ISP Squash
 
   
   
 

ALL TOURNAMENTS HELD IN KOLKATA

  Since 1997
    
  $28,000 Men's Kolkata International 2018
  At Calcutta Racket Club, Kolkata, India : 11 November 2018
  SAURAV BEATS ZAHED SALEM IN FINALS

Final:
[1] Saurav Ghosal (IND) bt [2] Zahed Salem (EGY) 11-5, 8-11, 11-8, 11-13, 11-5 (86m)

Semi-finals:
[1] Saurav Ghosal (IND) bt [4] Todd Harrity (USA) 11-4, 11-7, 11-3 (41m)
[2] Zahed Salem (EGY) bt [9/16] Carlos Cornes (ESP) 11-7, 11-3, 11-9 (38m)

Quarter-finals:
[1] Saurav Ghosal (IND) bt [5] Karim El Hammamy (EGY) 11-5, 11-7, 11-2
[4] Todd Harrity (USA) bt [6] Nathan Lake (ENG) 11-13, 11-7, 11-3, 5-11, 11-8
[9/16] Carlos Cornes (ESP) bt [3] Youssef Soliman (EGY) 12-14, 11-6, 11-8, 13-11
[2] Zahed Salem (EGY) bt [7] Harinder Pal Sandhu (IND) 7-11, 11-4, 9-11, 11-8, 11-4

2nd round:
[1] Saurav Ghosal (IND) bt [9/16] Mohd Syafiq Kamal (MAS) 11-9, 11-7, 11-1
[6] Nathan Lake (ENG) bt [9/16] Mahesh Mangaonkar (IND) 11-6, 11-8, 11-8
[9/16] Carlos Cornes (ESP) bt [8] Ramit Tandon (IND) 7-11, 4-11, 11-5, 11-6, 11-7
[7] Harinder Pal Sandhu (IND) bt [9/16] Ahmed Hosny (EGY) 11-1, 12-10, 12-14, 5-11, 11-8

1st round:
[9/16] Mohd Syafiq Kamal (MAS) bt Abhay Singh (IND) 11-3, 8-11, 6-11, 11-9, 15-13
[9/16] Christopher Gordon (USA) bt [WC] Aadit Zaveri (IND) 11-6, 11-6, 13-11
[9/16] Mahesh Mangaonkar (IND) bt Guhan Senthilkumar (IND) 11-1, 11-5, 11-3
[9/16] Carlos Cornes (ESP) bt Aditya Jagtap (IND) 11-3, 14-16, 11-5, 11-9
    
    
  Saturday Club Squash Open 2018
   The Saturday Club, Kolkata:: 19-09-2018
  FINALS
MENS
Ranjit Singh [1] BT Jamal Sakib [2] 8-11 11-6 11-3 11-3

PRO-COACH
Sandeep Kumar Yadav [2] BT Suraj Bhatt [1] 11-8 11-6 11-6

WOMEN
Tanaya M Parakh BT Riya Sisodia [1] 7-11 11-8 12-10 11-6

BU11
Subhash Choudhary [2] BT Anshuman Jaising [1] 11-5 8-11 11-5 10-12 12-10

BU13
Uday Bharti [3/4] BT Meyyappan L [3/4] 11-6 5-11 11-9 12-10

GU13
Aleya Masand [2] BT Khushboo [1] 11-8 11-6 8-11 11-3

BU15
Rutva Samant [5/8] BT Vivaan Shah [3/4] 10-12 11-7 11-5 11-7

GU15
Aasya Patel [1] BT Pooja Arthi R [2] 4-11 12-10 11-9 13-11

BU17
Prithvi Singh [1] BT Karata Dasmahapatra 12-10 11-9 11-4

GU17
Anannya Morey [1] BT Aryaa Ogale [3/4] 11-4 11-5 4-11 11-4

SEMI-FINALS

MENS
Ranjit Singh [1] BT Akhilesh Kumar Yadav [3/4] 11-4 11-5 11-6
Jamal Sakib [2] BT Ashish Keskar [3/4] 14-12 11-8 11-1

PRO-COACH
Suraj Bhatt [1] BT Mukul Yadav [3/4] 9-11 7-11 11-4 11-7 11-7
Sandeep Kumar Yadav [2] BT Shakir Husain [3/4] 9-11 8-11 11-1 11-7 11-7

WOMEN
Riya Sisodia [1] BT Anisha Singh Motwani 11-0 11-4 11-1
Tanaya M Parakh BT Oma Choudhary [2] 13-11 11-5 11-4

BU11
Anshuman Jaising [1] BT Agastya Bansal [5/8] 11-7 10-12 7-11 11-0 11-5
Subhash Choudhary [2] BT Dakshesh Narain S [3/4] 11-6 6-11 12-10 11-7

BU13
Uday Bharti [3/4] BT Siddhant Rewari [1] 12-10 11-6 8-11 11-9
Meyyappan L [3/4] BT Aakash Kannan [2] 11-4 12-10 11-5

GU13
Khushboo [1] BT Nandini Bayan [3/4] 11-2 11-6 11-4
Aleya Masand [2] BT Skandha Dogra [3/4] 11-3 11-7 13-15 11-13 11-6

BU15
Rutva Samant [5/8] BT Paarth Ambani [1] 12-10 11-5 4-1 Retired
Vivaan Shah [3/4] BT Ekam Singh [2] 11-6 17-15 2-11 11-5

GU15
Aasya Patel [1] BT Tagyaa Parakh [5/8] 11-5 11-5 11-3
Pooja Arthi R [2] BT Deepika .V [3/4] 11-6 11-4 11-7

BU17
Prithvi Singh [1] BT R Kishore Arvind [3/4] 11-1 11-3 11-6
Karata Dasmahapatra BT Sanath Sha [2] 11-4 11-6 11-6

GU17
Anannya Morey [1] BT Sarah Vethekar 11-3 11-7 11-4
Aryaa Ogale [3/4] BT Avani Nagar [2] 11-8 19-17 11-9

QUARTER-FINALS

MENS
Ranjit Singh [1] BT Gursimar Singh [9/16] 11-3 11-9 11-9
Akhilesh Kumar Yadav [3/4] BT Ashraf Hussain [5/8] 11-7 11-4 11-5
Ashish Keskar [3/4] BT Siddharth Rathore [5/8] 11-9 11-2 12-10
Jamal Sakib [2] BT Sanat Garg [5/8] 11-9 11-9 11-0

