U-11 : Yuvraj Wadhwani [3/4]  Bt Sharan Punjabi 11-13 11-3 11-7 12-10

Girls U-11 : Saisha Gupta [3/4] Bt Sonya Bajaj [5/8] 11-3 11-8 11-1

Boys U-13 : Tanay Punjabi [1] Bt Lakshit Bohra [5/8] 11-7 7-11 11-7 11-9

Girls U-13 : Avani Nagar [1] Bt Aryaa Ogale [2] 8-11 14-16 11-6 11-6 11-2

Boys U-15 : Veer Chotrani [1] Bt Utkarsh Baheti [2] 11-13 11-9 11-7 11-4

Girls U-15 : Ananya Dabke Bt Anannya Morey [3/4] 11-4 14-12 11-6

Boys U-17 : Aryaman Adik [2] Bt Tushar Shahani [5/8] 12-10 11-3 11-5

Boys U-19 : Abhay Singh [1] Bt Pranay Jain [3/4] 11-4 11-2 12-14 11-8

Girls U-19 : Jui Kalgutkar [1] Bt Aakanksha Rao 11-2 11-6 11-4

Men's Open : Mahesh Mangaonkar [1] Bt Ravi Dixit [3/4] 11-8 11-6 11-2

Professionals : Paramit Singh [2] Bt Parthiban Ayyapan [1] 11-9 11-6 8-11 11-1

Women's Open : Urwashi Joshi [1] Bt Anna Avasthi [2] 11-5 11-7 11-6

Men's Over 35 : Amitpal Kohli [3/4] Bt Amit Chinai [3/4] 11-5 9-11 11-3 11-6         

Men's Over 45 : Aashish Kamat Bt Rohit Thawani [1] 11-4 11-8 11-8          

Men's Over 55: Vaman Apte [1] Bt Kishan Lal Lal 11-7 10-12 12-10 11-9     

Professionals : Sanjay Pawar [3/4] Bt Sachin Jadhav [3/4] 11-1 11-9 12-14 11-6    

   
  39th Maharashtra State Open Junior Squash Championship 2014
 

Organised & Hosted by Bombay Gymkhana: 4th to 7th September

   
  Megha, Vivaan, Aryaman supreme in 39th Bombay Gymkhana Maharashtra State Open Junior Squash Championship

Top seeds Megha Bhatia, Vivaan Shah and fourth seed Aryaman Adik snatched thrilling deciders to emerge champions, in the 39th Bombay Gymkhana Maharashtra State Open Junior Squash Championship, sponsored by Mahindra Lifespaces.

Vivaan Shah kicked off an exciting day of championship rounds that also saw four other top seeds upset when he endured a late challenge to overcome second seed Yuvraj Wadhwani after leading 2-0, for the under-9 crown.

Megha Bhatia of Maharashtra also lived dangerously against second seed Jannia Singh of Chandigarh after rallying from 1-2 to snatch the decider at 15-13 for the girls under-13 title, in the most gripping finish.

Aryaman Adik of Maharashtra also rallied from 1-2 to stun top seed Abhay Singh of Tamil Nadu to help himself to the boys under-17 title.

In other finals, girls under-15 top seed Aakanksha Rao lost to second seed Diya Joukani, girls under-17 top seed Aishwarya Bhattacharya of Maharashtra went down to second seed Akanksha Salunkhe of Goa and boys under-19 top seed Aishwarya Singh lost to fourth seed Yohan Pandole.

Maharashtra trio Aakash Gupta, Aishwarya Khubchandani and Chaitanya Shah and Yash Fadte of Goa were the other top seeds who won their respective titles and lived up to their reputations.

ALL FINAL RESULTS:
U-9:
1-Vivaan Shah bt 2-Yuvraj Wadhwani 11-5,11-4, 9-11, 6-11, 11-7.
Boys U-11: 1-Aakash Gupta bt Jeh Pandole 11-7, 11-7, 11-9.
Girls U-11: 1-Aishwarya Khubchandani bt 2-Yuvna Gupta 11-3, 11-6, 9-11, 11-2.
Boys U-13: 1-Yash Fadte (Goa) bt 2-Neel Joshi 11-9, 11-5, 11-5.
Girls U-13: 1-Megha Bhatia bt 2-Jannia Singh (Chd) 8-11, 11-9, 8-11,11-7, 15-13.
Boys U-15: 1-Chaitanya Shah bt Tushar Shahani 11-8, 11-6, 11-5.
Girls U-15: 2-Diya Joukani bt 1-Aakanksha Rao 11-7, 11-7, 11-6.
Boys U-17: Aryaman Adik bt 1-Abhay Singh (TN) 8-11, 11-7, 7-11, 11-4, 11-7.
Girls U-17: 2-Akanksha Salunkhe (Goa) bt 1-Aishwarya Bhattacharya 11-7, 11-6, 11-7.
Boys U-19: Yohan Pandole bt 1-Aishwarya Singh 11-8, 13-11, 11-9.

ALL SEMI FINAL:
U-9:
1-Vivaan Shah bt Siddhanth Rewari 11-1, 11-3, 11-2;
2-Yuvraj Wadhwani bt Aditya Chandani 11-4, 11-1, 11-9.
Boys U-11:
1-Aakash Gupta bt Jay Vaknalli 13-11, 11-7, 10-12,13-11;
Jeh Pandole bt 2-Shreyas Mehta 11-7, 11-8, 11-7.
Girls U-11:
1-Aishwarya Khubchandani bt Archita Singh 11-4, 11-4,11-1;
2-Yuvna Gupta bt Gigi Pandole 11-8, 12-10, 11-2.
Boys U-13:
1-Yash Fadte (Goa) bt Deepak Mandal 11-7, 11-4, 11-3;
2-Neel Joshi bt Advait Adik 9-11, 9-11, 11-6, 11-5, 11-7.
Girls U-13:
1-Megha Bhatia bt Anannya More 13-11, 17-19, 11-7,11-5;
2-Jannia Singh (Chd) bt Arya Ogle 13-11, 11-4, 12-10.
Boys U-15:
1-Chaitanya Shah bt Veer Chotrani 11-3, 7-11, 11-5,11-7;
Tushar Shahani bt 2-Utkarsh Baheti (Raj) 5-11, 11-5, 11-5, 11-8.
Girls U-15:
1-Aakanksha Rao bt Mira Kamat 11-3, 11-9, 11-2;
2-Diya Joukani bt Abhilasha Bhasin 11-8, 11-3, 11-9.
Boys U-17:
1-Abhay Singh (TN) bt Siddhant Iyer 13-11, 9-11, 11-8,19-17;
Aryaman Adik bt 2-Sandeep Paswan 11-7, 11-4, 11-6.
Girls U-17:
1-Aishwarya Bhattacharya bt Ashita Bhengra (TN) 11-8,11-7, 11-9;
2-Akanksha Salunkhe (Goa) bt Nikita Joshi 11-2, 11-2, 14-12.
Boys U-19:
1-Aishwarya Singh bt Aseem Mehra (Del) 11-5, 11-4,14-12;
Yohan Pandole bt Raghuvir Reddy 11-5, 11-9, 11-8.

QUARTER-FINAL RESULTS:

U-9 :
1-Vivaan Shah bt Shreyas Rao 11-2, 11-3, 11-3;
Siddhanth Rewari bt Ayann Vaziralli 4-11, 7-11, 11-9, 11-8, 11-9;
Aditya Chandani bt Aimaan Zakaria 11-7, 11-5, 11-9;
2-Yuvraj Wadhwani bt Meet Parikh 11-4, 11-1, 11-1.

Boys U-11:
1-Aakash Gupta bt Parth Ambani 11-4, 4-11, 11-8, 11-3;
Jay Vaknalli bt Ishaan Singh (Raj) 11-7, 10-12, 9-11, 14-12, 11-8;
Jeh Pandole bt Sharan Punjabi 11-2, 11-4, 11-1;
2-Shreyas Mehta bt Aaryaman Jaising 11-7, 11-8, 11-1.

Girls U-11:
1-Aishwarya Khubchandani bt Saisha Gupta 11-4, 11-0,11-4;
Archita Singh bt Sonya Bajaj 4-11, 11-9, 11-7, 11-6;
Gigi Pandole bt Skandha Dogra 11-3, 11-4, 11-0;
2-Yuvna Gupta bt Saniya Jaggi 11-2, 11-1, 11-1.

Boys U-13:
1-Yash Fadte (Goa) bt Yash Salunkhe (Goa) 11-3, 11-2,11-1;
Deepak Mandal bt Tanay Punjabi 19-17, 11-8, 10-12, 7-11, 11-6;
Advait Adik bt Mohit Bhatt 11-2, 11-8, 11-5;
2-Neel Joshi bt Yohann Poncha 11-9, 11-6, 11-5.

Girls U-13 :
1-Megha Bhatia bt Miraya Gupta 11-4, 11-6, 11-1;
Anannya More bt Ananya Dabke 11-6, 11-5, 9-11, 8-11, 11-8;
Arya Ogle bt Avani Nagar 11-6, 8-11, 11-6, 11-9;
2-Jannia Singh (Chd) bt Darshana Vasudevan (TN) 12-10, 11-6, 8-11, 11-6.

Boys U-15 :
1-Chaitanya Shah bt Rutvik Rau 11-6, 11-5, 11-8;
Veer Chotrani bt Aryan Parekh 16-14, 12-10, 8-11, 7-11, 11-9;
Tushar Shahani bt Shloke Sahay 11-6, 11-3, 11-3;
2-Utkarsh Baheti (Raj) bt Armaan Chowfin (Goa) 11-4, 11-6, 9-11, 11-9.

Girls U-15 :
1-Aakanksha Rao bt Adwiteya Kasliwal (MP) 11-6, 11-4,
11-1; Mira Kamat bt Ira Gosavi 11-8, 11-3, 10-12, 11-8;
Abhilasha Bhasin bt Alisha Vohra 11-3, 11-2, 11-0;
2-Diya Joukani bt Bhavna Goyal 11-9, 11-5, 11-5.

Boys U-17 :
1-Abhay Singh (TN) bt Pranay Jain 12-10, 11-9, 11-9;
Siddhant Iyer bt Yohann Surti 11-7, 11-4, 11-8;
Aryaman Adik bt Harshvardhan Wadhwa 7-11, 11-7, 11-7, 11-5;
2-Sandeep Paswan bt Aman Kumbhani 11-8, 11-6, 7-11, 11-7.

Boys U-19 :
1-Aishwarya Singh bt Junaid Muzaffar (Del) 2-11, 11-3,14-16, 11-8, 11-5;
Aseem Mehra (Del) bt Ankit Acharya 11-3, 9-11,11-6, 11-9;
Yohan Pandole bt Devchand Rai 11-3, 11-4, 11-4;
Raghuvir Reddy bt Masood Ullah (UP) 11-1, 11-6, 11-5.
    
  38th Maharashtra State Open Senior Squash Championship 2013
 

18th to 21st December 2013.

   
  Saurav Ghosal, Joshna Chinappa & Rohit Kadam clinch squash titles with ease

World no 15 and men's top seed Saurav Ghosal and women's no. 1 seed Joshna Chinappa toyed with their respective rivals to defend their titles successfully in the 38th Bombay Gymkhana-HSBC Maharashtra State Open Senior Squash Championship.

Ghosal outclassed world no 80 and second seed Harinderpal Singh Sandhu in straight games 11-4 11-6 11-5 in the men's final that lasted 40 minutes to take home the winner's prize of Rs 1.3 lakh.

World no. 26 Joshna thumped Aishwarya Bhattacharya, conqueror of second seed and last year's runner-up Urwashi Joshi in the semis, 11-1 11-1 11-3 in a lop-sided women's title clash that lasted just 20 minutes to win Rs 70,000.

The only time the Kolkata-based Ghosal, winner of the individual as well as team bronze at the last Asian Games in Guangzhou, looked in some bother was when he trailed 2-5 in the third game.

He then stepped up the pace of the rallies and won 9 points in a row, hitting a backhand winner from the fore court with his rival Harinderpal watching helplessly from the other side of the court, at match-ball to finish the job.

"I played clinically and Harry must be pretty disappointed that he made quite a few errors. But it was tough for both of us at the end of a tiring season," said the 27-year-old Ghosal who created history this season at Manchester by reaching the quarter finals of the world championships.

Ghosal said he and Harinderpal will take some rest before resuming his stint in the world pro circuit by taking part in the USD 115,000 tournament of champions, featuring the top 24 players, at New York starting January 17.

"Harry has nothing scheduled till February and he too has time to train without concentrating on playing any tournament," the triumphant player said.

Joshna said she was keen to play in the tournament as it was through such tournaments in her formative years that she grew up in the sport.

"These events also help me to keep fit and improve my ranking when the new season starts," she said.

RESULTS:

Finals :
Men’s:
Saurav Ghosal bt Harinderpal Singh Sandhu 11-4 11-6 11-5
Women’s: Joshna Chinappa bt Aishwarya Bhattacharya 11-1 11-1 11-3
Professionals: Rohit Kadam bt Sanjay Pawar 11-6 11-8 11-8.

Semifinals:
Men:
Harinderpal Singh Sandhu (TN) bt Ravi Dixit (TN) 11-6, 12-10, 13-11;
Saurav Ghosal (Kol) bt Aditya Jagtap (Mah) 11-5, 11-6, 11-13, 11-4.

Women:
Aishwarya Bhattacharya bt Urwashi Joshi (Jindal) 11-9, 8-11, 11-9, 11-9;
Joshana Chinappa (TN) bt Nikita Joshi (Otters Club) 11-9, 11-5, 11-6.

Professionals:
Sanjay Pawar (Otters Club) bt Manish Chavan (Bombay Gym) 11-6, 11-9, 11-7;
Rohit Kadam (CCI) bt Sachin Jadhav (JVPG) 11-1, 11-6, 11-8.

Quarter-finals:
Men:
Harinderpal Singh Sandhu (TN) bt Abhimanyu Shah (Bombay Gym) 11-7, 11-7, 15-13;
Saurav Ghosal (Kol) bt Chaitanya Shah (Bombay Gym) 11-3, 11-6, 11-6;
Ravi Dixit (TN) bt Abhinav Sinha 11-5, 11-4, 11-9;
Aditya Jagtap bt Rishad Pandole (CCI) 11-8, 11-5, 11-7.

Women:
Urwashi Joshi (Jindal) bt Diya Sanghi 11-3, 11-1, 11-3;
Nikita Joshi (Otters Club) bt Abhilash Bhasin (Bombay Gym) 11-3, 11-6, 11-5.
    
