ISP Squash
 
   
   
Khar Gymkhana Syska Squash Open 2017
  At Khar Gymkhana, Mumbai : 16th to 20th June 2017
   
 
    
   
  Results:

SA’s Brits wins Khar Gym men’s title

Jean Pierre Brits of South Africa rallied from a 1-2 deficit to beat former Asian junior champion Ravi Dixit 11-7, 10-12, 9-11, 11-8, 11-8 for the men’s title, in the Khar Gymkhana-SYSKA Open Squash Tournament.

Top seed Rahul Baitha of Jindal won the boys under-17 title but not before enduring anxious moments in a thrilling 9-11, 11-8, 11-9, 12-10 win over second seed Diwakar Singh, while top seed Aishwarya Khubchandani of Khar Gymkhana won the girls under-19 crown to warm up for the upcoming Dutch and Pioneer Open tournaments and the 24th Asian Junior Championship in Jordan.

Second seed Brits, who won the semi-finals against Aditya Jagtap after landing in a similar predicament, was forced to recover for the second time in succession in a 65-minute, best-of-five battle, for his maiden title outside South Africa.

The brilliant comeback ignited the championship round that was going top seed Dixit’s way after the Indian built a 6-4 and 7-5 cushion in the crucial fourth game. Plagued by unforced errors and struggling to get an edge until then, Brits initiated another spectacular recovery by winning three points in a row after 8-all that included two stunning back-to-back drops to reach game-ball.

Dixit enhanced his hopes again with an envious 5-2 advantage in the decider until he hit the tin on two successive occasions that brought Brits to 4-5. The shrewd Pretorian, who will feature in the World Doubles Championship in Manchester in August, seized the opportunity and once again snatched three points on the trot after 8-all that was a reward for perseverance.

Results

All Finals:

Men’s Open:
Jean Pierre Brits bt Ravi Dixit 11-7, 10-12, 9-11, 11-8, 11-8.
Professional Coach: Sanjay Pawar bt Sachin Jadhav 11-9, 4-11, 9-11, 11-7, 11-5.
Men O-35: Amitpal Singh Kohli bt Anil Bhagat 11-7, 11-5, 11-7.
Men O-40: Anil Bhagat bt Vijay Waghela 11-5, 11-9, 8-11, 11-8.
Doubles Open: Jamal Sakib/Ravi Dixit bt Abhishek Agarwal/Shashi Pandey 9-11, 11-6, 11-9.
Doubles Handicap: Anshul Goyal/Virendra Pawar bt Nilesh Pal/Vishal Yadav 11-8, 11-8.
Mixed Doubles Handicap: Shashi Pandey/Navmi Sharma bt Pranay Merchant/Sachika Balvani 11-5, 5-11, 11-9.
Mixed U-9: Agastya Bansal bt Arjun Morey 11-8, 11-4, 11-7.
Boys U-11: Vivaan Bhatia bt Siddharth Bhandari 11-8, 11-3, 11-4.
Boys U-13: Paarth Ambani bt Vivaan Bhatia 11-1, 11-3, 11-3.
Girls U-13: Saniya Jaggi bt Aleya Masand 11-6, 11-7, 11-9.
Boys U-17: Rahul Baitha bt Diwakar Singh 9-11, 11-8, 11-9, 12-10.
Girls U-19: Aishwarya Khubchandani bt Saisha Gupta 11-6, 11-3, 11-8.
Boys U-23: Abhishek Agarwal bt Sandeep Paswan 11-6, 11-7, 11-

All Semifinals :

 

Men’s Open : 

Ravi Dixit bt Sandeep Jangra 11-13, 13-11, 11-9, 11-6;

Jean Pierre Brits bt Aditya Jagtap 10-12, 11-3, 4-11, 11-0, 12-10.

 

Professional Coach :

Sanjay Pawar bt Deepesh Borhade 11-8, 11-7, 7-11, 11-7;

Sachin Jadhav bt Dipesh Jadhav 11-7, 11-5, 11-7.

 

Men O-35 :

Anil Bhagat bt Manish Chavan 11-3, 6-11, 8-11, 11-1, 11-3;

Amitpal Singh Kohli bt Nikhil Behl 11-7, 11-2, 11-8.

 

Men O-40 :
Anil Bhagat bt Nikhil Behl 13-11, 11-3, 11-5;

Vijay Waghela bt Abheek Datta 12-10, 11-5, 11-9.

 

Doubles Open :

Jamal Sakib/Ravi Dixit bt Deepesh Borhade/Vijay Waghela 10-11, 11-9, 11-6;
Abhishek Agarwal/Shashi Pandey bt Abhishek Pradhan/Naresh Kumar 11-10, 11-8.

 

Doubles Handicap :

Nilesh Pal/Vishal Yadav bt Rajesh Rajani/Vinod Rijhwani 11-9, 7-11, 11-7; Anshul Goyal/Virendra Pawar bt Shlok Makhija/Yash Dhairyawan 11-8, 8-11, 11-6.

 

Mixed Doubles Handicap :

Pranay Merchant/Sachika Balvani bt Amitpal Singh Kohli/Urwashi Joshi 11-1, 7-11, 11-8;

Shashi Pandey/Navmi Sharma bt Rohan Zaveri/Namrata Purohit 11-10, 11-6.

 

Mixed U-9 :

Arjun Morey bt Varun Shah 9-11, 11-8, 11-6, 13-11;

Agastya Bansal bt Krishiv Gupta 11-8, 11-5, 11-4.