PRO COACH
Suraj Bhatt [1] BT Dalip Tripathi 11-7 3-11 11-9 11-5
Mukul Yadav [3/4] BT Pardeep Malik 11-8 11-9 11-5
Shakir Husain [3/4] BT Akash Sharma 11-7 11-9 12-10
Sandeep Kumar Yadav [2] BT Mithun A P 11-4 11-5 11-7

WOMEN
Riya Sisodia [1] BYE
Anisha Singh Motwani BT Sunny Mehta [3/4] 11-7 11-4 5-11 11-2
Tanaya M Parakh BT Chayanika Changkakoti [3/4] 11-3 11-1 11-0
Oma Choudhary [2] BT Deepshikha Bihani 11-4 11-3 11-5

BU11
Anshuman Jaising [1] BT Rachit Shah 11-7 11-6 11-9
Agastya Bansal [5/8] BT Arjun Morey [3/4] 13-11 11-4 11-2
Dakshesh Narain S [3/4] BT Hriday Rajani [5/8] 11-7 11-5 11-3
Subhash Choudhary [2] BT Varun Shah [5/8] 5-11 11-9 11-6 11-8

BU13
Siddhant Rewari [1] BT Kavya Anand 11-7 11-6 11-3
Uday Bharti [3/4] BT Arjun Somani [5/8] 11-7 12-10 11-7
Meyyappan L [3/4] BT Aimaan Zakaria [5/8] 11-7 9-11 11-13 11-4 11-3
Aakash Kannan [2] BT Ayush Pal [5/8] 11-9 11-4 11-8

GU13
Khushboo [1] BT Joshita Dohotia 11-1 11-2 11-2
Nandini Bayan [3/4] BT Aroma 9-11 11-8 11-2 11-1
Skandha Dogra [3/4] BT Navya Sundararajan 11-5 11-8 11-8
Aleya Masand [2] BT Vanshika Karmawat 11-2 11-2 11-2

BU15
Paarth Ambani [1] BT Ansh Gupta [5/8] 11-7 11-4 11-2
Rutva Samant [5/8] BT Aaryaman Jaising [3/4] 11-7 11-8 11-7
Vivaan Shah [3/4] BT Ahaan Bhansali [5/8] 11-8 7-11 11-4 6-11 11-4
Ekam Singh [2] BT Yuvraj Wadhwani [9/16] 4-11 15-13 11-1 11-6

GU15
Aasya Patel [1] BT Tamanna D [5/8] 11-5 11-3 11-2
Tagyaa Parakh [5/8] BT Nandana Raja [3/4] 11-9 12-10 12-10
Deepika .V [3/4] BT Saniya Jaggi [5/8] 15-13 11-2 8-11 9-11 11-6
Pooja Arthi R [2] BT Nandini Kuchhal 11-2 11-6 11-2

BU17
Prithvi Singh [1] BT Ashwin Krishnan 11-5 11-3 11-4
R Kishore Arvind [3/4] BT Arnav Mandhana 11-6 11-4 12-14 11-3
Karata Dasmahapatra BT Niranjan Sundararajan [3/4] 11-3 11-3 11-3
Sanath Sha [2] BT Nakshtra Sharma 11-9 11-6 11-9

GU17
Anannya Morey [1] BT Nishtha Manaksia Walkover
Sarah Vethekar BT Trina Iris [3/4] 17-15 7-11 15-13 11-7
Aryaa Ogale [3/4] BT Aishwaria Payyan 11-6 11-2 11-1
Avani Nagar [2] BT Paryn Kaur Khara Retired
    
  4th Bengal Junior Open Squash Tournament 2017
  At the Calcutta Racket Club, Kolkata - 12th Nov 2017
  Finals

BOYS UNDER 11 : Gurveer Singh [1] bt Aakash Kannan [2] 11-7, 7-11, 11-7, 11-7
BOYS UNDER 13 : Rutva Samant [1] bt Devay Mehta  11-4, 11-7, 11-4
BOYS UNDER 15 : Athrva Yadav [1] bt Raunak Singh [9/16] 10-12, 11-5, 11-9, 11-4
BOYS UNDER 17 : Diwakar Singh [2] bt Sankalp Anand [1] 7-11, 11-5, 11-9, 11-7
BOYS UNDER 19 : Rahul Baitha [1] bt Aryan Parekh [2] 11-4, 11-3, 11-5
GIRLS UNDER 11 : Anahat Singh [1] bt Khushboo [2] 11-611-711-8
GIRLS UNDER 13 : Pooja Arthi R [2] bt Aasya Patel [1] 6-118-1111-711-911-8
GIRLS UNDER 15 : Aishwarya Khubchandani [1] bt Diksha Aurobindo [2] 11-6, 11-6, 11-6
GIRLS UNDER 17 : Ananya Dabke bt Jannia Singh [1] 11-611-915-13
GIRLS UNDER 19 : Amita Gondi [3/4] bt Ashita Pranaya Bhengra [1] 9-1111-711-911-5

Semi-Finals

BOYS UNDER 11
Gurveer Singh [1] bt Archith S [3/4] 9-11, 11-4, 11-4, 11-4
Aakash Kannan [2] bt Udit Mishra [5/8] 5-11, 10-12, 11-4, 11-3, 11-1

BOYS UNDER 13
Rutva Samant [1] bt Ashvin Ganesh [5/8] 11-1, 11-3, 11-7
Rohan Arya Gondi [3/4] bt Arihant Ks 11-9, 9-11, 11-9, 11-5

BOYS UNDER 15
Rachit Kumar Shailya bt Raunak Singh [9/16] 16-14, 9-11, 9-11, 11-3, 17-15
Raunak Singh [9/16] bt Arman Darukhanawalla [2] 11-6, 11-5, 5-11, 11-6

BOYS UNDER 17
Sankalp Anand [1] bt Advait Adik [3/4] 12-10, 3-11, 10-12, 11-9, 11-7
Diwakar Singh [2] bt Gautam Nagpal [3/4] 10-12, 11-9, 11-4, 11-9

BOYS UNDER 19
Rahul Baitha [1] bt Utkarsh Baheti 10-12, 11-3, 11-13, 11-8, 11-4
Aryan Parekh [2] bt Anuj Unadkat [3/4] 11-8, 11-8, 11-2

GIRLS UNDER 11
Anahat Singh [1] bt Akanksha Gupta [3/4] 11-6, 11-3, 11-3
Khushboo [2] bt Nandini Jain [5/8] 11-5, 11-3, 11-5