   
   
 

38th Maharashtra State Open Junior Squash Championship 2013

7th September 2013

  ALL FINALS

OPEN UNDER-9 : JaivirDhillon (DEL) beat Sharan Punjabi (MH) 11-6,9-11,14-12,11-8
GIRLS UNDER-11 : Megha Bhatia (HAR)beatAnanyaDabke (MH) 8-11, 11-7, 7-11, 13-11,12-10
BOYS UNDER-11 : Neel Joshi (MH) beat Tanay Punjabi (MH) 7-11, 14-12, 11-7, 11-13, 11-8
GIRLS UNDER-13 : AbhilashaBhasin(MH)beatAmita Gondi (AP)11-7, 11-8, 5-11, 11-6
BOYS UNDER-13 : Veer Chotrani(MH)beat Tushar Shahani (MH) 11-7, 9-11, 11-9, 5-11, 11-9
GIRLS UNDER-15 : AkankshaSalunkhe (Goa) beat SunaynaKuruvilla(TN)11-8, 11-6, 6-11, 11-6
BOYS UNDER-15 : Aryaman Adik (MH) beat DevVazirani(MH)11-6, 11-8, 11-9
GIRLS UNDER-17 : Aishwarya Bhattacharya (MH)beatJuiKalgutkar (MH) 11-0, 6-11, 11-2, 11-0;
BOYS UNDER-17 : Aishwarya Singh (MH) beat Mudit Pant (DEL) 6-11,6-11, 11-9, 11-3, 11-8
BOYS UNDER-19 : Kush Kumar (TN) beat Vijay Kumar (TN) 11-6,11-7,10-12,11-5

ALL SEMI FINALS

OPEN UNDER-9 :
Sharan Punjabi beat ParthAmbani 5-11,11-5,10-12,11-7,11-6
JaivirDhillon beat Vivaan Shah 11-3,11-8,11-8
GIRLS UNDER-11 :
Megha Bhatia beat Avani Nagar 12-10, 11-4,11-7,11-7
AnanyaDabke beat AryaaOgale 11-8,11-8,11-8
BOYS UNDER-11 :
Tanay Punjabi beat DruvVazirani 11-7,12-10,8-11,11-2;
Neel Joshi beat KanhavNanavati 11-4,11-2,11-7
GIRLS UNDER-13 :
Amita Gondi beat Mira Kamat 11-8, 5-11,11-6,4-11,11-6;
AbhilashaBhasin beat Ariya Patel 11-2,11-1,11-2
BOYS UNDER-13 :
Tushar Shahani beat YashFadte 11-8,11-9,7-11,11-4
Veer Chotrani beat Rahul Baitha 11-7,11-8,12-10
GIRLS UNDER-15 :
AkankshaSalunke beat Aditi Prasad 11-9,11-4,11-8
SunaynaKuruvilla beat Nikita Joshi 12-10,11-6,11-8
BOYS UNDER-15 :
DevVazirani beat YashBhargava 11-8,9-11,11-9,11-4
Aryaman Adik beat AmanKumbhani 11-7,12-10,11-7
GIRLS UNDER-17 :
JuiKalgutkar beat Riddhi Sampat 11-5,11-2,11-3;
Aishwarya Bhattacharya beat Anushka Nair 11-4,11-2,11-4;
BOYS UNDER-17 :
Aishwarya Singh beat RahaulSehrawat 11-8, 7-11, 7-11, 11-2,11-6
Mudit Pant beat Sandeep Paswan 11-7,11-8,11-4;
BOYS UNDER-19 :
Kush Kumar beat MadhavDhingra 12-10,11-3,11-9
Vijay Kumar beat Deepak Mishra 11-9, 9-11, 11-8, 13-11

ALL QUARTER FINALS
OPEN UNDER-9 :
Sharan Punjabi beat Yuvna Gupta 11-6,11-7,11-7;
Vivaan Shah beat Aditya Baliga 11-1,11-2,11-2;
JaivirDhillon beat Meet Parekh 11-0,11-6,11-4;
ParthAmbani beat RutvaSamant 11-7,11-9,11-6
GIRLS UNDER-11 :
Megha Bhatia beat Yoshna Singh 7-11,11-5,11-1,11-4;
Avani Nagar beat Miraya Gupta 11-2,11-1,11-1;
AryaaOgale beat Ananya Morey 11-6,11-6,11-6;
AnanyaDabke beat PrashastiMattas 11-1,11-5,11-3;
BOYS UNDER-11
Neel Joshi beat AtharvaYadav 11-2,11-3,11-3
KanhavNanavati beat Aryan Khandelwal 11-7,12-10,4-11,11-4;
Tanay Punjabi beat MohitBhat 11-4,11-5,11-3
DruvVazirani beat ArmanDarukhanwala 11-6,9-11,11-5,11-8
GIRLS UNDER-13
AbhilashaBhasin beat ShikhaGoyal 11-2,11-2,11-4
Ariya Patel beat Alisha Vohra 11-5,11-3,11-5;
Mira Kamat beat Krithica JS 11-8,12-10,12-10
Amita Gondi beat Nikita Singh 11-1,11-7,11-5;
BOYS UNDER-13
Veer Chotrani beat SakshamChoudhary 13-11,11-9,11-5
Rahul Baitha beat UtkarshBaheti 6-11,11-6,11-8,11-2;
YashFadte beat AdvaitAdik 11-7,11-4,11-5
Tushar Shahani beat ShlokMakhija 11-4,11-6,11-3
GIRLS UNDER-15
AkankshaSalunkhe beat DiyaSanghi 11-2,11-3,11-0
Aditi Prasad beat Koel Shankar 12-10, 11-7,11-9;
Nikita Joshi beat Shrishti Nagar 11-1,11-1,11-5;
Sunayna Kuruvilla beat Aakanksha Rao 11-1,11-6,11-6;
BOYS UNDER-15
Aryaman Adik beat SiddharthShukla 11-2,11-1,11-0;
AmanKumbhani beat Chaitanya Shah 8-11,11-8,7-11,11-5,11-6
DevVazirani beat SiddhantIyer 12-10, 8-11,9-11,11-4,11-9
YashBhargava beat Aryan Parekh 11-13, 11-9,11-7,11-7;
GIRLS UNDER-17
JuiKalgutkar beat SahirahOshidhar (w/o)
Riddhi Sampat beat AditiMakhija 11-2,11-0,11-3
Aishwarya Bhattacharya beat Tara Arora 11-1,11-1,11-2
Anushka Nair beat Sireena Divecha 11-1,11-1,11-4;
BOYS UNDER-17
Aishwarya Singh beat YohannSurti 11-8,12-10,11-7
Rahul Sehrawat beat MradulAggarwal 11-4,11-9,4-11,11-6
Mudit Pant beat SiddharthChoudhary 11-9,13-11,11-9;
Sandeep Paswan beat Yohann Pandole (W/o)
BOYS UNDER-19
Kush Kumar beat AkhileshYadav 11-3,11-5,11-7
MadhavDhingra beat Ranvijay Singh 11-3,11-7,8-11,11-5
Vijay Kumar beat Abhimanyu Shah 11-9,8-11,11-9,11-5
Deepak Mishra beat Arjun Kochhar 11-6,11-3,11-7
    
   
 

37th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open Senior Squash Championship 2012

 

From 18th November to 21st November 2012

   
 

All Finals:

Men’s Open: 1-Saurav Ghosal bt 2-Siddharth Suchde 11-4, 11-9, 13-11.
Women: 1-Joshana Chinappa (TN) bt 2-Urwashi Joshi (Jindal) 6-11, 11-6, 11-3, 11-3.
Professionals: 1-Sanjay Pawar (Otters Club) bt 2-Sachin Jadhav (JVPG) 11-7, 11-5, 11-4.
Over-35: Jamshid Pandole (CCI) bt Ashutosh Pednekar 11-9, 11-7, 6-11, 2-11, 11-8. 
Over-45: Ashish Kamath bt Darius Surti 11-4, 11-0, 10-12, 14-12.
Over-55: Vaman Apte bt Ramesh More (Bombay Gym) 11-4, 7-11, 11-6, 11-5.

 

All Semifinals:

Men’s Open : 
1-Sourav Ghosal bt Rishad Pandole (CCI) 11-6, 11-6, 11-8
2-Siddharth Suchde bt Vikas Jangra (Services) 11-2, 11-6, 11-6.

Women : 
2-Urwashi Joshi (Jindal) bt Jui Kalgutkar (Bombay Gym) 11-4, 11-6, 11-3
1-Joshna Chinappa (TN) bt Aishwarya Bhattacharya (Bombay Gym) 11-8, 11-4, 12-10.

Professionals : 
2-Sachin Jadhav (JVPG) bt Baban More (Bombay Gym) 14-12, 10-12, 11-7, 11-4
1-Sanjay Pawar (Otters Club) bt Manish Chavan (Bombay Gym) 12-10, 11-9, 11-5.

 

All Quarterfinals :

Women : 
Aishwarya Bhattacharya (Bombay Gym) bt 3-Shivangi Paranjpe (Bombay Gym) 11-6, 11-7, 15-13
Jui Kalgutkar (Bombay Gym) bt 4-Madhura Paranjpe (Bombay Gym) 11-4, 11-8, 11-2
1-Joshna Chinappa (TN) bt Riddhi Sampat (Bombay Gym) 11-4, 11-7, 11-5.
Men’s Open: 
Vikas Jangra (Services) bt Arjun Agnihotri 11-4, 11-4, 11-6
Rishad Pandole (CCI) bt Abhinav Sinha 11-7, 11-3, 11-4
2-Siddharth Suchde bt Aishwarya Singh (Jindal) 11-4, 11-4, 11-3
1-Sourav Ghosal bt Ashray Ohri (Delhi) 11-6, 11-8, 12-10.
Professionals : 
Sachin Jadhav (JVPG) bt Dashrath Tambe (Willingdon SC) 11-5, 11-6, 11-7 
Sanjay Pawar (Otters Club) bt Vijay Sonawane (SPA) 11-5, 11-7, 11-6
Manish Chavan (Bombay Gym) bt Deepesh Borade (Khar Gym) 11-8, 13-11, 11-8
Baban More (Bombay Gym) bt Vijay Waghela (Khar Gym) 11-6, 13-15, 11-7, 8-11, 11-8

 

37th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open Junior Squash Championship 2012

 

25th September 2012

   

All finals :

Under-9: Jay Vakhnalli (Khar Gym) bt Jen Pandove 11-3, 11-6, 11-4.
Girls U-11: Meghna Bhatia (Hiranandani) bt Avani Nagar (Hiranandani) 11-4, 11-1, 11-7.

Girls U-13: Koel Shankar (Khar Gym) bt Aakanksha Rao 12-10, 12-10, 11-6.

Girls U-15 : Adya Advani (Delhi) bt Nikita Joshi (Otters Club) 11-8, 11-7, 14-12. 

Girls U-17 : Gayatri Raheja (Otters Club) bt Sireena Divecha (Bombay Gym) 11-4, 11-2, 11-2.

Girls U-19 : Urvashi Joshi (Jindal) bt Vishruti Sani (CCI) 11-9, 11-5, 11-5.

Boys U-11: Advait Adik (Otters Club) bt Yash Fadte (Goa) 11-7, 3-11, 11-7, 4-11, 12-10.
Boys U-13: Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt Veer Chotrani (Khar Gym) 11-6, 11-6, 11-8. 

Boys U-15: Abhay Singh (TN) bt Aryaman Adik (Otters Club) 5-11, 11-7, 11-6, 2-11, 15-13. 

Boys U-17 : Kush Kumar (TN) bt Madhav Dhingra (Otters Club) 11-5, 11-5, 11-5.

Boys U-19: Mahesh Mangaonkar (CCI) bt Kush Kumar (TN) 4-11, 11-2, 9-11, 11-2, 11-9

 

All Semifinals:                                                                                                                     

Under-9
Jen Pandove bt Ahaan Bhansali 11-4, 11-5, 11-8

Jay Vakhnalli bt Jaiveer Singh Dhillon 11-8, 14-12, 11-7. 

Girls U-11
Meghna Bhatia bt Ananya Dabke (Thane) 11-4, 11-9, 11-4
Avani Nagar bt Aarya Ogale (Hiranandani) 11-8, 4-11, 13-11, 11-9.

Girls U-13
Koel Shankar (Khar Gym) bt Diya Joukhani (Khar Gym) 11-4, 11-6, 11-2; 
Aakanksha Rao bt Abhilasha Bhasin (Bombay Gym) 11-5, 11-2, 13-11.

Girls U-15
Adya Advani bt Jui Kalgutkar (Bombay Gym) 9-11, 11-3, 4-11, 11-9, 12-10; 
Nikita Joshi (Otters Club) bt Aishwarya Bhattacharya (Bombay Gym) 11-9, 13-11, 11-4.

Boys U-11
Advait Adik (Otters Club) bt Neel Joshi (Otters Club) 11-3, 12-10, 11-3; 
1-Yash Fadte (Goa) bt Tanay Punjabi (Otters Club) 11-1, 11-4, 11-5.

Boys U-13
Veer Chotrani (Khar Gym) bt Tushar Shahani (Khar Gym) 9-11, 11-5, 11-6, 6-11, 12-10
Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt Aryan Parekh (Matunga Gym) 11-8, 11-8, 12-14, 11-2.

Boys U-15
Abhay Singh (TN) bt Yohaan Surti (Willingdon SC) 13-11, 11-6, 5-11, 9-11, 11-4
Aryaman Adik (Otters Club) bt Siddhanth Iyer (Hiranandani) 6-11, 11-9, 5-11, 11-6, 14-12.

Boys U-17
Madhav Dhingra (Otters Club) bt Abhimanyu Shah (Bombay Gym) 13-11, 12-10, 12-10
Kush Kumar (TN) bt Yohan Pandole (CCI) 11-5, 12-10, 11-4.

Boys U-19
Kush Kumar (TN) bt Ranvijay Singh (TN) 11-5, 11-13, 11-2, 11-3
Mahesh Mangaonkar (CCI) bt Deepak Mishra (TN) 11-4, 11-3, 11-4.

 

All Quarterfinals:

Under-9
Jay Vakhnalli bt Vidish Puri 11-5, 11-4, 11-6
Jen Pandove bt Aryaman Jaising 9-11, 5-11, 11-5, 11-3, 11-7
Jaiveer Singh Dhillon bt Sharan Punjabi 11-4, 11-4, 11-7
Ahaan Bhansali bt Vihaan Pariani 11-8, 11-3, 11-8.

Girls U-11
Aarya Ogale (Hiranandani) bt Nikita Singh (Bombay Gym) 11-6, 9-11, 11-5, 11-4
Avani Nagar bt Darshana Vasudevan 11-8, 11-9, 11-7
Ananya Dabke (Thane) bt Ananya Morey 11-4, 11-9, 11-2
Meghna Bhatia bt Tara Banatwala (Bombay Gym) 11-4, 11-2, 11-2.

Girls U-13
Aakanksha Rao bt Alisha Vohra (CCI) 11-1, 11-3, 11-0
Diya Joukhani (Khar Gym) bt Shrishti Nagar (Hiranandani) 11-9, 9-11, 11-8, 11-4
Koel Shankar (Khar Gym) bt Navmi Sharma (Goregaon SC) 11-3, 11-5, 11-3.

Girls U-15
Nikita Joshi (Otters Club) bt Akanksha Salunkhe (Goa) 11-5, 11-8, 16-14
Aishwarya Bhattacharya (Bombay Gym) bt Anushka Nair (Country Club) 11-7, 11-8, 11-5
Adya Advani bt Aditi Prasad (CCI) 11-3, 11-8, 12-10
Jui Kalgutkar (Bombay Gym) bt Ridhi Sampat 11-3, 11-4, 11-2.

Girls U-19
Urvashi Joshi (Jindal) bt Rhea Advani 11-4, 11-3, 11-4.  

Boys U-11
Tanay Punjabi (Otters Club) bt Druv Vazirani (Khar Gym) 11-9, 11-7, 10-12, 11-9
Advait Adik (Otters Club) bt Yash Dhairyavan (Khar Gym) 11-4, 11-1, 11-7; 
Neel Joshi (Otters Club) bt Arman Darukhanawala (CCI) 11-5, 11-3, 11-5
Yash Fadte (Goa) bt Yash Salunkhe (Goa) 11-3, 11-3, 11-4.

Boys U-13
Veer Chotrani (Khar Gym) bt Rahul Baitha (Jindal) 12-10, 11-8, 7-11, 12-10; 
Tushar Shahani (Khar Gym) bt Ansh Bharganwar 11-4, 11-7, 11-5
Aryan Parekh (Matunga Gym) bt Rutvik Rau (Khar Gym) 8-11, 11-2, 11-6, 16-14
Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt Jash Chheda (Matunga Gym) 11-4, 11-3, 11-3.

Boys U-15
Yohaan Surti (Willingdon SC) bt Aryan Hemdev (CCI) 11-7, 11-5, 9-11, 13-11; 
Aryaman Adik (Otters Club) bt Pranay Jain 7-11, 11-9, 11-6, 11-6

Abhay Singh (TN) bt Dev Vazirani (Khar Gym) 13-15, 15-13, 11-7, 8-11, 16-14
Siddhanth Iyer (Hiranandani) bt Rahil Pires (Goa) 11-4, 11-4, 8-11, 12-10.