 

Boys U-11 :

Vivaan Bhatia bt Anshuman Jaising 11-5, 11-3, 11-7;

Siddharth Bhandari bt Dhruv Khanna 11-6, 11-2, 14-12.

 

Boys U-13 :

Paarth Ambani bt Adhish Kancharla 11-4, 11-5, 11-4;

Vivaan Bhatia bt Siddhant Rewari 8-11, 8-11, 11-9, 11-4, 11-5.

 

Girls U-13 :

Saniya Jaggi bt Nayna Taneja 11-4, 11-5, 11-5;

Aleya Masand bt Hinal Nimse 11-6, 11-7, 11-6.

 

Boys U-17 :

Rahul Baitha bt Avinash Yadav 12-10, 11-7, 11-8;

Diwakar Singh bt Yash Dhairyawan 2-11, 11-9, 11-4, 11-9.

 

Girls U-19 :

Aishwarya Khubchandani w/o Archita Singh;

Saisha Gupta bt Shruti Gupta 11-1, 11-1, 11-1.

 

Boys U-23 :

Sandeep Paswan bt Anshul Goyal bt 8-11, 11-3, 11-9, 11-8;

Abhishek Agarwal bt Ajit Sharma 11-7, 11-4, 11-5.


All Quarterfinals :

Men’s Open :
Ravi Dixit bt Ashish Keskar 11-2, 11-2, 11-5;
Sandeep Jangra bt Abhishek Pradhan 11-5, 11-7, 11-7;
Aditya Jagtap bt Naveen Jangra 11-2, 11-9, 11-5;
Jean Pierre Brits bt Puneet Pareek 11-5, 11-4, 11-5.

Professional Coach :
Sanjay Pawar bt Manoj Manjarekar 11-6, 11-4;
Deepesh Borhade bt Khuman Singh Bhati 11-6, 8-11, 11-6, 8-11, 11-4;
Dipesh Jadhav bt Mayur Jadhav 11-4, 5-11, 11-5, 11-8;
Sachin Jadhav bt Ajay Pawar 7-11, 11-9, 11-4, 11-6.

Men O-35 :
Anil Bhagat bt Sumeet Doshi 11-3, 11-0, 11-4;
Manish Chavan w/o Rishabh Arya;
Amitpal Singh Kohli bt Hardip Dhupia 11-7, 11-2, 11-7;
Nikhil Behl bt Umesh Nagarale 11-2, 11-3, 11-2.

Men O-40 :
Nikhil Behl bt Joyson Bothello 11-4, 5-11, 11-5, 11-6;
Abheek Datta bt Sanjay Gupta 11-5, 15-13, 3-11, 11-4;
Anil Bhagat bt Umesh Nagarale 11-3, 11-1, 11-0;
Vijay Waghela bt Ashish B. Mehta 11-4, 11-7, 11-7.

Doubles Open :
Abhishek Pradhan/Naresh Kumar bt Dhruv Sanghavi/Maunil Vora 11-7, 11-6;
Jamal Sakib/Ravi Dixit bt Dipesh Jadhav/Manish Chavan 11-10, 9-11, 11-10;
Deepesh Borhade/Vijay Waghela bt Aazad Singh/Puneet Pareek 11-8, 11-10;
Abhishek Agarwal/Shashi Pandey bt Ganesh Kadam/Sanjay Pawar 11-8, 11-8.

Doubles Handicap :
Rajesh Rajani/Vinod Rijhwani bt Ajinkya Pawar/Saujas Pawar 12-10, 9-11, 11-5;
Anshul Goyal/Virendra Pawar bt Anuj Unadkat/Kunj Rawani 11-4, 11-8;
Nilesh Pal/Vishal Yadav bt Ashish B. Mehta/Mayur Jadhav 11-7, 3-11, 11-9;
Shlok Makhija/Yash Dhairyawan bt Devank Ashar/Sriram Rao 11-7, 9-11, 11-7.

Mixed Doubles Handicap :
Amitpal Singh Kohli/Urwashi Joshi bt Azad/Archita Singh 11-8, 12-10;
Rohan Zaveri/Namrata Purohit w/o Sourabh Lekhwar/Anjali Semwal;
Shashi Pandey/Navmi Sharma bt Anu Malik/Sunita Patel 11-7, 11-8;
Pranay Merchant/Sachika Balvani bt Nilesh Pal/Bhavna Goyal 11-7, 8-11, 11-7.

Girls U-19 :
Archita Singh bt Mona Chauhan 11-7, 11-9, 11-9;
Saisha Gupta bt Diya Parekh 11-0, 11-1, 11-2;
Aishwarya Khubchandani w/o Aaryaa Belsare;
Shruti Gupta w/o Yuvna Gupta.

Girls U-13 :
Nayna Taneja bt Prini Jain 11-8, 11-6, 11-4;
Saniya Jaggi bt Aaryaa Belsare 11-8, 11-6, 11-5;
Aleya Masand bt Tanya Bafna 11-7, 11-2, 11-7;
Hinal Nimse w/o Saisha Gupta.

Boys U-23 :
Abhishek Agarwal bt Anuj Unadkat 13-11, 7-11, 11-2, 10-12, 11-6;
Sandeep Paswan bt Kunj Rawani 11-6, 1-11, 4-11, 11-9, 11-6;
Ajit Sharma bt Jamal Sakib 11-9, 11-7, 13-11, 9-11, 11-9;
Anshul Goyal bt Mehul Kumar 11-4, 11-7, 7-11, 13-11.