GIRLS UNDER 13
Aasya Patel [1] bt S Akshaya Sri [3/4] 11-2, 11-6, 7-11, 11-8
Pooja Arthi R [2] bt Deepika Vinoth Kumar [3/4] 11-5, 14-12, 12-10

GIRLS UNDER 15
Aishwarya Khubchandani [1] bt Gurlin Kaur [5/8] 11-4, 13-11, 11-2
Diksha Aurobindo [2] bt Abhisheka Shannon [3/4] 11-3, 11-6, 11-7

GIRLS UNDER 17
Jannia Singh [1] bt Megha Bhatia 11-510-1211-411-7
Ananya Dabke bt Amira Singh [2] 11-411-411-6

GIRLS UNDER 19
Ashita Pranaya Bhengra [1] bt Radhika Rathore
Amita Gondi [3/4] bt Aaradhana Kasturiraj [2] 11-511-411-3

Quarter – Finals

BOYS UNDER 11
Gurveer Singh [1] bt Teerth Jilka [5/8] 11-8, 11-3, 11-6
Archith S [3/4] bt Vedant Chheda [5/8] 11-8, 11-7, 11-9
Udit Mishra [5/8] bt Anshuman Jaising [3/4] 4-11, 11-4, 8-11, 11-7, 11-8
Aakash Kannan [2] bt Priyaan Thakker [5/8] 11-4, 11-7, 11-8

BOYS UNDER 13
Rutva Samant [1] bt Arush Chatterjee [9/16] 11-8, 11-1, 11-5
Ashvin Ganesh [5/8] bt Mohit Garodia [9/16] 11-9, 11-5, 11-3
Arihant Ks bt Arjun Somani [5/8] 11-4, 11-8, 11-6
Rohan Arya Gondi [3/4] bt Kian Lawyer [9/16] 11-3, 11-1, 12-10

BOYS UNDER 15
Athrva Yadav [1] bt Aaryaman Jaising [5/8] 11-7, 11-8, 11-4
Rachit Kumar Shailya bt Arnav Mandhana [3/4] 16-14, 9-11, 9-11, 11-3, 17-15
Raunak Singh [9/16] bt Aryan Khandelwal [3/4] 11-6, 11-5, 5-11, 11-6
Arman Darukhanawalla [2] bt Ekam Singh [5/8] 12-109-1112-1011-4

BOYS UNDER 17
Sankalp Anand [1] bt Didar J J Rebello [5/8] 11-5, 10-12, 11-6, 11-7
Advait Adik [3/4] bt Sanath Sha [9/16] 11-6, 11-2, 11-1
Gautam Nagpal [3/4] bt Deepak Mandal [5/8] 11-8, 11-6, 11-7
Diwakar Singh [2] bt Lakshit Bohra [5/8] 11-8, 11-7, 11-4

BOYS UNDER 19
Rahul Baitha [1] bt Aryaman Murarka [5/8] 11-8, 11-6, 11-9
Utkarsh Baheti bt Jaideep Singh Sethi 11-4,11-6, 11-8
Anuj Unadkat [3/4] bt Gaurav Kumar [5/8] 11-7, 11-5, 11-4
Aryan Parekh [2] bt Inderjit Singh [5/8] 11-7, 11-9, 5-11, 11-5

GIRLS UNDER 11
Anahat Singh [1] bt Pia Singh [5/8] 11-6, 11-3, 11-3
Akanksha Gupta [3/4] bt Chhavi Saran [5/8] 11-8, 11-7, 11-0
Nandini Jain [5/8] bt Ipsa Mishra [3/4] 11-0, 11-6, 11-9
Khushboo [2] bt Kasshvi Doshi 11-3, 11-4, 11-5

GIRLS UNDER 13
Aasya Patel [1] bt Vasudha Surange [5/8] 11-4, 11-8, 11-13, 11-4
S Akshaya Sri [3/4] bt Anjali Tripathi 11-0, 11-3, 11-1
Deepika Vinoth Kumar [3/4] bt Maansha Bohra [5/8] 11-6, 11-2, 9-11, 6-11, 11-3
Pooja Arthi R [2] bt Advita Sharma [5/8] 7-11, 11-6, 10-12, 11-8, 12-10

GIRLS UNDER 15
Aishwarya Khubchandani [1] bt Uditi Mishra [5/8] 11-2,11-5, 11-0
Gurlin Kaur [5/8] bt Tanishka Jain [3/4] 14-12, 11-5, 12-10
Abhisheka Shannon [3/4] bt Sarah Vethekar [5/8] 4-11, 11-9, 12-10, 11-8
Diksha Aurobindo [2] bt Anushka Rawat [5/8] 11-4, 11-6, 11-8

GIRLS UNDER 17
Jannia Singh [1] bt Saumya Raj 11-4, 11-1, 11-2
Megha Bhatia bt Rewa Bharma [3/4] 11-6, 11-2, 11-7
Ananya Dabke bt Naira Kothari [3/4] 11-0, 11-3, 11-4
Amira Singh [2] bt Prajakta Singh 11-2, 11-0, 11-3

GIRLS UNDER 19
Ashita Pranaya Bhengra [1] bt Divya Butta 11-0, 11-2, 11-1
Radhika Rathore bt Pranjali Sharma [3/4] Ret.
Amita Gondi [3/4] bt Tanaya M Parakh 11-3, 11-8, 12-10
Aaradhana Kasturiraj [2] bt Abhilasha Bhasin Ret.
    
  3rd Bengal Junior Open Squash Tournament 2016
  At Kolkatta - 15th Nov 2016
  FINALS:

BOYS U-11: Rohan Arya Gondi [1] bt Sandhesh Pr [2] 11-4,11-6,11-5
BOYS U-13: Jaivir Singh Dhillon [3/4] bt Aaryaman Jaising [1] 16-14,13-11,11-9
BOYS U-15: Tejas Chawla [3/4] bt Advait Adik [1] 11-9,13-15,11-9,11-8
BOYS U-17: Aryan Parekh [1] bt Sankalp Anand [5/8] 11-5,11-6,8-11,11-8
BOYS U-19: Yash Bhargava [2] bt Vikas Mehra [5/8] 11-9,11-6,9-11,9-11,11-5
GIRLS U-11 : Tiana Parasrampuria [1] bt Anahat Singh [2] 11-7,10-12,11-8,13-11
GIRLS U-13: Abhisheka Shannon [1] bt Aasya Patel [3/4] 11-4,11-5,11-6
GIRLS U-15: Jannia Singh [2] bt Krithica J S [3/4] 11-5,11-7,11-7
GIRLS U-17: Sanya Vats [3/4] bt Tanaya M Parakh [5/8] 11-6,11-5,11-6
GIRLS U-19: Amita Gondi bt Aishwarya Bhattacharya [1] 11-4,11-0,11-8