Boys U-17
Abhimanyu Shah (Bombay Gym) bt Numair Sani (Khar Gym) 11-3, 11-2, 11-5;
Yohan Pandole (CCI) bt Akhilesh Yadav (Jindal) 11-8, 11-4, 11-8
Madhav Dhingra (Otters Club) bt Aishwarya Singh (Jindal) 11-3, 11-8, 11-9
Kush Kumar (TN) bt Anshul Goyal (Otters Club) 11-5, 11-8, 11-3.

Boys U-19
Mahesh Mangaonkar (CCI) bt Maunil Vora 11-0, 11-1, 11-1
Kush Kumar (TN) bt Abhishek Agrawal (Jindal) 11-1, 11-3, 11-5
Deepak Mishra bt Arjun Kochhar (CCI) 11-13, 6-11, 11-2, 12-10, 11-4; 
Ranvijay Singh bt Shashi Pandey (Jindal) 2-11, 8-11, 11-7, 11-5, 11-8.

   
 

36th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open Squash Championship  2011

 

From 7th October to 11th October 2011

 

 

Results (All finals): 

 

Men’s Open: 1-Siddharth Suchde bt 2-Mahesh Mangaonkar 11-3, 11-9, 11-8. 
Women: 1-Saumya Karki bt Urvashi Joshi (Jindal) 11-5, 11-3, 11-4. 
Under-9: 1-Neel Joshi (Otters Club) bt 2-Tanay Punjabi (Otters Club) 11-7, 11-7, 12-10. 
Boys U-11: 1-Veer Chotrani (Khar Gym) bt 2-Tushar Sahani (Khar Gym) 11-3, 11-9, 11-9, 11-7. 
Boys U-13: 1-Aryaman Adik (Otters Club) bt 2-Dev Vazirani (Otters Club) 11-2, 9-11, 11-9, 11-9. 
Boys U-15: 1-Yohan Pandole (CCI) bt Kunj Rawani (Country Club) 12-14, 8-11, 11-7, 12-10, 11-8. 
Boys U-17: 1-Abhimanyu Shah (Bombay Gym) bt Arjun Kochhar (CCI) 11-8, 8-11, 11-5, 11-6. 
Boys U-19: 1-Mahesh Mangaonkar bt 3-Uttkarsh Kumar ( Delhi ) 11-5, 11-7, 11-4. 
Girls U-11: 2-Abhilasha Bhasin bt 1-Aditi Raheja (Otters Club) 11-8, 7-11, 11-9, 9-11, 11-9. 
Girls U-13: 2-Daksha Pathak bt Koel Shankar 11-6, 11-6, 11-3. 
Girls U-15: 2-Aishwarya Nambiar bt 1-Aishwarya Bhattacharya 6-11, 11-8, 13-11, 11-2. 
Girls U-17: 1-Saumya Karki bt 2-Urvashi Joshi (Jindal) 11-8, 11-6, 11-7. 
Girls U-19: 1-Saumya Karki bt Urvashi Joshi (Jindal) 11-6, 11-4, 11-7. 
Professionals: 2-Sanjay Pawar (Otters Club) bt 1-Rohit More (CCI) 14-12, 11-9, 11-9 

 

All Semifinals:

Men’s Open: 
Siddharth Suchde bt Sandeep Jangra 11-6, 11-6, 11-8; 
Mahesh Mangaonkar bt 3-Gaurav Nandrajog ( Delhi ) 11-4, 11-2, 5-11, 11-5. 

Women: 1-Saumya Karki bt 4-Shaheeda Madraswala (CCI) 11-3, 11-3, 11-1; 

Under-9: 
Tanay Punjabi bt Arman Darukhanawala 11-3, 11-3, 11-5. 
1-Neel Joshi (Otters Club) bt Avani Nagar 11-4, 11-1, 11-1. 

Boys U-11:
1-Veer Chotrani (Otters Club) bt Utkarsh Baheti (Raj) 11-3, 12-10, 11-7; 
2-Tushar Sahani bt Ansh Shetty 11-2, 11-1, 11-2.

Boys U-13: 
2-Dev Vazirani bt Chaitanya Shah (Bombay Gym) 5-11, 11-6, 9-11, 11-9, 11-8; 
1-Aryaman Adik bt Siddhanth Iyer (Jindal) 11-8, 6-11, 11-6, 11-6. 

Boys U-15: 
1-Yohan Pandole (CCI) bt Yohann Surti ( Willingdon SC ) 11-8, 11-3, 11-3.

Boys U-17: 
1-Abhimanyu Shah (Bombay Gym) bt Vaarish Sawlani 11-3, 11-6, 11-9; 
Arjun Kochhar (CCI) bt Ishaan Advani (Bombay Gym) 11-6, 11-5, 11-7.

Boys U-19: 
1-Mahesh Mangaonkar bt 4-Aditya Advani 11-6, 11-5, 11-6; 
3-Uttkarsh Kumar (Delhi) bt 2-Shashi Pandey (Jindal) 4-11, 11-8, 11-6, 10-12, 11-7

Girls U-11: 
2-Abhilasha Bhasin bt Tanmai Pathak 11-6, 11-5, 11-7. 
Aditi Raheja (Otters Club) bt Navami Sharma 11-3, 11-5, 11-3.

Girls U-13: 
Daksha Pathak bt Riddhi Sampat 11-4, 11-7, 11-8; 
Koel Shankar bt Diya Joukhani 11-2, 11-4, 11-1.

Girls U-15:  
2-Aishwarya Nambiar bt Daksha Pathak 4-11, 11-3, 11-5, 11-0
1-Aishwarya Bhattacharya bt Nikita Joshi 11-9, 11-2, 11-6

Girls U-17: 
1-Saumya Karki bt Aishwarya Bhattacharya 11-3, 11-5, 11-4; 
2-Urvashi Joshi (Jindal) bt Jui Kalgutkar (Chembur Gym) 11-3, 12-10, 11-4

Girls U-19: 
Urvashi Joshi (Jindal) bt 2-Shria Khatri 11-6, 14-12, 11-7 
1-Saumya Karki bt Aishwarya Kulkarni 11-3, 11-3, 11-4

Professionals: 
1-Rohit More (CCI) bt Vijay Waghela (Khar Gym) 11-2, 11-5, 11-5; 
2-Sanjay Pawar (Otters Club) bt Sachin Jadhav (JVPG) 7-11, 11-6, 11-6, 11-8.

Quarter Finals:

Mens: 
Gaurav Nandrajog ( Delhi ) bt Vrishabh Kotian (Chennai) 11-7, 11-9, 11-4; 
1-Siddharth Suchde bt Abhinav Sinha 11-7, 11-4, 11-2.

Women:
4-Shaheeda Madraswala (CCI) bt Rhea Advani (Bombay Gym)
  11-8, 11-0, 11-7; 
3-Shria Khatri bt Maanvi Chopra 11-2, 11-1, 11-3; 
1-Saumya Karki bt Varsha Pandey 11-2, 13-11, 11-2; 
Urvashi Joshi (Jindal) bt Aishwarya Kulkarni 10-12, 11-1, 11-6, 11-3. 

Boys U-11:
2-Tushar Sahani bt Druv Vazirani (Otters Club) 11-4, 11-0, 11-5; 
Utkarsh Baheti (Raj) bt Jash 12-10, 13-15, 4-11, 11-7, 11-5.  

Boys U-13:
Siddhanth Iyer (Jindal) bt Veer Chotrani (Otters Club) 11-8, 11-9, 10-12, 10-12, 11-6; 
2-Dev Vazirani bt Utkarsh Baheti (Raj) 11-6, 11-3, 11-8; 
Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt Tushar Sahani 11-5, 11-3, 11-6.

Boys U-15:
2-Kunj Rawani (Country Club) bt Ajith Sharma 11-7, 11-8, 11-9; 
1-Yohan Pandole (CCI) bt Pranay Jain 11-3, 11-1, 11-6; 
Harsh Wadhwani bt Aryan Hemdev 11-4, 11-7, 11-4. 

Boys U-17:
Arjun Kochhar (CCI) bt Akhilesh Yadav (Jindal) 11-3, 13-11, 6-11, 11-6; 
Ishaan Advani bt 2-Rajat Sharma 11-7, 11-6, 7-11, 11-8; 
2-Abhimanyu Shah (Bombay Gym) bt Arman Shaikh 11-8, 11-7, 11-2; 
Vaarish Sawlani bt Sumer Rao (Otters Club) 11-4, 11-6, 11-5. 

Boys U-19:
1-Mahesh Mangaonkar bt Rohan Paranjpe 11-1, 11-1, 11-5; 
3-Uttkarsh Kumar (Delhi) bt Samir Mistry 9-11, 11-3, 11-2, 11-3; 
4-Aditya Advani bt Ness Billimoria 11-2, 11-5, 6-11, 7-11, 11-4.

Girls U-11: 
Tanmai Pathak bt Avani Nagar 11-4, 8-11, 11-4, 11-9; 
Aditi Raheja (Otters Club) bt Alisha Vohra 11-3, 11-2, 11-0; 
Navami Sharma bt Aariya Patel 11-8, 10-12, 11-8, 12-10.

Girls U-13:
Daksha Pathak bt Abhilasha Bhasin 11-2, 11-1, 11-1; 
Koel Shankar bt Shrishti Nagar 11-6, 11-6, 11-4; 
Diya Joukhani bt Aditi Prasad 11-8, 7-11, 11-7, 11-5.  

Girls U-15:
Daksha Pathak bt Jui Kalgutkar (Chembur Gym) 1-11, 11-2, 8-11, 12-10, 11-7; 
Aishwarya Nambiar bt Riddhi Sampat 11-0, 11-4, 11-6.
    

Girls U-17:
Urvashi Joshi (Jindal) bt Rhea Advani 11-2, 11-1, 11-5; 
Jui Kalgutkar (Chembur Gym) bt Aishwarya Kulkarni (Jindal) 5-11, 11-3, 14-12, 11-4.
 

   
 

35th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2010

 

From 10 October to 16 October 2010

   

All Finals Results: 

U-9: Veer Chotrani (Otters Club) bt Yash Fadte (Goa) 11-8, 11-7, 11-6.
Boys U-11:
Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt Aryan Parekh (Matunga Gym) 12-10, 11-6, 5-11, 11-7. 
Boys U-13: Abhay Singh (TN) bt Karan Rathore (TN) 11-4, 11-7, 11-3. 
Boys U-15: Abhimanyu Shah (Bombay Gym) bt Madhav Dhingra (Otters Club) 11-8, 11-4, 11-9. 
Boys U-17: Shashi Pandey (Jindal) bt Caran Arora 12-10, 7-11, 9-11, 11-6, 11-6. 
Boys U-19: Mahesh Mangaonkar bt Shashi Pandey (Jindal) 11-3, 11-5, 11-4. 
Girls U-11: Daksha Pathak bt Nikita Joshi 11-8, 11-6, 10-12, 7-11, 11-5. 
Girls U-13: Aishwarya Bhattacharya bt Jui Kalgutkar (Chembur Gym) 11-7, 11-6, 11-4. 
Girls U-15: Aishwarya Bhattacharya bt Jui Kalgutkar (Chembur Gym) 11-8, 11-6, 8-11, 11-9. 
Girls U-17: Saumya Karki bt Urvashi Joshi (Jindal) 11-5, 11-5, 11-3.  
Girls U-19: Saumya Karki bt Urvashi Joshi (Jindal) 11-3, 11-6, 11-2. 
Men’s Open: Choong Kam Hing (Malaysia) bt Mahesh Mangaonkar 11-8, 11-7, 11-7. 
Women: Joshna Chinappa (TN) bt Saumya Karki 11-8, 12-10, 11-9. 
Professionals: Rohit More (CCI) bt Sanjay Pawar 11-7, 11-4, 11-3. 
Over-35: Manish Chotrani bt Darius Surti 11-7, 11-5, 11-7. 
Over-45: Vaman Apte bt Col. Ashun Bahl 11-7, 11-8, 11-8. 
Over-55: Ramesh More bt Pranam Dutta 11-5, 11-8.
 
 
All Semifinals: 

Results: U-9: 
Veer Chotrani (Otters Club) bt Neel  Joshi 11-4, 11-3, 11-2; 
Yash Fadte (Goa) bt Advait Adik 9-11, 9-11, 11-6, 12-10, 11-5.

Boys U-11: 
Aryan Parekh (Matunga Gym) bt Yash Fadte (Goa) 11-5, 11-6, 11-7; 
Chaitanya Shah (Bombay Gym) bt Veer Chotrani (Otters Club) 11-8, 9-11, 11-1, 9-11, 11-4.

Boys U-13: 
Karan Rathore (TN) bt Chaitanya Shah (Bombay Gym) 11-6, 14-12, 11-6; 

Abhay Singh (TN) bt Sandeep Paswan 7-11, 7-11, 12-10, 11-6, 11-4.

Boys U-15: 
Madhav Dhingra (Otters Club) bt Arjun Kochchar (CCI) 11-9, 7-11, 11-9, 5-11, 11-3; 
Abhimanyu Shah (Bombay Gym) bt Sandeep Ramachandran (TN) 11-6, 11-6, 11-6.

Boys U-17: 
Shashi Pandey (Jindal) bt Abhimanyu Shah (Bombay Gym) 11-6, 11-5, 5-11, 11-9; 
Caran Arora bt Sandeep Ramachandran (TN) 11-8, 12-10, 10-12, 9-11, 11-7.

Boys U-19: 
Mahesh Mangaonkar bt Deerav Moolani 11-2, 11-5, 11-3; 
Shashi Pandey bt Caran Arora 11-5, 11-5, 11-9.

Girls U-11: 
Nikita Joshi bt Akanksha Rao 11-3, 11-3, 11-5; 
Daksha Pathak bt Shrishti Nagar 11-4, 11-5, 11-2.

Girls U-13: 
Aishwarya Bhattacharya bt Daksha Pathak 11-7, 11-8, 11-1;
Jui Kalgutkar (Chembur Gym) bt Akanksha  Salunke 11-6, 11-3, 11-6.
Girls U-15: 
Jui Kalgutkar (Chembur Gym) bt Gayatri Raheja 11-5, 11-0, 11-5; 
Aishwarya Bhattacharya bt Anushka Salunkhe 11-1, 12-10, 11-5.

Girls U-17: Saumya Karki bt Khushy Aggarwal 11-1, 11-3, 11-2. 

Girls U-19: Saumya Karki bt Khushy Aggarwal 11-2, 11-9, 11-5.

Mens Open
Choong Kam Hing (Malaysia) bt Gaurav Nandrajog (Delhi)11-7, 11-6, 13-15, 11-5; 
Mahesh Mangaonkar bt Sandeep  Jhangra 7-11, 11-6, 11-7, 12-10.

Women: 
Joshna Chinappa (TN) bt Urvashi Joshi 11-6, 11-2, 11-1; 
Saumya Karki bt Pushpa Devi (Malaysia) 11-6, 11-9, 6-11, 13-11.

Professionals: 
Sanjay Pawar bt Sachin Jadhav 7-11, 11-2, 11-6, 11-8; 
Rohit More (CCI) bt Vijay Waghela (Khar Gym) 11-8, 11-5, 10-12, 11-4.
 

Quarter finals: 

U-9 : 
Neel Joshi bt Dhruv Vazirani 11-8, 11-9, 11-7; 
Advait Adik bt Om Fadte (Goa) 11-3, 11-1, 11-6; 
Veer Chotrani (Otters Club) bt Ansh Vora 11-3, 11-2, 11-4; 
Yash Fadte (Goa) bt Navneet Prabhu 11-6, 11-3, 11-7.

Boys U-11 : 
Veer Chotrani (Otters Club) bt Advait Adik 6-11, 12-10, 
11-9, 11-8; Chaitanya Shah bt Chaitanya Mehra 11-1, 11-1, 11-5; 
Yash Fadte (Goa) bt Tushar Shahani 11-5, 12-10, 8-11, 6-11, 11-8; 
Aryan Parekh (Matunga Gym) bt Jash Chheda 11-2, 11-1, 11-3.