SEMIFINALS:

BOYS U-11:
Rohan Arya Gondi [1] bt Aimaan Zakaria [3/4] 11-5,11-2,11-2
Sandhesh Pr [2] bt Siddhant Rewari [3/4] 11-8,11-9,11-7

BOYS U-13:
Aaryaman Jaising [1] bt Paarth Ambani [3/4] 11-8,11-8,11-8
Jaivir Singh Dhillon [3/4] bt Ekam Singh [2] 12-10,11-9,7-11,5-11,11-8

BOYS U-15:
Advait Adik [1] bt Arnaav Sareen [3/4] 11-4,11-8,11-8
Tejas Chawla [3/4] bt Diwakar Singh [5/8] 11-3,11-3,11-8

BOYS U-17:
Sankalp Anand [5/8] bt Gautam Nagpal [3/4] 9-11,12-10,15-13,3-11,11-9
Aryan Parekh [1] bt Prithvi Singh [3/4] 11-9,11-2,11-7

BOYS U-19:
Vikas Mehra [5/8] bt Ranjit Singh [1] 5-11,11-3,8-11,11-9,11-7
Yash Bhargava [2] bt Krish Kapur [3/4] 5-11,11-3,11-6,11-5

GIRLS U-11:
Tiana Parasrampuria [1] bt Khushboo [3/4] 11-4,11-7,11-1
Anahat Singh [2] bt Diya Dhillon [3/4] 11-6,11-6,11-8

GIRLS U-13:
Abhisheka Shannon [1] bt Uditi Mishra [3/4] 11-4,11-9,11-7
Aasya Patel [3/4] bt Pooja Arthi R [2] 9-11,11-9,12-10,11-5

GIRLS U-15:
Krithica J S [3/4] bt Aryaa Ogale [1] 11-7,11-8,11-8
Jannia Singh [2] bt Avani Nagar [3/4] 11-7,9-11,11-4,11-9

GIRLS U-17:
Tanaya M Parakh [5/8] bt Diya Moolani [5/8] 11-5,11-3,11-7
Sanya Vats [3/4] bt Rathika Suthanthira Seelan [2] 11-5,11-0,11-2

GIRLS U-19:
Aishwarya Bhattacharya [1] bt Sanika Choudhari [3/4] 11-6,11-7,11-4
Amita Gondi bt Aaradhana Kasturiraj 11-2,11-5,11-5

QUARTERFINALS:

BOYS U-11:
Rohan Arya Gondi [1] bt Aakash Kannan [9/16] 11-1,11-4,11-8
Aimaan Zakaria [3/4] bt Ekambir Singh [5/8] 11-5,1-11,11-8,4-11,11-7
Siddhant Rewari [3/4] bt Arihant Ks [5/8] 11-8,14-12,11-6
Sandhesh Pr [2] bt Udit Mishra [9/16] 11-3,11-1,11-2

BOYS U-13:
Aaryaman Jaising [1] bt Kabir M D Rebello [5/8] 11-5,11-5,12-10
Paarth Ambani [3/4] bt Rutva Samant [5/8] 11-6,12-10,11-3
Jaivir Singh Dhillon [3/4] bt Krishna Mishra [5/8] 11-2,11-7,11-9
Ekam Singh [2] bt Arnav Tevatia [5/8] 5-11,11-7,11-4,11-9

BOYS U-15:
Advait Adik [1] bt R Kishore Arvind [5/8] 11-3,11-5,11-3
Arnaav Sareen [3/4] bt Nikhil Jason [5/8] 11-7,11-7,11-3
Tejas Chawla [3/4] bt Kanhav Nanavati [9/16] 11-2,9-11,11-4,11-3
Diwakar Singh [5/8] bt Navaneeth Prabhu S [2] 11-7,8-11,11-3,14-12

BOYS U-17:
Sankalp Anand [5/8] bt Utkarsh Baheti [2] 3-11,11-5,14-12,11-9
Gautam Nagpal [3/4] bt Gowtham Karthick [5/8] 9-11,11-7,15-13,11-3
Prithvi Singh [3/4] bt Vivaan Jaikishan [9/16] 8-11,11-8,11-2,11-6
Aryan Parekh [1] bt Armaan Chowfin [5/8] 11-5,11-1,11-2

BOYS U-19:
Ranjit Singh [1] bt Loveneet Singh Ahluwalia [5/8] 11-2,11-5,11-3
Vikas Mehra [5/8] bt Yohann Surti [3/4] 8-11,16-14,11-8,7-11,13-11
Krish Kapur [3/4] bt Dev Vazirani [5/8] 11-6,11-3,11-5
Yash Bhargava [2] bt Jamal Sakib [5/8] 11-7,11-2,7-11,11-4

GIRLS U-11:
Tiana Parasrampuria [1] bt Kasshvi Doshi 11-1,11-0,11-0
Khushboo [3/4] bt Navya Sundararajan 11-7,12-10.11-9
Diya Dhillon [3/4] bt Ipsa Mishra 6-11,11-2,11-8,9-11,11-3
Anahat Singh [2] bt Kriyaa J 11-5,11-8,11-8

GIRLS U-13:
Abhisheka Shannon [1] bt Nandana Raja [9/16] 11-3,11-4,11-3
Uditi Mishra [3/4] bt Tagyaa Parakh [5/8] 11-6,11-5,11-6
Aasya Patel [3/4] bt S Akshaya Sri [5/8] 11-3,11-9,11-7
Pooja Arthi R [2] bt Deepika Vinoth Kumar [9/16] 11-8,11-3,11-7

GIRLS U-15:
Aryaa Ogale [1] bt Advika Dwivedi [5/8] 11-6,11-4,11-2
Krithica J S [3/4] bt Amira Singh [5/8] 5-11,8-11,11-6,11-7,11-7
Avani Nagar [3/4] bt Rewa Bharma [5/8] 11-2,11-7,11-7
Jannia Singh [2] bt Gurlin Kaur Ahluwalia [5/8] 11-4,11-1,11-5

GIRLS U-17:
Tanaya M Parakh [5/8] W/O Abhilasha Bhasin [1]
Diya Moolani [5/8] bt Mira Kamat [3/4] 7-11,11-8,11-6,15-13
Sanya Vats [3/4] bt Naira Kothari [5/8] 11-3,11-8,11-2
Rathika Suthanthira Seelan [2] bt Shrishti Nagar [5/8] 11-3,11-9,11-0

GIRLS U-19:
Aishwarya Bhattacharya [1] Walkover Hritika Malhotra
Sanika Choudhari [3/4] bt Nandika Kumar 11-5,8-11,6-11,11-9,11-5
Amita Gondi walkover Oma Choudhary [3/4]
Aaradhana Kasturiraj bt Riddhi Sampat [2] 12-10,13-11,11-7
   
   
  2nd Bengal Junior Open 2015
  The Calcutta Racket Club, Kolkata-700071 : 14th July 2015
   
  FINALS:

BOYS U-11 : Paarth Ambani [1] BT Arnav Tevatia [5/8] BT 11-5,11-5,11-4
GIRLS U - 11 : Pooja Arthi R [1] BT Aasya Patel 11-8,11-4,11-4
GIRLS U-13 : Megha Bhatia [1] BT Anannya Morey [2] 11-5,11-2,12-10
BOYS U – 13 : Navaneeth Prabhu S [1] BT Kanhav Nanavati [3/4] 14-12, 11-6, 11-7
GIRLS U- 15 : Samita Sivakumar [1] BT Jannia Singh [2] 11-5,12-10,11-7
BOYS U – 15 : Saksham Choudhary [1] BT Pranav N Visvesh [3/4] Retired
BOYS U – 17 : Yash Bhargava [1] BT Siddhant Iyer [5/8] 11-6,12-10,11-7
GIRLS U – 17 : Amita Gondi [5/8] BT Simran Nagpal [2] 11-4,11-9,11-7
BOYS U – 19  : Abhay Singh BT Krish Kapur [1] 7-11, 11-3, 12-10, 11-3
GIRLS U - 19 : Adya Advani [1] BT Aishwarya Bhattacharya 11-5, 11-7, 10-12, 11-9

SEMIFINALS:

BOYS U – 11
Paarth Ambani [1] BT Sreekartikeyan R [3/4] 11-5, 11-8, 9-11, 8-11, 11-4
Arnav Tevatia [5/8] BT Rohan Arya Gondi [3/4] 11-3, 11-4, 11-9

GIRLS U - 11
Pooja Arthi R [1] BT S Akshaya Sri [3/4] 11-2, 11-3, 11-5
Aasya Patel BT Saisha Gupta [2] 11-6, 12-10, 9-11, 11-2

GIRLS U-13
Megha Bhatia [1] BT Amira Singh [3/4] 11-5, 11-8, 11-7
Anannya Morey [2] BT Abhisheka Shannon [3/4] 11-8, 11-5, 11-4

BOYS U – 13
Navaneeth Prabhu S [1] BT Athrva Yadav [5/8] 11-3, 11-6, 11-3
Kanhav Nanavati [3/4] BT Arman Darukhanawalla [5/8] 11-6, 11-7, 13-15,13-11

GIRLS U- 15
Samita Sivakumar [1] BT Darshana Vasudevan [3/4] 11-5, 19-17, 11-9
Jannia Singh [2] BT Krithica J S [3/4] 11-2, 11-5, 11-2

BOYS U – 15
Saksham Choudhary [1] BT Tejas Chawla [3/4] 11-6, 11-6, 13-11
Pranav N Visvesh [3/4] BT Inderjit Singh [5/8] 11-7, 11-7, 11-4

BOYS U – 17
Yash Bhargava [1] BT Rutvik Rau [5/8] 11-911-711-3
Siddhant Iyer [5/8] BT Dev Vazirani [3/4] 6-1111-56-1112-1011-7

GIRLS U – 17
Simran Nagpal [2] BT Nandika Kumar [3/4] 11-6, 11-4, 12-10
Amita Gondi [5/8] BT Vedika M Arun [3/4] 11-4, 11-3, 11-6

BOYS U – 19
Abhay Singh BT Divyanshu Sharma [5/8] 11-8, 11-5, 11-4
Krish Kapur [1] BT Ranjit Singh [3/4] 11-5, 6-11, 11-6, 11-9

GIRLS U - 19
Adya Advani [1] BT Riddhi Sampat [3/4] 11-1, 11-3, 11-2
Aishwarya Bhattacharya BT Riya Sisodia 11-4, 11-0, 11-3
   
  PSA Kolkata International tournament at the Calcutta Racket Club 2011
  Karim Crowned Kolkata King
   
 

Final:
[1] Karim Darwish (EGY) bt [2] Omar Mosaad (EGY) 12-10, 12-10, 11-4 (91m)

Semi-finals:
[1] Karim Darwish (EGY) bt [4] Saurav Ghosal (IND) 11-9, 5-11, 11-9, 11-4 (54m)
[2] Omar Mosaad (EGY) bt Karim Abdel Gawad (EGY) 11-6, 11-4, 11-4 (28m)

Quarterfinals:
Saurav Ghosal ( Ind ) bt Amr Khaled Khalifa (Egy) 11-8, 6-2, concd.  

First round:
Saurav Ghosal (Ind) bt Bradley Hindle (Mlt) 12-10, 12-10, 11-2
Karim Abdel Gawad (Egy) bt Siddharth Suchde (Ind) 11-9, 5-11, 11-5, 11-7

   
  Men's Indian Squash Challenger No7, Kolkata, India
  14th April 2010.
   
 

RESULTS: 

Finals:
Mohamed El Shorbagy (Egy) bt Tarek Momen (Egy) 11-7, 3-11, 8-11, 11-8, 11-8
 
Semi-finals:
[3] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [8] Saurav Ghosal (IND) 5-11, 11-9, 11-3, 14-12 (58m)
[7] Tarek Momen (EGY) bt [2] Cameron Pilley (AUS) 11-13, 11-9, 11-6, 11-6 (59m)

Quarter-finals:
[8] Saurav Ghosal (IND) bt [1] Adrian Grant (ENG) 8-11, 15-13, 11-5, 11-7 (87m)
[3] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [5] Ong Beng Hee (MAS) 11-6, 6-11, 11-6, 9-11, 11-9 (64m)
[7] Tarek Momen (EGY) bt [4] Mohd Azlan Iskandar (MAS) 11-7, 11-9, 11-6 (33m)
[2] Cameron Pilley (AUS) bt [6] Jonathan Kemp (ENG) 12-10, 11-9, 11-6 (50m)

1st round:

[8] Saurav Ghosal (IND) bt Aaron Frankcomb (AUS) 11-4, 11-6, 11-5 (42m)
[4] Mohd Azlan Iskandar (MAS) bt Siddharth Suchde (IND) 11-5, 11-6, 11-5 (42m)

Qualifying finals:
Mohd Nafiizwan Adnan (MAS) bt Harinder Pal Sandhu (IND) 11-7, 11-5, 8-11, 9-11, 11-8 (77m)

  Women's WISPA Indian Challenger No5
  at Calcutta Racket Club, India : 14th april 2010
   
 

Maiden WISPA title for Dipika  

Dipika Pallikal ensured her graduation to the world of professional squash picking up her maiden WISPA title outclassing second-seeded Emma Beddoes of England 3-1 in the women's final of the Indian Challenger at the Calcutta Racket Club.