Boys U-13 : 
Karan Rathore (TN) bt Aryaman Adik 11-7, 11-3, 11-6; 
Sandeep Paswan bt Aryan Hemdev 11-6, 11-8, 11-8; 
Chaitanya Shah bt Dev Vazirani (Otters Club) 14-16, 11-7, 12-10, 9-11, 11-3; 
Abhay Singh (TN) bt Vikas Mehra 11-7, 11-9, 9-11, 11-13, 11-4. 

Boys U-15 : 
Sandeep Ramachandran (TN) bt Yohan Pandole (CCI) 11-9, 11-5, 7-11, 6-11, 11-8; 
Madhav Dhingra (Otters Club) bt Aishwarya Singh 13-11, 7-11, 11-7, 11-6; 
Arjun Kochchar bt Raghav Mehrotra 11-6, 11-7, 11-7; 
Abhimanyu Shah (Bombay Gym) bt Aditya Khatri 11-1, 11-4, 11-7.

Boys U-17 : 
Sandeep Ramachandran (TN) bt Madhav Dhingra (Otters Club) 3-11, 14-12, 16-14, 3-11, 12-10; 
Shashi Pandey bt Arjun Kochchar 11-2, 11-9, 11-7; 
Abhimanyu Shah (Bombay Gym) bt Ishaan Advani 11-5, 11-3, 14-12.
Boys U-19 : 
Deerav Moolani bt Ness Billimoria 11-6, 11-9, 11-9; 
Caran Arora bt Vaarish Sawlani 5-11, 11-9, 11-7, 4-11, 11-7; 
Mahesh Mangaonkar bt Rohan Paranjpe 11-5, 11-3, 11-8; 
Shashi Pandey bt Pranay Merchant 11-13, 16-14, 11-9, 12-10.

Girls U-11 : 
Shrishti Nagar bt Aditi Raheja 11-9, 11-4, 9-11, 11-2. 
Nikita Joshi bt Tanmai Pathak 11-1, 11-0, 11-0.

Girls U-13 : 
Aishwarya B hattacharya bt Diya Sanghi 11-1, 11-3, 11-3; 
Daksha Pathak bt Shrishti Nagar 11-2, 11-3, 11-3; 
Akanksha Salunke bt Nikita Joshi 11-8, 11-7, 13-15, 11-6; 
Jui Kalgutkar (Chembur Gym) bt Riddhi Sampat 11-1, 11-4, 11-2.

Girls U-15 : 
Jui Kalgutkar (Chembur Gym) bt Kamlesha Rajput 11-6, 11-4, 11-5; 
Aishwarya Bhattacharya bt Vidita Nevalia 11-1, 11-2, 11-2; 
Riddhi Sampat bt Akanksha Salunke 11-3, 11-3, 11-1. 
Gayatri Raheja bt Aditi Prasad 11-4, 11-0, 11-2.

Girls U-17 : 
Aishwarya Kulkarni bt Anmol Gill 11-7, 11-3, 11-3; 
Saumya Karki bt Kamlesha Rajput 11-1, 11-1, 11-4; 
Urvashi Joshi bt Mansi Chopra 11-4, 11-7, 11-0.

Girls U-19 : 
Aishwarya Kulkarni bt Namrata Purohit 7-11, 11-8, 11-9, 7-11, 11-8; 
Saumya Karki bt Mansi Chopra 11-5, 11-1, 11-6; 
Urvashi Joshi bt Anmol Gill 11-1, 11-2,11-3; 
Khushy Aggarwal bt Rhea Advani 11-8, 11-3, 11-5.
Men’s Open : 
Sandeep Jhangra bt Capt. Arjun Agnihotri 11-6, 11-3, 11-3; 
Gaurav Nandrajog (Delhi) bt Sahil Vora 6-11, 11-1, 12-10, 9-11, 11-8.  
Choong Kam Hing (Malaysia) bt Vikas Jangra (SSCB) 12-10, 7-11, 11-9, 11-2.

Women : 
Urvashi Joshi bt Namrata Purohit 11-2, 11-6, 11-5; 
Saumya Karki bt Shital Vora 11-3, 11-1, 11-2. 

Professionals : 
Vijay Waghela (Khar Gym) bt Khuman Bhatti 11-6, 11-7, 11-4; 
Rohit More (CCI) bt Manish Chavan 11-2, 11-4, 11-9; 
Sachin Jadhav bt Santosh More (Otters Club) 11-8, 11-3, 11-3; 
Sanjay Pawar bt Baban More (Bombay Gym) 10-12, 11-4, 11-5, 11-2.
 

   
 

34th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2009

 

From 11 October to 18 October 2009

   

Results All Finals :

Men: Saurav Ghosal bt Gaurav Nandrajog 11-7 11-6 11-7;
Women: Joshna Chinappa bt Saumya Karki 11-8 11-2 11-9;
Boys U-19: Mahesh Mangaonkar bt Karm Kumar 11-5 12-10 11-3;
Girls U-19: Saumya Karki bt Shria Khatri 11-6 11-8 11-8;
Boys U-17: Mahesh Mangaonkar bt Aakash Borwankar 11-8 11-1 11-5;
Girls U-17: Saumya Karki bt Shria Khatri 11-7 11-8 11-5,
Boys U-15: Abhimanyu Shah bt Anuj Bahl 8-11 11-6 11-6 11-9;
Girls U-15: Urvashi Joshi bt Aishwarya Kulkarni 11-4 11-5 11-4;
Boys U-13: Yohan Pundole bt Kunj Rawani 11-9 11-6 11-13 11-2;
Girls U-13: Aishwarya Nambiar bt Aishwarya Bhattacharya 11-6 11-5 1-11 11-6,
Boys U-11: Dev Vazirani bt Chaitanya Shah 11-8 11-5 11-5;
Girls U-11: Nikita Joshi bt Daksha Pathak 7-11 5-11 11-9 12-10 11-9;
Professional: Amjad Khan bt Rohit More 11-5 10-12 11-7 11-9;
Over 55: Pranab Dutta bt Sudhir Sood 11-2 11-3;
Over 45: Col Ashun Bahl bt Vaman Apte 11-6 3-11 6-11 11-8 11-3.

   
 

33rd Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2008 

 

From 13th September to 19th September 2008 

   
 

RESULTS:

Men's Open: Ritwik Bhattacharya bt Mohd. Azlan Iskandar (Malaysia) 12-10, 11-9, 11-1.

Women's Open: Joshna Chinappa bt Dipika Pallikal 12-10, 11-9, 11-9
Boys U-19: Vikram Malhotra bt Laxman Joshi 9-11, 11-4, 11-2, 11-5.
Boys U-17: Mahesh Mangaonkar bt Karm Kumar 11-9, 7-11, 3-11, 11-5, 11-9.

Boys U-15: Mahesh Mangaonkar bt Rahil Fazelbhoy 11-5, 11-8, 12-14, 11-5.

Boys U-13: Raghav Mehrotra bt Arjun Kochhar 7-11, 11-2, 11-5, 12-10.

Boys U-11: Yohan Surti bt Kshitij Prasad 3-11, 11-1, 11-6, 11-8.

U-9: Chitanya Shah bt Aryan Parekh 11-9, 8-11, 9-11, 11-9, 11-9.

Girls U-19: Saumya Karki bt Surbhi Mishra 11-9, 11-6, 9-11, 11-8.

Girls U-17: Saumya Karki bt Shri Khatri 11-5, 14-12, 11-9.

Girls U-15: Saumya Karki bt Shria Khatri 11-3, 11-7, 11-9.

Girls U-13: Adya Advani bt Gayatri Raheja 11-6, 11-5, 11-3.

Girls U-11: Adya Advani bt Juhi Kalgutkar 11-5, 12-10, 11-7.

Professionals: Rohit More bt Temo Gomez 8-11, 11-4, 11-5, 11-3.

 

All Semifinals :

Men's Open :
Ritwik Bhattacharya bt Vikas Jangra 11-7,11-3, 11-2;
Mohd. Azlan Iskandar (Malaysia) bt Muhd Asyraf Azan (Malaysia) 11-7, 11-2, 11-6

Women:
Joshna Chinappa bt Surbhi Mishra 11-5, 11-3, 11-9.
Dipika Pallikal bt Mandy Kennedy (England) 9-11, 11-3, 11-5, 11-7.

Boys U-19:
Vikram Malhotra bt Naveen Jangra 11-4, 11-7, 11-9;
Laxman Joshi bt Gunraj Singh 11-6, 11-5, 4-11, 11-2.

Boys U-17:
Mahesh Mangaonkar bt Ashray Ohri 11-6, 13-11, 11-6;
Karm Kumar bt Samir Mistrya 11-6, 11-1, 11-6.

Boys U-15 :
Rahil Fazelbhoy bt Ishan Advani 11-3, 11-9, 11-7;
Mahesh Mangaonkar bt Aditya Advani 11-7, 11-8, 11-2.

Boys U-13 :
Raghav Mehrotra bt Yohan Pandole 11-6, 11-4, 11-6;
A.Kochhar bt A. Shah 11-8, 11-4, 11-6.

Boys U-11:
Yohan Surti bt Vedant Rao 11-2, 11-4, 11-6;
K. Prasad bt R. Agarwal 9-11, 11-4, 11-6, 10-12, 11-9.

Girls U-19 :
Surbhi Mishra bt Shaheen Madraswala 11-4, 11-5, 11-5;
Saumya Karki bt Shria Khatri 11-4, 11-7, 9-11, 11-4.

Girls U-17 :
Shri Khatri bt k. Agarwal 11-3, 11-1, 11-6;
Saumya Karki bt A. Kulkarni 11-3, 11-1, 11-1.

Girls U-13 :
A. Advani bt A. Mehra 11-2, 11-3, 11-4;
G. Raheja bt A. Nambiar 11-6, 11-7, 10-12, 11-9.
Professionals :
Rohit More bt Sanjay Pawar 11-8, 11-8, 5-11, 11-9;
Temo Gomez bt Sachin Jadhav 11-8, 12-10, 11-3.

 

Quarterfinals :

Professionals :
Sachin Jadhav bt Vijay Jangra 12-10, 16-14, 7-11, 11-8;
Rohit More bt Rehman Sayed 11-9, 11-4, 11-4. 

Men’s Open :
Gaurav Nandrajog (Chennai) bt Sandeep Jangra (Mah) 9-4, 9-3, 9-0

Boys U-19 :
Sandeep Jangra (Mah) bt Akhilesh Nayak (Mah) 9-0, 9-0, 9-2;
Cyrus Vakil (Mah) bt Cyril Kuhn 3-9, 9-5, 9-4, 10-8;
Naishadh Lalwani (Mah) bt Shankar Menon (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Vikram Malhotra (Mah) bt Jay Dalal (Mah) 9-0, 9-0, 9-0 

Boys U-17 :
Vikram Malhotra (Mah) bt Amay Merchant (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Jay Dalal (Mah) bt Riyad Seervai (Mah) 9-3, 9-1, 9-2;
Laxman Joshi (Jindal) bt Akhilesh Nayak (Mah) 9-3, 9-0, 9-0;
Cyril Kuhn bt Aadit Zaveri (Mah) 9-6, 9-3, 9-6

Boys U-15 :
Abhishek Pradhan (Mah) bt Pranay Merchant (Mah) 9-8, 9-5, 9-4;
Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Vrishab Kotian (Mah) 9-1, 9-4, 9-0;
Aakash Borwankar (Mah) bt Viraj Nayar (Mah) 9-5, 9-5, 9-2;
Aadit Zaveri (Mah) bt Rahil Fazelbhoy (Mah) 9-0, 9-0, 9-1

Boys U-13 :
Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Rahil Fazelbhoy (Mah) 9-2, 9-4, 9-4;
Arjun Kochhar (Mah) bt Vardhan Ladiwala (Mah) 9-6, 9-2, 9-3;
Ishan Advani (Mah) bt Raghav Mehrotra (Mah) 9-2, 9-3, 5-9, 2-9, 9-2;
Shashi Pandey (Jindal) bt Kunj Rawani (Mah) 9-2, 9-0, 10-8

Boys U-11 :
Raghav Mehrotra (Mah) bt Akhilesh Yadav (Jindal) 9-3, 9-0, 9-0;
Kunj Rawani (Mah) bt Madhav Gupta (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Yohan Pandole (Mah) bt Aditya Singhi (Mah) 9-0, 9-0, 9-5

Girls U-19 :
Shivangi Paranjpe (Mah) bt Rinky Soni (Jindal) 9-0, 9-0, 9-0;
Shaheda Madraswala (Mah) bt Chanda R. (Raj) 9-0, 9-1, 9-4;
Madhura Paranjpe (Mah) bt Anushka Patel (Mah) 9-2, 9-1, 9-1 

Girls U-17 :
Shaheda Madraswala (Mah) bt Kruti Suchde (Mah) 9-0, 9-1, 9-0;
Chanda R. (Raj) bt Anissa Malhotra (Mah) 9-3, 2-9, 9-6, 9-7;
Namrata Purohit (Mah) bt Sanaya Merchant (Mah) 9-0, 9-1, 9-0.

Girls U-15 :
Namrata Purohit (Mah) bt Sanaya Merchant (Mah) 9-0, 9-1, 9-0;
Sachika Balvani (Mah) bt Zarina Sani (Mah) 9-0, 9-1, 9-0. 

Girls U-13 :
Soumya Karki (Jindal) bt Ruchi Mishra (Jindal) 9-0, 9-1, 9-1;
Shweta Yadav (Jindal) bt Smriti Deora (Mah) 9-2, 9-1, 9-2;
Urvashi Joshi (Jindal) bt Varsha Pandey (Jindal) 9-1, 9-1, 9-0;
Sachika Balvani (Mah) bt Anju Sharma (Jindal) 9-3, 9-0, 9-3. 

Professionals:
Dalip Tripathi bt Baban More (Mah) 9-2, 9-0, 9-0;
Rohit More (Mah) bt Vijay Waghela (Mah) 9-7, 9-4, 9-8;
Gautam Das bt Gopichand Mohite (Mah) 9-1, 9-0, 9-1;
Mahesh Verma (Mah) bt Sanjay Pawar (Mah) 9-0, 9-4, 9-6

U-9 :
Rajat Agarwal (Mah) bt Ashish Gavankar (Mah) 9-0, 9-3, 9-1;
Yohann Surti (Mah) bt Ankit Jayant (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Mohit Yadav (Mah) bt Zahan Mistry (Mah) 9-0, 9-0, 9-0

Over-45 :
Deepak Kochhar (Mah) bt Samir Purohit (Mah) 9-0, 9-2, 9-3.

Over-55 :
Sudhir Sood (Mah) bt Dara Billimoria (Mah) 9-2, 9-1, 9-2.

 

31st Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2007

 

29th September 2007

  RESULTS (All Finals):
Men's Open: Sandeep Jangra (Mah) bt Vikas Jangra (Services) 9-5, 9-2, 10-9.
Women: Joshna Chinappa (TN) bt Mandy Kennedy (Mah) 9-3, 9-5, 9-5.
Boys U-19: Laxman Joshi (Mah) bt Cyrus Vakil (Mah) 9-6, 9-0, 9-3.
Boys U-17: Karm Kumar (Del) bt Abhishek Pradhan (Mah) 9-3, 9-2, 10-8.
Boys U-15: Abhishek Pradhan (Mah) bt Aakash Borwankar (Mah) 9-5, 9-5, 9-1.
Boys U-13: Kush Kumar (Del) bt Deepak Mishra (Del) 9-3, 2-9, 9-2, 9-2.
Boys U-11: Yohan Pandole (Mah) bt Rajat Agarwal (Mah) 9-1, 9-4, 9-1.
Girls U-19: Shivangi Paranjpe (Mah) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-4, 9-5, 9-2.
Girls U-17: Sachika Balvani (Mah) bt Urvashi Mishra (Mah) 9-2, 9-5, 9-0.
Girs U-15: Saumya Karki (Mah) bt Sachika Balvani (Mah) 6-9, 10-8, 9-4, 9-4.
Girls U-13: Saumya Karki (Mah) bt Urvashi Joshi (Mah) 9-4, 9-2, 9-4.
Girls U-11: Pankhuri Malhotra (Del) bt Aishwarya Bhattacharya (Mah) 9-1, 9-0, 9-0.
Under-9: Ben Kennedy (Mah) bt Aman Girish Rau (Mah) 8-10, 9-1, 10-9, 8-9, 9-3.
Over-55: Dr. B.I. Singh (Del) bt Raj Manchanda (Mah) 9-2, 9-0, 9-3.
Over-45: Dr. B.I. Singh (Del) bt Vaman Apte (Mah) 9-2, 9-7, 9-4.
Over-35: Raja Parthasarathy (Mah) bt Jehangir Surti (Mah) 9-7, 9-8, 9-0.
Professionals: Rohit More (Mah) bt Sanjay Pawar (Mah) 9-5, 9-3, 10-9.
   
 

31st Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2006

 

5th November to 10th November 2006

   

RESULTS:

Finals :

Men’s Open: Gaurav Nandrajog (Chennai) bt Harinderpal Singh (Chennai) 2-9,7-9, 10-8, 9-0, 9-2.
Women: Mandy Kennedy (England) bt Shivangi Paranjpe (Mah) 7-9, 9-4, 9-6, 9-4.
Boys U-19: Sandeep Jangra (Mah) bt Vikram Malhotra (Mah) 9-1, 9-7, 7-9, 9-4.
Boys U-17: Vikram Malhotra (Mah) bt Cyril Kuhn 9-0, 9-2, 9-2.
Boys U-15: Aadit Zaveri (Mah) bt Abhishek Pradhan (Mah) 9-0, 9-3, 9-0.
Boys U-13: Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Shashi Pandey (Jindal) 9-3, 9-1, 9-2.
Boys U-11: Raghav Mehrotra (Mah) bt Yohan Pandole (Mah) 9-3, 9-7, 9-5.
Girls U-19: Shivangi Paranjpe (Mah) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-1, 9-1, 9-1.
Girls U-17: Shaheda Madraswala (Mah) bt Namrata Purohit (Mah) 9-1, 9-7, 9-5.
Girls U-15: Ankita Sharma (Mah) bt Soumya Karki (Mah) 6-9, 5-9, 9-6, 9-4, 9-1.
Girls U-13: Soumya Karki (Jindal) bt Sachika Balvani (Mah) 9-5, 2-9, 9-6, 10-9.
U-9: Rajat Agarwal (Mah) bt Sandeep Paswan (Jindal) 9-6, 9-2, 9-3.
Over-35: Manish Chotrani (Mah) bt Jehangir Surti (Mah) 9-0, 9-0, 9-0.
Over-45: Chandrakant Pawar (Mah) bt Anant More (Mah) 9-4, 9-5, 4-9, 10-8.
Over-55: Kishanlal Passi (Mah) bt Haresh Melwani (Mah) 9-6, 9-1, 9-4.
Professionals: Dalip Tripathi bt Mahesh Verma (Mah) 9-1, 9-2, 9-1.

 

All Semifinals :

Men’s Open: 
Gaurav Nandrajog (Chennai) bt Manish Chotrani (Mah) 9-4, 9-3, 9-2
Harinderpal Singh (Chennai) bt A. Partibhan (Chennai) 4-9, 9-1, 9-6, 7-9, 9-5

Women: 
Mandy Kennedy (Eng) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-1, 9-0, 9-7
Shivangi Paranjpe (Mah) bt Rhea Bhandare (Mah) 9-1, 9-3, 9-2

Boys U-19: 
Sandeep Jangra (Mah) bt Cyrus Vakil (Mah) 9-0, 9-7, 9-5
Vikram Malhotra (Mah) bt Naishadh Lalwani (Mah) 9-1, 9-3, 9-5

Boys U-17: 
Vikram Malhotra (Mah) bt Jay Dalal (Mah) 9-1, 9-1, 9-0
Cyril Kuhn (Chennai) bt Laxman Joshi (Jindal) 9-8, 3-9, 9-5, 9-1

Boys U-15: 
Abhishek Pradhan (Mah) bt Mahesh Mangaonkar (Mah) 3-9, 10-8, 10-8, 10-8
Aadit Zaveri (Mah) bt Aakash Borwankar (Mah) 6-9, 9-3, 9-5,  9-0

Boys U-13: 
Shashi Pandey (Jindal) bt Ishaan Advani (Mah) 4-9, 9-2, 9-5, 7-9, 9-2

Boys U-11: 
Raghav Mehrotra (Mah) bt Kunj Rawani (Mah) 10-8, 9-3, 9-1
Yohan Pandole (Mah) bt Devchand Rai (Jindal) 8-10, 9-7, 9-4, 9-1

Under-9: 
Rajat Agarwal (Mah) bt Yohann Surti (Mah) 9-5, 9-7, 9-2
Mohit Yadav (Mah) bt Sandeep Paswan (Jindal) 9-3, 9-3, 9-5

Girls U-19: 
Madhura Paranjpe bt Shaheda Madraswala 9-3, 9-0, 9-5
Shivangi Paranjpe bt Ankita Sharma 9-2, 9-0, 9-0

Girls U-17: 
Shaheda Madraswala (Mah) bt Anushka Patel (Mah) 9-6, 9-3, 9-6
Namrata Purohit (Mah) bt Chanda (Raj) 9-7, 9-3, 9-1

Girls U-15: 
Ankita Sharma (Mah) bt Namrata Purohit (Mah) 9-3, 9-1, 9-0
Soumya Karki (Mah) bt Sachika Balvani (Mah) 9-2, 9-4, 9-2

Girls U-13: 
Soumya Karki (Jindal) bt Shweta Yadav (Jindal) 9-0, 9-0, 9-2

Over-45: 
Chandrakant Pawar bt Vaman Apte 4-9, 9-5, 8-10, 9-2, 9-4

Professionals : 
Dalip Tripathi bt Rohit More (Mah) 9-7, 9-0, 2-9, 6-9, 9-5
Mahesh Verma (Mah) bt Gautam Das 4-9, 3-9, 9-6, 9-4, 10-8

 

All Quarterfinals :

Men's Open :
Gaurav Nandrajog (Chennai) bt Sandeep Jangra (Mah) 9-4, 9-3, 9-0.

Boys U-19 :
Sandeep Jangra (Mah) bt Akhilesh Nayak (Mah) 9-0, 9-0, 9-2;
Cyrus Vakil (Mah) bt Cyril Kuhn 3-9, 9-5, 9-4, 10-8;
Naishadh Lalwani (Mah) bt Shankar Menon (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Vikram Malhotra (Mah) bt Jay Dalal (Mah) 9-0, 9-0, 9-0. 

Boys U-17 :
Vikram Malhotra (Mah) bt Amay Merchant (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Jay Dalal (Mah) bt Riyad Seervai (Mah) 9-3, 9-1, 9-2;
Laxman Joshi (Jindal) bt Akhilesh Nayak (Mah) 9-3, 9-0, 9-0;
Cyril Kuhn bt Aadit Zaveri (Mah) 9-6, 9-3, 9-6. 

Boys U-15 :
Abhishek Pradhan (Mah) bt Pranay Merchant (Mah) 9-8, 9-5, 9-4;
Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Vrishab Kotian (Mah) 9-1, 9-4, 9-0;
Aakash Borwankar (Mah) bt Viraj Nayar (Mah) 9-5, 9-5, 9-2;
Aadit Zaveri (Mah) bt Rahil Fazelbhoy (Mah) 9-0, 9-0,9-1.

Boys U-13 :
Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Rahil Fazelbhoy (Mah) 9-2, 9-4, 9-4;
Arjun Kochhar (Mah) bt Vardhan Ladiwala (Mah) 9-6, 9-2, 9-3;
Ishan Advani (Mah) bt Raghav Mehrotra (Mah) 9-2, 9-3, 5-9, 2-9,9-2;
Shashi Pandey (Jindal) bt Kunj Rawani (Mah) 9-2,9-0, 10-8.

Boys U-11 :
Raghav Mehrotra (Mah) bt Akhilesh Yadav (Jindal) 9-3, 9-0, 9-0;
Kunj Rawani (Mah) bt Madhav Gupta (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Yohan Pandole (Mah) bt Aditya Singhi (Mah) 9-0, 9-0, 9-5.

Girls U-19 :
Shivangi Paranjpe (Mah) bt Rinky Soni (Jindal) 9-0, 9-0, 9-0;
Shaheda Madraswala (Mah) bt Chanda R. (Raj) 9-0, 9-1, 9-4;
Madhura Paranjpe (Mah) bt Anushka Patel (Mah) 9-2, 9-1, 9-1.

Girls U-17 :
Shaheda Madraswala (Mah) bt Kruti Suchde (Mah) 9-0, 9-1, 9-0;
Chanda R. (Raj) bt Anissa Malhotra (Mah) 9-3, 2-9, 9-6, 9-7;
Namrata Purohit (Mah) bt Sanaya Merchant (Mah) 9-0, 9-1, 9-0. 

Girls U-15 :
Namrata Purohit (Mah) bt Sanaya Merchant (Mah) 9-0, 9-1, 9-0;
Sachika Balvani (Mah) bt Zarina Sani (Mah) 9-0, 9-1, 9-0. 

Girls U-13 :
Soumya Karki (Jindal) bt Ruchi Mishra (Jindal) 9-0, 9-1, 9-1;
Shweta Yadav (Jindal) bt Smriti Deora (Mah) 9-2, 9-1, 9-2;
Urvashi Joshi (Jindal) bt Varsha Pandey (Jindal) 9-1, 9-1, 9-0;
Sachika Balvani (Mah) bt Anju Sharma (Jindal) 9-3,9-0, 9-3. 

Professionals :
Dalip Tripathi bt Baban More (Mah) 9-2, 9-0, 9-0;
Rohit More (Mah) bt Vijay Waghela (Mah) 9-7, 9-4, 9-8;
Gautam Das bt Gopichand Mohite (Mah) 9-1, 9-0, 9-1;
Mahesh Verma (Mah) bt Sanjay Pawar (Mah) 9-0, 9-4, 9-6. 

U-9 :
Rajat Agarwal (Mah) bt Ashish Gavankar (Mah) 9-0, 9-3, 9-1;
Yohann Surti (Mah) bt Ankit Jayant (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Mohit Yadav (Mah) bt Zahan Mistry (Mah) 9-0, 9-0, 9-0. 

Over-45 :
Deepak Kochhar (Mah) bt Samir Purohit (Mah) 9-0, 9-2, 9-3.

Over-55 :
Sudhir Sood (Mah) bt Dara Billimoria (Mah) 9-2, 9-1, 9-2.

   
 

30th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2005

 

6th November to 12th November 2005 

  

(pl note as senior nationals were also played at Bombay Gymkhana so Maharashtra State Open Championship were restricted to Boys and Girls category only)

Finals : 
Boys U-19: A. Parthiban (TN) bt Sandeep Jangra (Mah) 9-7, 8-10, 9-3, 5-9, 9-6. 
Boys U-17: Harinderpal Singh (TN) bt Vikram Malhotra (Mah) 8-10, 9-0, 9-1, 10-9. 
Boys U-15: Ravi Dixit (Del) bt Amay Merchant (Mah) 9-7, 9-5, 9-4. 
Boys U-13: Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Abhishek Pradhan 6-9, 2-9, 9-3, 9-2, 9-7. 
Boys U-11: Ishaan Advani (Mah) bt Arjun Kochhar (Mah) 9-5, 9-4, 1-9, 9-7. 
Boys U-9: Kunj Rawani (Mah) bt Aditya Khatri (Mah) 4-9, 9-4, 9-6, 6-9, 9-4. 
Girls U-19: Anwesha Reddy (TN) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-4, 9-1, 9-4. 
Girls U-17: Surbhi Misra (Raj) bt Shivangi Paranjpe (Mah) 9-7, 4-9, 9-5, 9-5. 
Girls U-15: Sachika Balwani (Mah) bt Saumya Karki (Mah) 9-1, 4-9, 9-2, 9-7. 
Girls U-13: Ankita Sharma (Mah) bt Sachika Balwani (Mah) 9-6, 10-8, 9-5. 
Girls U-11: Lakshaya Raghavan (TN) bt Aishwarya Kulkarni (Mah) 9-4, 8-10, 9-0, 9-5.

 

Semi-finals:
Boys U-19: 
Sandeep Jangra (Mah) bt Naresh Kumar (Del) 9-6, 9-3, 9-1; 
A. Parthiban (TN) bt Manek Mathur (Mah) 9-8, 9-0, 9-0. 

Boys
U-17: 
Harinderpal Singh (TN) bt Parth Sharma (TN) 10-8, 9-4, 7-9, 9-6; 
Vikram Malhotra bt Naishad Lalwani 9-6, 10-8, 10-9. 

Boys
U-15: 
Ravi Dixit (Del) bt Aakash Borwankar 9-1, 9-1, 9-6; 
Amay Merchant bt Aditya Gupta 4-9, 9-1, 9-7, 6-9, 9-7. 

Boys
U-13: 
Abhishek Pradhan bt Aakash Borwankar 10-8, 9-3, 9-5; 
Mahesh Mangaonkar bt Rohan A. Vora 9-0, 9-5, 9-2. 

Boys
U-11: 
Ishaan Advani bt Raghav Mehrotra 9-0, 9-5, 9-1; 
Arjun Kochhar bt Aviroop Ghosal 9-2, 9-1, 9-5. 

Boys
U-9: 
Kunj Rawani bt Arman Kothari 9-0, 9-0, 9-0; 
Aditya Khatri bt Yohan Pandole (Mah) 10-9, 7-9, 1-9, 10-9, 9-7.
Girls U-19: 
Anwesha Reddy (TN) bt Shahnaz Dastur 9-1, 9-2, 9-6; 
Madhura Paranjpe bt Avani Shetty 9-3, 9-1, 9-0. 

Girls U-17: 
Surbhi Mishra (Raj) bt Shaheen Madraswala 9-2, 9-2, 9-2; 
Shivangi Paranjpe bt Harita Omprakash (TN) 9-10, 9-3, 9-4, 9-1. 

Girls U-15: 
Saumya Karki bt Shaheen Madraswala 9-4, 5-9, 6-9, 9-6, 9-5; 
Sachika Balwani (Mah) bt Ankita Sharma (Mah) 1-9, 9-7, 9-6, 6-9, 9-3. 

Girls U-13: 
Sachika Balwani bt Shria Khatri 9-6, 6-9, 9-6, 9-0; 
Ankita Sharma bt Saumya Karki 9-2, 7-9, 9-4, 0-9, 9-2. 

Girls U-11: 
Lakshaya Raghavan (TN) bt Nandini Agarwal (Goa) 9-2, 9-0, 9-0; 
Aishwarya Kulkarni bt Nandini Mullaji 9-5, 9-4, 9-7.

 

Quarter-finals : 
Boys U-19:
Naresh Kumar (Del) bt Cyrus Vakil 9-7, 9-4, 2-9, 9-5

Manek Mathur bt Rohit Kulshrestha 9-0, 9-1, 9-2 
A. Parthiban (TN) bt Joran Diwan 9-2, 9-2, 9-6.   
Boys U-17: 
Harinderpal Singh (TN) bt Cyrus Vakil 9-3, 9-4, 9-5
Parth Sharma (TN) bt Amay Merchant 9-1, 9-1, 9-4
Naishad Lalwani bt Ravi Dixit (Del) 9-3, 9-0, 9-5
Vikram Malhotra bt Cyril Kuhn (TN) 9-0, 9-0, 9-1.    

Boys U-15: 
Ravi Dixit (Del) bt Mahesh Mangaonkar 9-5, 9-4, 9-1
Aakash Borwankar bt Riyad Seervai 9-7, 1-9, 9-4, 9-7
Amay Merchant bt Pranay Merchant 9-4, 9-0, 9-4
Aditya Gupta bt Abhishek Pradhan 9-6, 9-4, 9-3.    

Boys U-13:
Abhishek Pradhan bt Caran Arora 9-3, 9-4, 9-1
Aakash Borwankar bt Arjun Kochhar 9-2, 9-4, 9-2
Rohan A. Vora bt Ness Billimoria 10-8, 3-9, 9-5, 5-9, 9-7
Mahesh Mangaonkar bt Ishaan Advani 9-1, 9-6, 9-0.    