Dipika showed a better fitness level than her English opponent and effectively made the latter slog for the returns with her clever drops and boasts. Trailing 1-5 at one point, Dipika produced a series of winners to bring the score level at 7-7 while persisting in her attack to win the game 11-9.

In the second game dipika worked up an 8-3 lead maintaining her level of consistency and winning 11-8. Emma, apparently unnerved by the level of her opponent's game, made a desperate comeback bid and succeeded a bit in the third game where she caught Dipika relaxing and made the scoreline 2-1, winning the game 11-9.

Stirred up by the reverse, Dipika was back to her devastating form and made short work of her opponent winning the fourth game 11-6 and the match.

Results:
Finals:

Dipika Pallikal (Ind) bt Emma Beddoes (Eng) 11-9, 11-8, 9-11, 11-6 .

Semi-finals:

[4] Dipika Pallikal (IND) bt [1] Sharon Wee (MAS) 8-11, 12-10, 11-6, 11-9 (39m)
[2] Emma Beddoes (ENG) bt [3] Joshna Chinappa (IND) 11-7, 11-4, 11-8 (28m)
Quarter-finals:
[1] Sharon Wee (MAS) bt [7] Aparajitha Balamurukan (IND) 11-5, 11-4, 11-7 (20m)
[4] Dipika Pallikal (IND) bt [5] Anaka Alankamony (IND) 11-5, 11-2, 11-2 (19m)
[3] Joshna Chinappa (IND) bt Gaby Schmohl (SUI) 11-8, 11-13, 11-5, 11-9 (48m)
[2] Emma Beddoes (ENG) bt [6] Milou van der Heijden (NED) 11-1, 11-5, 11-2 (25m)

1st round:

 

[7] Aparajitha Balamurukan (IND) bt Harshit Kaur Jawanda (IND) 11-2, 14-12, 11-4 (15m)

[4] Dipika Pallikal (IND) bt Zephanie Curgenven (ENG) 11-3, 11-2, 12-10 (24m)

[5] Anaka Alankamony (IND) bt Surbhi Misra (IND) 8-11, 14-16, 11-6, 11-7, 11-3 (38m)

Gaby Schmohl (SUI) bt [8] Anwesha Reddy (IND) 2-11, 11-4, 11-7, 11-2 (27m)

[3] Joshna Chinappa (IND) bt Maggy Marshall (AUS) 11-6, 9-11, 11-3, 11-6 (36m)

[2] Emma Beddoes (ENG) bt Ankita Sharma (IND) 11-2, 11-7, 11-6 (20m)

   
  Women's Indian Squash Challenger No7, Kolkata, India
  14th April 2010.
   
   
 

Results:
Finals:

Dipika Pallikal (Ind) bt Emma Beddoes (Eng) 11-9, 11-8, 9-11, 11-6 .

Semi-finals:

[4] Dipika Pallikal (IND) bt [1] Sharon Wee (MAS) 8-11, 12-10, 11-6, 11-9 (39m)
[2] Emma Beddoes (ENG) bt [3] Joshna Chinappa (IND) 11-7, 11-4, 11-8 (28m)
Quarter-finals:
[1] Sharon Wee (MAS) bt [7] Aparajitha Balamurukan (IND) 11-5, 11-4, 11-7 (20m)
[4] Dipika Pallikal (IND) bt [5] Anaka Alankamony (IND) 11-5, 11-2, 11-2 (19m)
[3] Joshna Chinappa (IND) bt Gaby Schmohl (SUI) 11-8, 11-13, 11-5, 11-9 (48m)
[2] Emma Beddoes (ENG) bt [6] Milou van der Heijden (NED) 11-1, 11-5, 11-2 (25m)

1st round:

 

[7] Aparajitha Balamurukan (IND) bt Harshit Kaur Jawanda (IND) 11-2, 14-12, 11-4 (15m)

[4] Dipika Pallikal (IND) bt Zephanie Curgenven (ENG) 11-3, 11-2, 12-10 (24m)

[5] Anaka Alankamony (IND) bt Surbhi Misra (IND) 8-11, 14-16, 11-6, 11-7, 11-3 (38m)

Gaby Schmohl (SUI) bt [8] Anwesha Reddy (IND) 2-11, 11-4, 11-7, 11-2 (27m)

[3] Joshna Chinappa (IND) bt Maggy Marshall (AUS) 11-6, 9-11, 11-3, 11-6 (36m)

[2] Emma Beddoes (ENG) bt Ankita Sharma (IND) 11-2, 11-7, 11-6 (20m)

   
  PSA Indian Challenger No.2 in Kolkata, India
 

21st March 2009

   
 

l: [3] Adrian Grant (ENG) bt [4] Hisham Mohd Ashour (EGY) 11-8, 11-5, 11-8 (40m)

 

Semi-finals:

[4] Hisham Mohd Ashour (EGY) bt [1] Ong Beng Hee (MAS) 6-11, 5-11, 12-10, 11-2, 12-10 (58m)

[3] Adrian Grant (ENG) bt [2] Mohd Azlan Iskandar (MAS) 11-13, 11-4, 11-5, 11-5 (75m)

 

Quarter-finals:

[1] Ong Beng Hee (MAS) bt [6] Saurav Ghosal (IND) 3-11, 11-8, 8-11, 12-10, 11-6 (73m)

[4] Hisham Mohd Ashour (EGY) bt [5] Mohammed Abbas (EGY) 11-5, 11-3, 11-8 (28m)

[3] Adrian Grant (ENG) bt [8] Amr Swelim (EGY) 3-11, 11-8, 11-7, 11-4 (66m)

[2] Mohd Azlan Iskandar (MAS) bt [7] Aaron Frankcomb (AUS) 11-6, 6-1 ret. (21m)

 

1st round:

[1] Ong Beng Hee (MAS) bt Stephane Galifi (FRA) 10-12, 11-9, 11-6, 11-5 (45m)

[6] Saurav Ghosal (IND) bt Naresh Kumar (IND) 11-8, 13-11, 11-0 (33m)

[4] Hisham Mohd Ashour (EGY) bt [Q] Shaun le Roux (ENG) 11-2, 11-6, 8-11, 11-9 (22m)

[5] Mohammed Abbas (EGY) bt Ritwik Bhattacharya (IND) 7-11, 11-4, 11-4, 11-5 (44m)

[8] Amr Swelim (EGY) bt [Q] Rob Sutherland (WAL) 11-6, 11-7, 11-7 (32m)

[3] Adrian Grant (ENG) bt [Q] James Snell (ENG) 11-4, 11-8, 11-8 (33m)

[7] Aaron Frankcomb (AUS) bt [Q] Jaymie Haycocks (ENG) 11-8, 13-11, 11-5 (62m)

[2] Mohd Azlan Iskandar (MAS) bt Simon Rosner (GER) 11-6, 11-6, 11-9 (44m)

 

Qualifying finals:

Rob Sutherland (WAL) bt Harinder Pal Sandhu (IND) 11-7, 10-12, 11-3, 11-9 (61m)

James Snell (ENG) bt Neil Hitchens (ENG) 11-9, 11-4, 11-8 (36m)

Jaymie Haycocks (ENG) bt Gaurav Nandrajog (IND) 11-8, 13-11, 11-4 (40m)

Shaun le Roux (ENG) bt Vikas Jangra (IND) 11-5, 11-6, 11-4 (26m)

 

1st qualifying round:

Rob Sutherland (WAL) bye

Harinder Pal Sandhu (IND) bt Vivek Dinodia (IND) 11-1, 11-5, 11-7 (12m)

James Snell (ENG) bt Paul Mathieson (ITA) 13-11, 11-3, 11-8 (30m)

Neil Hitchens (ENG) bt Paramit Singh (IND) 11-7, 11-7, 11-5 (21m)

Gaurav Nandrajog (IND) bt Ravi Dixit (IND) 11-8, 11-9, 13-11 (38m)

Jaymie Haycocks (ENG) bt Nathan Turnbull (AUS) 11-9, 11-4, 11-3 (27m)

Vikas Jangra (IND) bt Chris Truswell (ENG) 7-11, 7-11, 11-9, 11-8, 11-4 (53m)

Shaun le Roux (ENG) bt Sandeep Jangra (IND) 9-11, 11-7, 11-7, 11-9 (37m)
   
  PSA/KOLKATTA INTERNATIONAL 2008
 

8TH FEB 2008

 

Final:

[5] Mansoor Zaman (PAK) bt [2] Ong Beng Hee (MAS) 11-8, 11-7, 4-11, 11-8 (54m) 

 

Semi-finals:

[5] Mansoor Zaman (PAK) bt [3] Omar Mosaad (EGY) 11-5, 4-11, 7-11, 11-7, 11-9 (45m)

[2] Ong Beng Hee (MAS) bt [6] Omar Abdel Aziz (EGY) 11-8, 9-11, 6-11, 11-8, 11-4 (70m)

 

Quarter-finals:

[5] Mansoor Zaman (PAK) bt Shahid Zaman (PAK) 5-11, 11-6, 11-8, 11-6 (40m)

[3] Omar Mosaad (EGY) bt [7] Saurav Ghosal (IND) 11-8, 4-11, 11-9, 11-1 (38m)

[6] Omar Abdel Aziz (EGY) bt [4] Aamir Atlas Khan (PAK) 6-11, 11-3, 7-11, 11-1, 11-7 (68m)

[2] Ong Beng Hee (MAS) bt [8] Farhan Mehboob (PAK) 11-10 (2-0), 11-9, 11-4 (54m)

 

 

1st round:

Shahid Zaman (PAK) bt [1] Mohd Azlan Iskandar (MAS) 11-3, 11-9, 3-11, 11-6 (38m)

[5] Mansoor Zaman (PAK) bt [Q] Jethro Binns (WAL) 11-10 (2-0), 11-9, 10-11 (3-5), 11-8 (54m)

[3] Omar Mosaad (EGY) bt [Q] Gaurav Nandrajog (IND) 11-8, 11-7, 11-9 (26m)

[7] Saurav Ghosal (IND) bt [Q] Mohamed El Shorbagy (EGY) 10-11 (0-2), 11-6, 11-10 (2-0), 11-7 (55m)

[6] Omar Abdel Aziz (EGY) bt [Q] Rob Sutherland (WAL) 11-7, 11-7, 7-11, 11-5 (34m)

[4] Aamir Atlas Khan (PAK) bt Ritwik Bhattacharya (IND) 11-8, 11-7, 11-6 (33m)

[8] Farhan Mehboob (PAK) bt Siddharth Suchde (IND) 11-4, 11-5, 11-6 (34m)

[2] Ong Beng Hee (MAS) bt Amr Mansi (EGY) 11-7, 11-8, 11-2 (29m)

 

Qualifying finals:

Mohamed El Shorbagy (EGY) bt Naresh Kumar (IND) 11-10 (2-0), 11-2, 11-9 (27m)

Jethro Binns (WAL) bt Mohamed Elkeiy (EGY) 11-5, 11-5, 11-7 (24m)

Gaurav Nandrajog (IND) bt Jonas Laursen (DEN) 11-5, 11-3, 11-7 (23m)

Rob Sutherland (WAL) bt Lukas Jelinek (CZE) 11-7, 11-9, 11-2 (29m)

 

1st qualifying round:

Naresh Kumar (IND) bt Ravi Dixit (IND) 11-7, 11-6, 11-9 (23m)

Mohamed Elkeiy (EGY) bt B Balamurugan (IND) 11-4, 11-6, 11-3 (21m)

Jethro Binns (WAL) bt Navin Samarasinghe (SRI) 11-4, 11-5, 11-7 (24m)

Gaurav Nandrajog (IND) bt Karan Malik (IND) 11-0, 11-2, 11-7 (16m)

Jonas Laursen (DEN) bt Duncan Walsh (ENG) 6-11, 11-10 (2-0), 8-11, 11-6, 11-10 (5-3) (55m)

Lukas Jelinek (CZE) bt Ramit Tandon (IND) 6-11, 11-5, 11-10 (2-0), 11-3 (34m)