Boys U-11:
Ishaan Advani bt Mishaal Suhail Nathani 9-0,9-4, 9-0
Raghav Mehrotra bt Yash Bhansali 9-5, 10-8,9-6
Aviroop Ghosal bt Shikhar Soni 9-0, 9-0, 9-0
Arjun Kochhar bt Kunj Rawani 9-0, 9-0, 9-5.    

U-9: 
Kunj Rawani bt Rajat Agarwal 9-2, 9-5, 9-1
Yohan Pandole (Mah) bt Gautam Suresh 9-6, 9-0, 9-0
Aditya Khatri bt Aditya Singhi 9-3, 9-0, 9-1. 

Girls U-19: 
Shahnaz Dastur bt Shaheda Madraswala 9-1, 9-1, 9-1
Avani Shetty bt Tanya Arora 9-0, 9-1, 9-1
Madhura Paranjpe bt Ashween Anand 9-0, 9-0, 9-0.    

Girls U-17: 
Surbhi Misra (Raj) bt Anoushka Patel 9-0, 9-1, 9-0
Shaheen Madraswala bt Shyamli Patel 9-0, 9-1, 9-0
Harita Omprakash (TN) bt Shaheda Madraswala 9-0, 9-0, 9-0
Shivangi Paranjpe bt Akshara Ramabadran (TN) 9-0, 9-0,9-0.    

Girls U-15: 
Shaheen Madraswala bt Akshara Ramabadran (TN) 9-3, 9-0, 9-1
Saumya Karki bt Shria Khatri 9-7, 9-0, 9-2
Sachika Balvani (Mah) bt Tanvi Kanakia 9-2, 9-0, 9-0.    

Girls U-13: 
Sachika Balvani bt Aishwarya Kulkarni 9-0, 9-0, 9-1
Shria Khatri bt Lakshaya Raghavan (TN) 9-4, 9-0, 9-1
Saumya Karki bt Sanjana Merchant 9-0, 9-0, 9-1.    

Girls U-11: 
Nandini Agarwal (Goa) bt Jui V. Kalgutkar 9-1, 9-4, 9-2
Nandini Mullaji bt Rhea Advani 9-0, 9-0, 9-0

Aishwarya Kulkarni bt Hena Kothari 9-3, 9-0, 9-1.

  
 

29th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2004

 

14th November to 20th November 2004 

 

Finals :
Mens Open: Vikas Jangra bt Supreet Singh 1-9, 6-9, 9-8, 9-5, 9-5;
Women: Deepali Anvekar bt Madhura Paranjpe 9-1, 9-0, 9-0; 
Boys U-19: Sandeep Jangra bt Manek Mathur 9-3, 9-5, 9-1; 
Boys U-17: Manek Mathur bt Sandeep Jangra 10-8, 9-7, 5-9, 9-7.
Boys U-15: Laxman Joshi bt Naveen Jangra 9-0, 9-2, 9-6;
Boys U-13: Ravi Dixit bt Abhishek Pradhan 9-7, 9-2, 9-2;
Boys U-11: Mahesh Mangaonkat bt Tarun Nambiar 9-0, 2-9, 9-1, 9-6; 
Open U-9: Anirudh Nambiar bt Aditya Khatri 4-9, 9-4, 9-5, 9-3; 
Girls U-17: Madhura Paranjpe bt Shahnaz Dastur 9-6, 9-0, 6-9, 9-4; 
Girls U-15: Shivangi Paranjpe bt Shaheda Madraswala 9-0, 9-1, 9-1; 
Girls U-13:Saumya Karki bt Rinky Soni 9-5, 7-9, 9-6, 9-3; 
Girls U-11: Ankita Sharma bt Saumya Karki 9-5, 9-4, 6-9, 6-9, 9-1; 
Seniors Over-35: Darius Surti bt Deepak Kochhar 9-4, 9-1, 9-2; 
Veterans Over-45: Vaman Apte bt Chandrakant Pawar 7-9, 8-10, 9-3, 9-6, 9-2;  
Veterans Over-55: Raj Manchanda bt H. Melwani 9-4, 9-0, 9-4.
Professionals:Mahesh Verma bt Sachin Jadhav 9-2, 9-3, 9-6; 

 

Semi-Finals :
Men’s Open:
Vikas Jangra w/o against Manish Chotrani; 
Supreet Singh w/o against Gaurav Nandrajog; 
Women: Deepali Anvekar bt Shahnaz Dastur 9-0, 9-1, 9-0; 
Madhura Paranjpe bt Roshni Pattanaik 9-0, 9-0, 9-1.
Boys U-19: Sandeep Jangra bt Naishad Lalwani 9-0, 9-0, 9-5; 3-
Manek Mathur bt Vikram Malhotra 9-2, 9-6, 8-10, 6-9, 9-3; 
Boys U-15: Laxman Joshi bt Jay Dalal 9-2, 9-0, 9-0; 
Naveen Jangra bt Aditya Jagtap 9-6, 8-10, 9-3, 9-5; 
Boys U-13: Abhishek Pradhan bt Mahesh Mangaonkar 9-6, 9-4, 8-10, 9-4; 
Ravi Dixit bt 4-Tarun Nambiar 9-2, 9-2, 9-7;
Boys U-11: Mahesh Mangaonkar bt Rohan Paranjpe 9-0, 9-0, 9-1; 
Tarun Nambiar bt Ishan Advani 9-1, 9-3, 9-4; 
Open U-9: Anirudh Nambiar bt A. Ghosal 9-2, 9-4, 9-0; 
Aditya Khatri bt Yohan Pandole 9-7, 9-1, 9-6; 
Girls U-17:Madhura Paranjpe bt R. Pattanaik 9-0, 9-0, 9-3; 
Shahnaz Dastur bt Shivangi Paranjpe 9-6, 7-9, 9-4, 9-7; 
Girls U-15: Shivangi Paranjpe bt 4-Rinky Soni 9-2, 9-3, 9-0; 
Shaheda Madraswala bt Ayesha Tanawala 9-0, 9-0, 9-0; 
Girls U-13: Rinky Soni bt S. Patel 9-2, 9-0, 9-1; 
Girls U-11: Ankita Sharma bt Ria Dalwani 9-0, 9-1, 9-0; 
Saumya Karki bt Shria Khatri 9-2, 5-9, 9-5, 9-0; 
Over-45 : Vaman Apte bt Kishan Lal 10-8, 9-3, 9-4; 
Chandrakant Pawar bt Raj Manchanda 9-3, 9-7, 2-9, 8-10, 9-6; 
Professional : Mahesh Verma bt Anant More 9-1, 9-1, 9-2; 
Sachin Jadhav bt 3-Gopi Mohite 9-5, 9-6, 9-1; 

 

Quarter-Finals :
Professional :
Mahesh Verma bt
Rohit More 10-8, 9-7, 9-2
Anant More bt Kishan Lall
9-3, 2-9, 9-2, 9-5
Gopi Mohite bt Balwant Singh 9-5,
10-8, 9-2
Sachin Jadhav bt Santosh More 9-4, 7-9,9-7, 9-6
   
Boys U-19 : 

Sandeep Jangra bt Sadiq Madraswala 9-2, 9-1, 9-0; 
Naishad Lalwani bt Ritesh Sharma 7-9, 1-9, 9-4, 9-2, 9-4;
Manek Mathur bt Sarvesh Chauhan 9-4, 9-1, 9-2; 
Vikram Malhotra bt Rushabh Vora 5-9, 9-4, 10-8, 9-5; 

Boys U-17 :
1-Sandeep Jangra bt Nitin Chauhan 9-3, 9-1, 9-0
4-Naishad
Lalwani bt 5-Laxman Joshi 9-5, 9-2, 9-4
3-Vikram
Malhotra bt Joran Diwan 9-2, 9-3, 9-2
2-Manek Mathur
bt 8-Naveen Jangra 9-3, 9-5, 9-6   
Boys U-15 : 

Laxman Joshi bt Ravi Dixit 9-5, 9-1, 9-2; 
Jay Dalal bt Rahul D’Cunha 9-2, 9-3, 9-2; 
Aditya Jagtap bt Aadit Zaveri 9-1, 9-4, 9-3; 
Naveen Jangra bt Akhilesh Nayak 9-2, 9-5, 9-3;

Boys U-13 :
4-Tarun Nambiar bt Caran Arora 9-3, 3-9, 9-2, 9-3
3-Abhishek Pradhan bt Pranay Merchant
9-0, 9-0, 9-0
2-Mahesh Mangaonkar bt Ishan Advani
9-0, 9-1, 9-0   
Boys U-11 : 
Mahesh Mangaonkar bt A. Kochhar 9-0, 9-1, 9-1; 
Rohan Paranjpe bt Aviroop Ghosal 9-2, 9-1, 9-3; 
Ishan Advani bt Suraj Shetty 9-4, 9-3, 9-1; 
Tarun Nambiar bt Deepak Mishra 9-1, 9-4, 9-0;

Girls U-17 : 
Madhura Paranjpe bt Shaheen Madraswala 9-1, 9-0, 9-0; 
Roshni Pattanaik bt Tanya Arora 9-0, 9-0, 9-2; 
Shivangi Paranjpe bt Ayesha Tanawala 9-0, 9-0, 9-0; 

Girls U-15
1-Shivangi Paranjpe bt Kahini Parekh 9-0, 9-1, 9-0
4-Rinky Soni bt Shaheen Madraswala 9-3,
3-9, 2-9, 9-4, 9-1
2-Shaheda Madraswala bt Namrata Purohit 9-0, 9-0, 9-4
Ayesha Kanawaala bt Anoushka
Patel 9-1, 4-9, 9-4, 5-9, 9-4   
Girls U-13 : 

Rinky Soni bt Anissa Malhotra 9-0, 9-1, 9-2; 
Shyamili Patel bt Niyati Mirani 9-2, 9-5, 9-4; 
Shria Khatri bt Namrata Purohit 9-5, 9-5, 9-5; 
Saumya Karki bt Devika Khot 9-0, 9-0, 9-0;

Girls U-11 :
1-Ankita Sharma bt Anju Sharma 9-0, 9-3, 9-0
Shria Khatri bt
Sanjana Merchant 9-0, 9-0, 9-0   

   
 

28th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2003

 

8th November to 15th November 2003 

 

Results (all finals):

Men’s open: Manish Chotrani (Mah) bt Sahil Vora (Mah) 9-3, 6-9, 9-4, 9-2; 
Women’s: Joshna Chinappa (TN) bt Deepali Anvekar (Mah) 9-5, 9-6, 9-1; 
Boy’s u-11: Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Abhishek Pradhan (Mah) 9-5, 9-0, 9-3; 
Boy’s u-13 : Aditya Jagtap (Mah) bt Ravi Dixit (ND) 9-1, 9-0, 9-7.
Boy’s u-15: Vikram Malhotra (Mah) bt Cyrus Vakil (Mah) 3-9, 9-3, 9-0, 9-2; 
Boy’s u-17 : Sandeep Jangra (Mah) bt Manek Mathur (Mah) 9-7, 10-8, 9-6.
Boy’s u-19: Vikas Jangra (SSB) bt Anurag Gill (Mah) 9-2, 9-3, 9-4; 
Girl’s u-11: Sachika Balwani (Mah) bt Ankita Sharma (Mah) 9-2, 9-2, 9-2; 
Girl’s u-13: Aakriti Sehgal (New Delhi) bt Ankita Sharma (Mah) 5-9, 9-1, 10-8, 9-4; 
Girl’s u-15 : Alisha Mashruwala (Mah) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-2, 9-5, 9-6.
Girl’s u-17: Alisha Mashruwala (Mah) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-5, 9-1, 9-0; 
Girl’s under-19 : Joshna Chinappa (TN) beat Shahnaz Dastur (Mah) 9-1, 9-2, 9-1.
Seniors over-35: Darius Surti (Mah) bt Christopher Louzado (Mah) 9-1, 9-7, 4-9, 0-9, 9-3; 
Veterans over 45: C S Pawar (Mah) bt Vaman Apte (Mah) 9-7, 7-9, 3-9, 9-3, 9-7; 
Professionals: Mahesh Verma bt Sachin Jhadev 9-2, 9-2, 9-0.

 

All Semi-Final:

Boy’s u-11 :
Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Samir Mistry (Mah) 9-0, 9-0, 9-1;
Abhishek Pradhan (Mah) bt Caran Arora (Mah) 9-1, 3-9, 10-9, 9-5.
Boys Under 13 :
Ravi Dixit {ND} beat Aadit Zaveri (Mah)  9-1, 9-5,10-8; 
Aditya Jagtap (Mah) beat Rahul D'Cunha (Mah) 10-8, 9-5, 9-0.
Boy’s u-15 :
Vikram Malhotra (Mah) bt Laxman Joshi (Mah) 9-1, 9-2, 9-1;
Cyrus Vakil (Mah) bt Jay Bhagat (Mah) 9-6, 4-9, 8-10, 9-2, 9-4.

Boys Under 17 : 
Sandeep Jangra (Mah) beat Vikram Malhotra (Mah) 9-5, 9-7, 9-2; 
Manek Mathur (Mah) beat Sarvesh Chauhan (Mah) 9-7, 9-6, 9-5.

Boy’s u-19 :

Vikas Jangra (SSB) bt Manek Mathur (Mah) 9-2, 9-3, 9-4;
Anurag Gill (Mah) bt Ritesh Sharma (Mah) 7-9, 9-1, 9-2, 9-1.
Girl’s u-13 :
Aakriti Sehgal (ND) bt Shaheen Madraswala (Mah) 9-4, 9-7, 8-10, 9-5;
Ankita Sharma (Mah) bt Sachika Balwani (Mah) 9-7, 7-9, 8-10, 9-5, 9-1.
Girls Under 15 :
Alisha Mashruwala (Mah) beat Shivangi Paranjpe (Mah) 9-2, 9-4, 9-3;  
Madhura Paranjpe (Mah) beat Surbhi Misra {Raj}  10-8, 9-3, 9-0. 
Girl’s u-17 :
Alisha Mashruwala (Mah) bt Surbhi Misra (Raj) 9-2, 9-5, 9-3;
Madhura Paranjpe (Mah) bt Shahnaz Dastur (Mah) 9-6, 9-2, 9-2.

Girls Under 19 :

Joshna Chinappa {TN} beat Avani Shetty (Mah)  9-1,9-0, 9-0; 
Shahnaz Dastur (Mah) beat Saachi Mehta (Mah) 9-3, 9-0, 9-0.
Open : Manish Chotrani (Mah) bt Supreet Singh (Mah) 9-0, 9-3, 9-3;
Women :
Joshna Chinappa (TN) bt Sanjeeta Das 9-0, 9-1, 9-2;
Deepali Anvekar (Mah) bt Sonu Kalkat 9-0, 9-0, 9-0.
Professionals :
Mahesh Verma bt Gopi Mohite (Mah) 9-0, 9-1, 9-2;
Sachin Jhadev (Mah) bt Dashrath Tambe (Mah) 9-2, 9-7, 9-3.

Quarterfinal :
Boys Under 11:
Mahesh Mangaonkar (Mah) beat Rayan Patel (Mah) 9-0,9-0, 9-0;
Caran Arora (Mah) beat Aviroop Ghosal 9-0,9-1, 9-1;
Abhishek Pradhan (Mah) beat Neville Tata (Mah) 9-1, 9-1, 9-1. 
Boys Under 13 :
Ravi Dixit (ND) beat Aditya Gupta (Mah) 9-4, 9-1, 9-3;
Aadit Zaveri (Mah) beat Zahan Dastur (Mah) 7-9,4-9, 9-7, 9-4, 9-1;
Rahul D'Cunha (Mah) beat Mahesh Mangaonkar (Mah) 9-4, 10-8, 9-2;
Aditya Jagtap (Mah) beat Varun Hiremath (Mah) 9-0, 9-2, 9-0.
Boys Under 15 :
Vikram Malhotra (Mah) beat Rahul D'Cunha (Mah) 9-0,9-0, 9-0;
Laxman Joshi (Mah) beat Anup Sharma (Mah) 9-7, 3-9, 9-5, 9-6;
Cyrus Vakil (Mah) beat Nitin Chauhan (Mah) 9-2, 6-9, 9-3, 7-9, 9-3;
Jay Bhagat (Mah) beat Aditya Jagtap (Mah) 9-7, 9-7, 10-9.
Boys Under 17 : 
Sandeep Jangra (MAH) beat Gautam Kalani (MAH)  9-3, 9-1, 9-0; 
Sarvesh Chauhan (MAH) beat Naishadh Lalwani (MAH)  9-7, 9-7, 7-9, 1-9, 9-1; 
Manek Mathur (MAH) beat Cyrus Vakiln (MAH)  10-8, 9-4, 9-4.
Boys Under 19 :
Vikas Jangra {SSB} beat Rushabh Vora (Mah) 9-4, 9-6,10-9;
Manek Mathur (Mah) beat Dhiraj Nagpal (Mah) 9-1, 9-5, 9-4;
Ritesh Sharma (Mah) beat Sadiq Madraswala (Mah) 9-7, 9-3, 9-3;
Anurag Gill (Mah) beat Naishadh Lalwani (Mah) 9-2, 9-2, 9-0.
Girls Under 11 :
Sachika Balwani (Mah) beat Ashna Khanna (Mah) 9-0, 9-0, 9-0;
Saumya Karki (Mah) beat Jyotika Bharti (Mah) 9-4, 9-1, 9-0;
Ankita Sharma (Mah) beat Devanshi Vora (Mah) 9-0, 9-0, 9-0.
Girls Under 13 :
Aakriti Sehgal {ND} beat Namata Purohit (Mah) 9-0,9-0, 9-2;
Shaheen Madraswala (Mah) beat Anushka Patel (Mah) 9-1, 9-0, 9-0;
Ankita Sharma (Mah) beat Anissa Malhotra (Mah) 9-1, 9-0, 9-0;
Sachika Balwani (Mah) beat Saumya Karki (Mah) 9-2, 9-3, 9-1.
Girls Under 15 :
Alisha Mashruwala (Mah) beat Shaheda Madraswala (Mah) 9-1, 9-2, 9-1; 
Shivangi Paranjpe (Mah) beat Shaheen Madraswala (Mah) 9-0, 9-2, 9-0; 
Surbhi Misra (Raj) beat Aakriti Sehgal (ND) 9-4, 9-4, 9-5; 
Madhura Paranjpe (Mah) beat Nikita Emanuel (Mah) 9-5, 9-0, 9-2.
Girls Under 17 :
Surbhi Misra {Raj} beat Shaheda Madraswala (Mah) 9-2,9-2, 9-3;   
Shahnaz Dastur (Mah) beat Sachi Sood (Mah) 9-0, 9-0, 9-0; 
Madhura Paranjpe {MAH beat Shivangi Paranjpe (Mah) 9-5, 9-3, 9-1.
Girls Under 19 :
Joshna Chinappa (TN) Walkover U. Arsiwala (Mah);
Avani Shetty (Mah) beat Shreeya Somaiya (MP) 9-0, 9-0, 9-0;
Saachi Mehta (Mah) beat Mansi Khandelwal 9-0, 9-2,9-4;
Shahnaz Dastur (Mah) beat Shahnaz Madraswala Mah) 9-0, 9-0, 9-0.
Professionals :
Mahesh Verma beat Anil Mohite (Mah) 9-2, 9-1, 9-0;
Gopi Mohite (Mah) beat Vijay Waghela (Mah) 9-3, 5-9,9-1, 5-9, 9-2;
Dashrath Tambe (Mah) beat Sanjay Waghmare (Mah) 9-2, 9-1, 9-0;
Sachin Jhadev (Mah) beat Pramod Kamble 9-7, 9-6, 9-7.
Open :
Manish Chotrani (Mah) beat Darius Surti (Mah) 3-9, 9-0, 9-4, 9-1;
Vikas Jangra (SSB) beat Dhiraj Nagpal (Mah) 9-7, 9-1, 9-4;
Sahil Vora (Mah) beat Anurag Gill (Mah) 9-0, 9-5, 9-2;
Supreet Singh (Mah) beat Vaibhav Gupta (Mah) 9-5, 10-8, 9-1.
Women :
Sanjeeta Das beat Mansi Khandelwal 9-0, 9-2, 9-0;
Sonu Kalkat beat Vidhi Shah (Mah) 2-9, 9-7, 5-9, 9-6,9-5;
Deepali Anvekar (Mah) beat Shaheen Madraswala (Mah) 9-2, 9-0, 9-0.

 

28th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2002

 

16th November to 22nd November 2002 

 

Finals:
Boys u-19 :
2-Vikas Jangra bt 1-Yashwardhan Singh (Indore) 8-10, 9-3, 9-5, 9-4.
Boys u-15: 2-Manek Mathur (Mumbai) bt 4-Naresh Kumar 3-9, 9-2, 9-6, 9-3.

Boys u-17 : 1-Imran Khan (Delhi) bt 2-M. Parthiban (Chennai) 9-0, 9-4, 9-2.
Boys u-13: 1-Laxman Joshi (Jindal) bt Anup Sharma (Jindal) 9-7, 9-4, 9-1.
Boys u-11: 1-Ramit Tandon (Kolkatta) bt 2-Ravi Dixit (Delhi) 9-3, 9-2, 3-9, 9-7.

Girls u-19 : 1-Joshna Chinappa (Chennai) bt 2-Shaila Pandole (Mumbai) 9-2, 9-2, 9-2.
Girls u-17: 1-Alisha Mashruwala (Mumbai) bt 2-Shruti Reddy (Chennai) 9-2, 5-9, 9-0, 9-0.
Girls u-15 : 1-Alisha Mashruwala bt 2-Shruti Reddy (Chennai) 9-2, 9-6, 9-1.
Girls u-13 : Shivangi Paranjpe (Mumbai) bt Shaheda Salim (Mumbai) 9-0, 9-0, 9-2.
Open: 1-Manish Chotrani (Mumbai) bt 4-Navneet Narain (Services) 9-3, 9-7, 9-4
Women: 2-Mekhla Subedar (Deolali) bt 1-Joshna Chinappa (Chennai) 9-5, 7-9, 9-6, 9-5.

Professionals : 2-Balamurgan (Chennai) bt 4-Dalip Tripathi (Kolkatta) 10-8, 9-1, 6-9, 9-1.
Seniors (over-35): Darius Surti (Mumbai) bt Rohit Thawani (Pune) 9-0, 9-6, 9-2.

 

Semifinals :  
Boys u-15 : 
4-Naresh Kumar (Delhi) bt 1-Sandeep Jangra (Jindal) 9-4, 9-7, 7-9, 9-6; 
2-Manek Mathur (Mumbai) bt Farman Khan (Delhi) 9-3, 9-2, 2-9, 9-3.
Boys u-13 :
1-Laxman Joshi (Jindal) bt Navin Jangra 9-4, 9-3, 9-0; 
Anup Sharma (Jindal) bt 2-Prashant Kumar (Chennai) 9-7, 9-1, 10-9.
Open : 
1-Manosh Chotrani (Mumbai) bt 3-Gajendra Singh Rathore (Indore) 9-4, 9-2, 9-5; 
4-Navneet Narain (Services) bt Vikas Jangra (Jindal) 9-2, 9-1, 9-0.
Boys u-19 : 
2-Vikas Jangra bt Dhruv Dhawan 8-10, 9-0, 9-4, 9-5; 
1-Yashwardhan Singh (Indore) bt 4-Amjad Khan (Delhi) 9-4, 9-5, 9-6.
Boys U-17 : 
Imran Khan bt Rushabh Vora 9-7, 10-9, 7-9, 9-5; 
M Parthiban bt Ritesh Sharma 9-4, 9-2, 9-0.
Boys U-11 : 
Ramit Tandon bt Aadit Zaveri 9-2, 9-0, 9-0; 
2-Ravi Dixit bt Aditya Jagtap 9-3, 8-01, 9-5, 9-5.
Women : 
Joshna Chinappa bt Deepika Chandratreya 9-1, 9-4, 9-0; 
Mekhala Subedar bt Priyanka Yadav 9-2, 9-5, 9-2.
Girls U-17 : 
Alisha Mashruwala bt Natasha Lall 9-0, 9-1, 9-4; 
Shruti Reddy bt Shibani Philip 10-9, 9-0, 10-9.
Girls U-15 : 
Alisha Mashruwala bt Shibani Philip 9-0, 9-1, 9-1; 
Shruti Reddy bt Shahnaz Dastur 1-9, 2-9, 9-7, 9-5, 9-4.

Girls u-19 : 
1-Joshna Chinappa bt Nusrat Madraswala 9-5, 9-0, 9-0; 
2-Shaila Pandole bt Natasha Lall 9-7, 9-3, 9-5.

 

Quarter finals
Open : 
Manish Chotrani bt Major R Teotia 9-0, 9-1, 9-0; 
Gajendra Singh Rathore bt Capt Anuj Kalia 9-3, 3-9, 9-6, 9-6; 
Navneet Narain bt Balamurugan (Chennai) 9-6, 9-2, 9-1; 
Vikas Jangra bt Saket Wali 3-9, 9-4, 9-6, 7-9, 10-8.
Boys U-19 : 
Dhruv Dhawan bt Mihir Sheth 9-6, 10-9, 9-0; 
Vikas Jangra bt Karan Bhatty 9-0, 9-3, 10-8; 
Yashwardhan Singh bt Imran Khan 9-2, 9-0, 9-1; 
Amjad Khan bt Vaibhav Gupta 9-6, 9-7, 6-9, 8-10, 9-4.
Boys U-13 : 
Laxman Joshi (Jindal) bt Ravi Dixit (Delhi) 9-4, 9-2, 9-0; 
Navin Jangra bt Akhilesh Nayak 9-6, 9-1, 9-5; 
Prashant Kumar bt Aditya Jagtap 9-2, 9-5, 9-4; 
Anup Sharma bt Ramit Tondon 9-3, 3-9, 9-5, 9-7.

Professionals : 
Gopi Mohite bt R. M. Sonawane 9-2, 9-7, 9-8; 
4-Dalip Tripathi bt V. M. Sonawane 9-3, 9-0, 9-1; 
2-Balamurgan bt Prakash Yelve 9-1, 9-0, 10-8.
Boys u-17 : 
1-Imran Khan bt Arun Sharma 6-9, 9-3, 9-2, 9-4; 
3-Rushabh Vora bt Manek Mathur 9-7, 9-6, 5-9, 9-0; 
Ritesh Sharma bt 4-Sarvesh Chauhan 9-6, 1-9, 10-8, 10-8; 
2-M. Parthiban bt Sandeep Jangra 10-8, 10-8, 5-9, 3-9, 9-6.
Boys u-15 : 
1-Sandeep Jangra bt Joran Diwan 9-3, 9-2, 9-0; 
Farman Khan bt 3-Naishad Lalwani 9-6, 9-4, 8-10, 9-5; 
2-Manek Mathur bt Vikram Malhotra 9-6, 9-4, 9-0.

Women's : 
1-Joshna Chinappa bt Bhaktiveda Dhaul 9-3, 9-1, 9-0; 
3-Priyanka Yadav bt Nusrat Madraswala 9-1, 9-1, 9-4; 
4-Deepika Chandratreya bt Shaila Pandole 10-8, 9-5, 6-9, 9-3.
 
Girls u-17 : 
1-Alisha Mashruwala bt Shweta Singh 9-0, 9-0, 9-5; 
4-Natasha Lall bt Madhura Paranjpe 9-7, 10-8, 9-5; 
3-Shibani Philip bt Deepa Chavan 9-0, 9-0, 9-0. 
Girls u-15 : 
1-Alisha Mashruwala bt Shivangi Paranjpe 9-0, 9-2, 9-1; 
4-Shibani Philip bt Shweta Singh 9-1, 9-5, 9-0; 
3-Shahnaz Dastur bt Madhura Paranjpe 9-5, 9-3, 9-3. 
Girls u-13 : 
Shivangi Paranjpe bt Ankita Sharma 9-0, 9-0, 9-0; 
Shibina Philip bt Deepa Chavan 9-0, 9-0, 9-0; 
Shaheda Salim bt Sachika Balwani 9-5, 9-1, 9-2.
 

   
 

27th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2001

 

November 2011

    

Finals :
Boys Under-11: Ramit Tandon bt Ravi Dikshit 2-9, 9-1,9-7,9-7
Boys Under-13: Harinder Sandhu bt Laxman Joshi 9-2,9-6,9-1
Boys Under-15: Gautam Kalani bt Sandeep Jhangra 9-7,9-6,2-9,1-9,10-8
Boys Under-17: Mihir Seth bt Vikas Jhangra 7-9,1-9,9-4,9-7,9-4
Boys Under-19 :Abhimanyu Jain bt Gaurav Nandrajog 9-4,9-4,2-9,1-9,9-6
Mens Open: Bikram Uberoi bt Gajendra Singh Rathod 9-6,9-2,9-3
Over-35: Vaman Apte bt Rohit Thawani 5-9,9-7,1-9,9-7,9-7
Over-45: Raj Manchanda bt Chandrakant Pawar 9-6,9-1,9-2
Womens Open: Mekhala Subedar bt Joshna Chinappa 9-5,9-5,9-1
Girls Under-13: Alisha Mashruwala bt Shibani Philip 9-0,9-0,9-1
Girls Under-15: Alisha Mashruwala bt Shibani Philip 9-0,9-0,9-2
Girls Under-19: Joshna Chinappa bt Rhea Bhandare 9-0,7-9,9-3,9-2
Professionals: Dalip Tripathi (WB) bt Mahesh Verma (Deolali) 9-6, 9-4, 9-2

Semi-finals :
Boys Under-11:
Ramit Tandon (WB) bt Aditya Jagtap 9-3, 9-0, 9-2
Ravi Dikshit (Delhi) bt Zahan Dastur 9-2, 9-3, 9-0

Boys Under-13:
Harinder Sadhu (Chandigarh) bt Jay Bhagat (Mah) 9-10 9-3 9-1 10-8
Laxman Joshi (Mah) bt Vikram Malhotra (Mah) 2-9 10-8 9-3 9-2

Boys Under-15:
Sandeep Jangra bt Sarvesh Chauhan 9-4, 7-9, 10-8, 9-0
Gautam Kalani bt Naresh Kumar (Delhi) 9-0, 9-2, 10-9

Boys Under-17:
Mihir Sheth bt Imran Khan (New Delhi) 9-1, 9-0, 9-2
Vikas Jangra bt Anurag Gill 9-3, 10-8, 4-9, 9-5

Boys Under-19:
Gaurav Nandrajog bt Sahil Vora 8-10, 10-8, 1-9, 9-6, 9-0
Abhimanyu Jain (Delhi) bt Supreet Singh 9-4, 9-4, 9-4

Mens Open :
Gajendra Singh (MP) bt Sahil Vora (Mah) 9-3, 9-3, 5-9, 9-2
Bikram Uberoi (Mah) bt Capt Navneet Narain (SSCB) 4-9, 9-1, 9-5, 9-3

 