    
  EAST INDIA JUNIOR SQUASH CHAMPIONSHIP 2003
 

31st August 2003

  Finals :
Boys U-19 : Saurav Ghosal bt Gaurav Nandrajog 6-9, 9-6, 3-9, 9-0, 9-0
Boys U-17 : Sandeep Jhangra bt Fateh Singh 9-4, 4-9, 9-0, 9-2
Boys U-15 : Ramit Tandon bt Aruish Uberoi 9-3, 9-2, 5-9, 9-1
Boys U-13 : Ramit Tandon bt Rahul D'cunha 9-1, 9-0, 9-1
Boys U-11 : Mahesh Mangaonkar bt Abhishek Pradhan 7-9, 7-9, 9-7, 9-4, 9-3
Girls U-19 : Shibani Philip bt Sonali Philip 9-6, 10-8, 6-9, 9-3
Girls U-15 : Deepika Pallikal bt Shibani Philip 9-10, 6-9, 9-3, 9-1, 9-5
Semifinals :
Boys U-19 :
Saurav Ghosal bt Naresh Kumar 9-7, 9-1, 9-1
Gaurav Nandrajog bt Sandeep Jangra 9-4, 7-9, 9-1, 9-3
Boys U-17 :
Sandeep Jhangra bt Aruish Uberoi 9-7, 9-0, 9-0
Fateh Singh bt Naresh Kumar 9-4, 9-4, 3-9, 9-6
Boys U-15 :
Aruish Uberoi bt Ravi Dixit 9-2, 9-5, 9-0
Ramit Tandon bt Girish Sawalani 9-0, 9-5, 9-4
Boys U-13 :
Ramit Tandon bt Abhishek Pradhan 9-0, 9-3, 9-2
Rahul D'cunha bt Ravi Dixit 9-7, 9-7, 6-9, 9-6
Boys U-11 :
Mahesh Mangaonkar bt Akshay Deepak 9-0, 9-1, 9-1
Abhishek Pradhan bt Rishi Tandon 9-5, 9-0, 9-6
Girls U-19 :
Sonali Philip bt Ankita Prasad 9-0, 9-0, 9-0
Shibani Philip bt Deepika Pallikal 9-0, 9-4, 9-4
Gilrs U-15 :
Deepika Pallikal bt Snehal Bhatwal 9-0, 9-0, 9-0
Shibani Philip bt Ankita Prasad 9-0, 9-0, 9-0
  EAST INDIA SENIOR SQUASH CHAMPIONSHIP 2003
 

12th January 2003

 

Finals :
MENS : R. Bhattacharya Beat N. Narian 9-0, 9-0, 9-1
OVER – 35 : Kavi Seth Beat Rajeev Bhatia 9-2, 9-0, 9-4
UNDER – 19 : Amjad Khan Beat Naresh Kumar 9-2, 9-0, 9-1
U- 15 Naresh Kumar Beat Farhan Khan 9-3, 9-4, 9-7
 

Semi Finals                            
MENS :
R. Bhattacharya Beat D. Tripathi 9-6, 10-8, 9-0

OVER – 35 
Kavi Seth Beat Ravi Sethia 9-0,9-8,9-4
Rajeev Bhatia beat Tanveer Ahmed 9-7, 10-8 4-9, 1-9, 9-5

UNDER – 19

Amjad Khan Beat Farman Khan 9-6, 9-3, 9-5

U- 15 

Naresh Kumar Beat Ramit Tandon 9-3, 9-1, 9-1
Farhan Khan Beat Pratik Baweja 9-5, 9-4, 9-3

  East India Squash Championships-2002
 

16th January 2002

  Results Finals:
Mens: Bikram Uberoi (Mah) bt Dhiraj Singh (Raj) 9-1 9-3 9-5
Mens Over-35: Kavi Seth bt 'ONeil Pramanik 9-1,9-2,9-1
Under-19 : Saurav Ghosal (Mah) bt Amjad Ali Khan (Del) 9-3, 9-3, 9-0
Under-17 : Saurav Ghosal (Mah) bt Imran Khan (Del) 9-3 ,10-8, 9-3
Under-15 : Naresh Kumar bt Pratik Chalia 9-5,9-2,9-1

Semi Finals:
Mens:  
Bikram Uberoi bt Saurav Agarwal 9-5, 9-2, 9-6
Dhiraj Singh bt G. Rathore 9-4, 9-6, 10-9
Mens Over-35:
Kavi Seth bt Tanveer Ahmed 9-5, 9-4, 9-2
O' Neil Pramanik bt Vivek Bajoria 9-8, 9-4, 9-0
Under-19:
Saurav Ghosal bt Imran Khan 9-5, 9-6, 9-5
Amjad Khan bt A. Rampuria 9-3,9-2,9-2
Under-17:  
Saurav Ghosal bt Naresh kumar 9-5, 9-6, 9-3
Imran Khan bt Radhika Kashyap 9-0, 9-0, 9-4
Under-15:  
Naresh Kumar bt Mrityunjai Tailor 9-0, 9-0, 9-0
Pratik Chalia bt Ramit Tandon 9-4,9-2,9-0
   
  East India Squash Championships 1999
 

At Calcutta  : 20/12/1999

  All Finals:
Ritwik Bhattacharaya beat Navneet Narain 10-8/9-7/9-5
Under-19:Varun Kataruka beat Rahul Suri 3-9/9-3/9-1/6-9/9-2
Over 35:Rajdeep Brar beat J.L.Shreshtha 9-4/9-2/9-2
All Semi Finals:
Open: Ritwick Bhattacharya beat R.S.Brar 9-1/9-3/9-7,
Navneet Narain beat Anuj Kalia 9-3/2-9/9-4/9-6 
Under19:Varun Kataruka bt Divyakant Bengani 10-8/9-3/7-9
Rahul Suri bt Gaurav Yadav 9-4/9-6/9-4
Over-35:R. S. Brar bt S.Jagatiani 6-9/9-0/9-3/9-1
J. L. Shrestha bt D. Storek 9-5/10-8/9-3
   
  East India Squash Championship 1997
 

At Calcutta  : 09/02/1997

THIS TOURNAMENT WAS HELD FROM 4TH - 9TH FEBRUARY 1997 AT CALCUTTA.  THE ONE THING EXCEPTIONAL WAS THE PERFORMANCE GAJENDRA SINGH OF JODHPUR, WHO UPSET 4TH SEED KALIA AND ENTERED THE SEMIFINALS, ARJAN SINGH REIGNED SUPREME DEFEATING RAJDEEP BRAR IN THE FINALS.