Quarterfinals:
Boys Under11:
Ramit Tandon bt Dhruv Sanghi 9-0 9-0 9-0 
Aditya Jagtap bt Anujsingh Chauhan 5-9 9-2 9-1 9-1
Zahan Dastur bt Rahul D'Chuna 9-4 9-0 9-0 
Ravi Dikshit bt Karan Brar 9-2 9-4 9-3
Boys Under13:
Jay Bhagat bt Prashant Kumar 9-1 9-3 9-3
Harinder Sandhu bt Jay Dalal 9-0 9-0 9-0 
Lakshman Joshi bt Arnish Uberoi 9-7 9-4 
Vikram Malhotra bt Nitin Chauhan 9-3 9-5 9-1
Harinder Sandhu (Chandigarh) bt Jay Dalal 9-0 9-0 9-0 
Boys Under15:
Sandeep Jangra (Mah) bt Vikram Malhotra (Mah) 3-9 9-2 9-4 9-3
Sarvesh Chauhan bt Manek Mathur 9-4 9-3 6-9 9-6
Gauram Kalani bt Sadiq Madraswala 9-2 9-1 9-6
Naresh Kumar (Del) bt Fateh Singh (MP) 7-9 9-5 7-9 9-2 9-6
Boys Under17:
Mihir Sheth bt Yogin Thakur 9-0 4-9 9-0 9-2
Anurag Gill bt Kabiraj Kapoor 10-9 9-4 10-8
Vikas Jangra bt Prateek Patni 9-1 9-1 9-1 
Girls Under15:
Alisha Mashruwala bt Surbhi Misra 9-0 9-0 9-0
Girls Under13:
Alisha Mashruwala bt Shaheen Madraswala 9-1 9-1 9-1 
Madhura Paranjpe bt Surabhi Misra 9-4 8-10 9-7 9-6
Shivani Philip bt Shaheda Madraswala 9-7 9-1 9-4 
Girls Under19:
Joshna Chinappa bt Bhaktiveda Dhaul 9-1 9-1 9-1 
Kanika Premnarayan bt Shaila Pandole 9-4 9-2 9-3
Radhika Kashyap bt Sonali Philip 5-9 9-2 9-3 9-1
Rhea Bhandare bt Nushrat Madraswala 9-4 9-0 9-5
Women:
Joshna Chinappa bt Kanika Premnarayan (Mah) 9-2 9-4 9-3
Priyanka Yadav bt Sohini Kumari (Delhi) 5-9 9-3 2-9 9-5 9-3
Meghla Subedhar (Deolali) bt Rhea Bhandare 9-1 9-0 9-0
Deepali Anvekar (Mah) bt Radhika Kashyap (MP) 9-1 9-1 9-0

Men :
Gajendra Singh (MP) bt Shakti Singh (NDA) 9-6 9-4 9-0
Capt Navneet Narain (SSCB) bt Satyajit Seshadri (TN) 9-2 9-1 9-1
Professionals:
Mahesh Verma bt Sunil Verma 4-9 9-3 9-2 9-1
Santosh More bt Devdas Tambe 9-2 9-3 9-1
Dalip Tripathi bt A.I.Singh 7-9 9-4 9-2 9-2

   
 

25th Bombay Gymkhana-Maharashtra State Open 2000

 

 From 11 November to 18 November 2000 

 

Finals:
Boys :
Under-11:
Vir Seth bt Jay Dalal 9-1,9-3,9-5 
Under-13: Sandeep Jangra bt Manek Mathur 9-6, 9-6, 5-9, 9-2. 
Under-15:  Saurav Ghoshal bt Ritesh Sharma 9-0, 9-0, 9-0.
Under-17: Gaurav Nandrajog bt Saurav Ghoshal 9-3, 7-9, 10-9, 9-6 
Under-19: Gaurav Nandrajog bt Abhimanyu Jain 6-9, 9-2, 9-7, 9-4 

Girls :
Under-13 :
Alisha Mashruvala bt Shailee Shilke 9-2, 9-2, 9-0. 
Under-15: Alisha Mashruvala bt Natasha Lall 9-4, 9-3, 9-1 
under-19: Joshna Chinappa bt Priyanka Yadav 5-9, 9-0, 9-1, 9-5.
Open :
Mens:
Manish Chotrani bt Capt. Navneet Narain 9-0, 9-1, 9-2.
Women:Mekhala Subedar bt Joshna Chinappa 9- 6, 9-1, 9-4.
Professionals:  
Balamurugan (Chennai) bt Dalip Tripathi (Allahabad) 9-2, 9-4, 3-9, 9-4

Veterans Over-45:Chandrakant Pawar bt Ramesh More 9-3, 10-8, 10-8.
Seniors Over-35:Rohit Thawani bt Vaman Apte 

Semifinals :
Boys : 
Under-11: Vir Seth beat Naveen Jangra 9-0, 9- 0, 9-1 
Jay Dalal beat Ishaan Balwani 9-5, 10-8, 9-7.
Under-13: Sandeep Jangra bt Naishadh Lalwani 9-1, 9-10, 9-7, 9-5 
Manek Mathur bt Jay Bhagat 4-9, 1-9, 9-5, 9- 6, 9-0.
Under-15: Saurav Ghosal bt Sandeep Jangra 9-4, 9-3, 9-1 
Ritesh Sharma (Jindal) bt Aditya Manjrekar(No.3 seed) 5-9, 9-3, 9-5, 2-9, 9-4 
Under-17: Gaurav Nandrajog bt Sahil Vora 10-8, 6-9, 9-0, 9-4 
Saurav Ghosal bt Supreet Singh 6-9, 9-5, 9-6, 9-0 
Under-19 : Gaurav Nandrajog bt Varun Kataruka 9-0, 9-5, 9-2 
Abhimnanyu Jain bt Vishal Kapoor 9-3, 1-9, 9-5, 9-3.
 
Girls 
Under-13: Alisha Mashruwala bt Shahnaz Dastur 9-1, 9-0, 9-0 
Shailee Shelke bt Shweta Singh 9-0, 9-0, 9-4.
Under-15: Alisha Mashruwala bt Shailee Shelke 9-0, 9-2, 9-1 
Natasha Lall w.o. Liana Deboo.
Under 19: Joshna Chinappa (Chennai) bt Rachita Vora 9-0, 9-3, 9-2 
Priyanka Yadav bt Rhea Bhandare 9-1, 9-4, 6-9, 5-9, 9-1 

Open :
Men:
Manish Chotrani bt Capt. Anuj Kalia 9-7, 9-2, 9-3 
Navneet Narain bt Bikrm Uberoi 3-9, 9-7, 9-2, 3-9, 9-3. 
Women : Mekhala Subedar bt Rhea Bhandare 9-0, 9-3, 9-0 
Joshna Chinappa bt Priyanka Yadav 9-3, 9-2, 9-4. 

Seniors Over-35 : Vaman Apte bt Gopi Mohite 9-3, 9-7, 9-4 
Rohit Thawani bt Lt. LK Agnihotri 9-6, 9-5, 9-5 Veterans 
Veterans over-45 : Ramesh More bt Rehmat Khan 9-5, 9-1, 10-8 
C.S.Pawar bt Ehsan Shah 9-3, 9-3, 9-5.
Professionals :
Dalip Tripathi (Allahabad) bt Chandrakant Pawar 9-3, 9-5, 9-1 
Balamurugan (Chennai) bt Santosh More 9-0, 9-4, 9-2.

 

Quarter Finals :
Boys: 
Under-11: Vir Seth bt Prashanth Kumar (Chennai) 9-3, 9-6, 9-2 
Naveen Jangra bt Kaviraj Bhandari 5-9, 9-6, 9-4, 9-7 
Ishaan Balwani bt Aditya Bhandari 9-0, 9-0, 9-0 
Jay Dalal bt Anup Sharma 9-6, 9-7, 7-9, 6-9, 9-5. 
Under-13: Sandeep Jangra beat Joran Diwan 9-0, 9- 5, 9-1 
Naishad Lalwani beat Nikhil Seth 9-5, 9-2, 9-2 
Jay Bhagat beat Nitin Chauhan 9-2, 9-4, 9-0 
Manek Mathur beat Vikram Malhotra 10-8, 9-7, 9-7.
Under-15: Saurav Ghosal beat Gautam Kalani 9-0, 9-2, 9-4
Sandeep Jangra beat Sadiq Madraswala 10-9, 7-9, 9-4, 9- 4 
Aditya Manjrekar beat Arun Sharma 9-5, 9-0, 9-5 
Ritesh Sharma beat Hrishikesh Pendse 9-6, 9-2, 9- 4.
Under-17: Gaurav Nandrajog (Delhi) bt Mihir Sheth 9-4, 9-4, 9-5 
Sahil Vora bt Anurag Gill 9-5, 9-3, 9-2 
Saurav Ghoshal (Calcutta )bt Jagbir Singh Julka (Indore) 9-5, 9-4, 9-0 
Supreet Singh bt Rushabh Vora 9-0, 9-2, 9-3.
Under-19: Vishal Kapoor beat Neerav Tomar 10-9, 9-6, 9-7 
Abhimanyu Jain beat SahilVora 10-9, 9-5, 9-1 
Gaurav Nandrajog beat Supreet Singh 9-6, 9- 4, 9-3 
Varun Kataruka beat Junaid Nathani 9-5, 7-9, 9-3, 8-10, 9-3.

Girls: 
Under-13: Shahnaz Dastur beat Nikita Emanuel 9-5, 10-9, 9-3 
Shweta Singh beat Shivangi Lolayekar 9-7, 9-7, 9-4 
Shailee Shilke beat Madhura Paranjpe 9-6, 9-0, 10-9.
Under-15: Alisha Mashruwala beat Shweta Singh 9- 1, 9-0, 9-0 
Shailee Shilke beat Shahnaz Dastur 9-1, 9-6, 7-9, 9- 7 
Liana Deboo beat Shivangi Lolayekar 9-1, 9-1, 9-1.
Under-19: Joshna Chinappa (Chennai) bt Kanika Premnarayan 9-0, 9-1, 9-3 
Rachita Vora bt Shaila Pandole 9-2, 9- 1, 9-0 
Rhea Bhandare bt Natasha Lall 9-1, 9-2, 9-2 
Priyanka Yadav bt Sargam Tatwawadi 9-0, 9-1, 9-0.

Open : 
Mens:
Manish Chotrani bt Cyrus Poncha 9-4, 9-3, 9-4 
Capt. Anuj Kalia bt Capt. Ajay Chonkar 9-1, 9-2, 9-0 
Bikram Uberoi bt Vishal Kapoor 9-5, 9-0, 9-0 
Navneet Narain bt Lt. Comm. Sandeep Mehta 9-0, 9-1, 9-2.
Women : Mekhala Subedar (Deolali) bt Kanika Premnarayan 9-0, 9-1, 9-3 
Rhea Bhandare bt Anaheeta Dhalla 9-3, 9-0, 9-3 
Priyanka Yadav bt Rachita Vora 9- 7, 9-4, 9-6 
Joshna Chinappa bt Deepika Chandratreya 9-0, 9-4, 9- 5.

Professionals: 
Dalip Tripathi (Allahabad) beat Ramesh More 9-0, 9-5, 9-5 
C.S. Pawar beat Anant More 9-7, 10-8, 8-10, 4-9, 9-2 
Santosh More beat Vijay Sonawane 2-9, 9-2, 9-5, 9-6 
Balamurugan (Chennai) beat Mahesh Verma (Deolali) 10-8, 6-9, 9-1, 5-9, 9-4 
Vishal kapoor beat Gautam Bhandari 9-7, 6-9, 10-9, 10-9.

   
 

Maharashtra State Open 1999

 

15th Nov. '99

 
 
  Finals : 
Under 11 :Jay Bhagaat Beat Naishad Lalwani 9-1/9-3/9-1
Under 13: Imran Khan(dhampur) Beat Gautam Kalani  4-9/9-4/9-5/9-4
Under 15: Mihir Seth Beat Gaurav Nandrajog  7-9/9-7/9-6/9-2
Under 17: Junaid Nathani Beat Neerav Tomar  5-9/9-6/9-6/9-5
Under 19: Junaid Nathani Beat Mihir Kapoor  5-9/9-6/9-5/9-2
Open:Ritwik Bhattachaya Beat Manish Chotrani
8-10/9-2/9-1/9-5
Girls Under 19: Deepali Anvekar Beat Supriya Balsekar  9-1/9-0/9-4
Womens Finals :Mekhala Subedar Beat Deepali Anvekar  9-5/9-6/9-7
Professional: Balamurugan (chennai) Beat Santosh More 4-9/9-1/8-10/10-8/9-0
Over 35: Maj.Rajdeep Brar Beat Vaman Apte 9-1/5-9/9-0/9-4
 

 

SEMI FINALS:
Under 11 :
Naishad Lalwani Beat Alisha Mashruwala 
7-9/10-8/9-5/2-9/10-8
Jay Bhagaat Beat Harshjeet Sethi 9-1/9-3/9-4
Under 13:
Imran Khan(Dhampur) Beat Sandeep Jangra 
9-2/9-3/9-6
Gautam Kalani Beat Jay Bhagat  9-4/9-2/9-0
Under 15 :
Mihir Seth Beat Karanpal Sethi 
6-9/9-4/9-4/7-9/9-6
Gaurav Nandrajog Beat Sauvrav Ghosal  10-8/9-1/9-6
Under 19:
Junaid Nathani Beat Neerav Tomar(delhi) 
9-7/9-7/9-0
Mihir Kapoor w/o Vishal Kapoor 
Open : Ritwik Bhattachaya Beat Capt. Navneet narain 
9-2/9-5/9-2
Manish Chotrani Beat Capt. Anuj Kalia  9-3/9-7/7-9/9-7
Professional :
Balamurugan (chennai) Beat C.S.Pawar 
9-6/9-5/9-0
Santosh More Beat Gopi Mohite  9-7/0-9/10-8/9-1

   
 

Maharashtra State Open 1997

 

(NOV 97)

BOYS UNDER-19: FINAL
RITWIK BHATTACHARYA BEAT ROHAN BHAPPU  3-9, 9-3, 9-1, 9-5
SEMI-FINALS: RITWIK BHATTACHARYA BEAT ROHAN JUNEJA 9-6, 9-6,9-3
ROHAN BHAPPU BEAT GAURAV JUNEJA 9-2, 9-4, 7-9, 9-3

BOYS UNDER-16: FINAL
UBEROI BEAT KUKREJA 9-2, 9-1, 9-3 
SEMI FINALS:
BIKRAM UBEROI BEAT MIHIR KAPOOR 9-3, 9-4, 9-3
ABHIJIT KUKREJA BEAT RAHUL SINGH 9-7, 9-0, 7-9, 9-3

BOYS UNDER-14:FINAL
VISHAL KAPOOR BEAT SUCHDE 9-4, 7-9, 2-9, 9-5, 9-2
SEMI FINALS:
SIDHARTH SUCHDE BEAT AULOKE MATHUR 9-0, 9-7, 9-5
VISHAL KAPOOR BEAT YASHVARDHAN SINGH 9-0, 9-5, 7-9, 9-4

BOYS UNDER-12: FINAL
SETHI BEAT GHOSHAL 9-6, 6-9, 9-10, 9-4, 9-5
SEMI-FINALS:
SAURAV GHOSHAL BEAT RACHIT GAUR 7-9, 7-9, 9-2, 9-5, 9-2
KARAN PAL SETHI BEAT VISHAL SHARMA 9-2, 9-6, 9-0
 

   
 

Maharashtra State Open 1996

(NOV 96)

 
 
FINALS MENS: PAUL FEREIRA BEAT RAJDEP BRAR 9-4, 6-9, 6-9, 9-0, 9-6
WOMENS: MEKHLA SUBEDAR BEAT ANJALI PONNI 9-2, 9-0, 9-1
BOYS UNDER-19 : RITWIK BHATTACHARYA BEAT ROHAN JUNEJA 9-2, 9-3, 9-3
GIRL UNDER-19 : 
ANJALI PONNI BEAT RHEA BHANDARE 9-1, 9-7, 9-5
BOYS UNDER-16
ARJAN KRISHNAN BEAT PARTH DOSHI 8-10, 9-7, 9-2, 9-2
BOYS UNDER-14:
SAHIL VORA BEAT ABHIMANYU JAIN 0-9, 6-9, 9-4, 9-2, 9-5
BOYS UNDER-12:
SIDDHARTHA SUCHDE BEAT MIHIR SHETH 7-9, 9-5, 9-0, 9-4
MASTERS OVER 35:
RAVINDRA MALIK BEAT CHANDRAKANT PAWAR 9-4, 9-0, 9-2
PROFESSIONALS:
CHANDRAKANT PAWAR BEAT ANANT MORE