ISP Squash
 
  TOURNAMENTS ORGANISED IN DELHI
   
 

Gymkhana Classic Championship 2017

  At Delhi Gymkhana, Delhi  : 25th April 2017
  Finals:
Mens Over 45: Dushyant Jamwal bt Vivan Khubchand 11-6,6-11,11-5,11-7
Mens Over 35: Amitpal Kohli [1] bt Benjamin Nedarupali [3/4] 11-9,11-5,11-7
Girls U-17:  Sanya Vats [1] bt Pranjali Sharma [2] 11-9,11-3,11-5
Boys U-17: Sankalp Anand [3/4] bt Utkarsh Baheti [3/4] 12-10,11-8,11-9
Girls U-15: Aryaa Ogale [3/4] bt Megha Bhatia [1] 6-11,11-8,11-8,11-8
Boys U-15: Nikhil Jason [3/4] bt Mohit Bhatt [9/16] 7-11,11-2,7-11,11-7,15-13
Girls U-13: Gitanjali Vasudevan [5/8] bt Sonya Bajaj [1] 11-5,11-4,11-4
Boys U-13: Jaivir Singh Dhillon [1] bt Rutva Samant [2] 11-8,11-4,12-10
Girls U-11: Diya Yadav [2] bt Anahat Singh [1] 11-8,11-8,11-3
Boys U-11: Ekambir Singh [3/4] bt Siddhant Rewari [1] 11-9,6-11,11-4,6-11,11-4
Womens open : Urwashi Joshi [1] bt Janet Vidhi [2] 11-4,11-7,11-6
Mens Open: Gaurav Nandrajog [2] bt Ravi Dixit 11-7,11-4,11-5
   
 

DELTON HAMDARD JUNIOR SQUASH 2017

  At Talimabad, Sangam Vihar, Delhi  : 15th February 2017
  FINALS:

BOYS U-11: Siddhant Rewari [3/4] bt Vivaan Bhatia [2] 13-11,12-10,11-5
BOYS U-13: Yuvraj Wadhwani [1] bt Jaivir Singh Dhillon [2] 11-6,12-14,11-8,4-11,11-5
BOYS U-15: Navaneeth Prabhu S [1] bt Tanay Pbi [2] 12-10,1-7, 10-12,11-5
BOYS U-17; Saksham Choudhary [1] bt Rahul Baitha [3/4] 11-5, 11-6, 6-11, 11-5
BOYS U-19: Aryaman Adik [3/4] bt Ranjit Singh [1] 11-7,11-7,11-9
GIRLS U-11: Anahat Singh [1] bt Diya Yadav [2] 11-6,3-11,11-8,13-11
GIRLS U-13: Yuvna Gupta [1] bt Kaavya Bansal [3/4] 11-9,11-7,11-6
GIRLS U-15: Ananya Dabke [1] bt Megha Bhatia [2] 11-9,11-5,9-11,8-11,11-5
GIRLS U-17: Sanya Vats [1] bt Jannia Singh [2] 8-11,11-8,11-1,11-8
GIRLS U-19: Riya Sisodia [1] bt Riddhi Sampat [2] 9-11,11-4,11-3,11-4

SEMIFINALS:

BOYS U-11:
Siddhant Rewari [3/4] bt Aditya Chandani [1] 10-12,9-11,11-9,13-11,11-4
Vivaan Bhatia [2] bt Sandhesh Pr [3/4] 13-11,11-6,11-7

BOYS U-13:
Yuvraj Wadhwani [1] bt Rutva Samant [5/8] 11-2,11-4,11-4
Jaivir Singh Dhillon [2] bt Paarth Ambani [3/4] 11-7,11-6,11-1

BOYS U-15:
Navaneeth Prabhu S [1] bt Shreemann Raghavan [5/8] 5-11,9-11, 11-3,11-5, 11-9
Kanhav Nanavati [3/4] bt Tanay Pbi [2] 11-59-119-1111-8,11-9

BOYS U-17:
Saksham Choudhary [1] bt Gautam Nagpal [3/4] 11-7,11-3, 11-6
Rahul Baitha [3/4] bt Diwakar Singh [9/16] 3-11,11-5,11-9

BOYS U-19:
Ranjit Singh [1] bt Sandeep Paswan [5/8] 8-11,11-5,11-1,11-2
Aryaman Adik [3/4] bt Yash Bhargava [2] 11-4, 11-4, 11-7

GIRLS U-11:
Anahat Singh [1] bt Nayna Taneja [5/8]- Retired 11-4,12-10,4-11,4-4
Diya Yadav [2] bt Aleya Masand [5/8] 11-7,13-11,11-7

GIRLS U-13:
Yuvna Gupta [1] bt Pooja Arthi R [3/4] 11-8,11-3,11-2
Kaavya Bansal [3/4] bt Aasya Patel [2] 11-1,12-10,10-12,4-11,11-5

GIRLS U-15:
Ananya Dabke [1] bt Amira Singh [5/8] 11-4,11-6,11-4
Megha Bhatia [2] bt Anannya Morey [3/4] 8-11,11-8,11-9,13-11

GIRLS U-17:
Sanya Vats [1] bt Pranjali Sharma [3/4] 11-4,11-4,11-6
Jannia Singh [2] bt Tanaya M Parakh [3/4] 11-3,11-6,11-7

GIRLS U-19:
Riya Sisodia [1] bt Oma Choudhary [3/4] 11-4,11-2,11-4
Riddhi Sampat [2] bt Simran Nagpal [3/4] 11-7,11-8,11-6

QUARTER FINALS:

BOYS U-11:
Aditya Chandani [1] bt Arjun Somani [9/16] 11-5,11-2,11-9
Siddhant Rewari [3/4] bt Arihant Ks [5/8] 8-11,8-11,11-9,11-9,11-7
Sandhesh Pr [3/4] bt Adhish Kancharla [5/8] 9-11,11-9,11-7,4-11,11-9
Vivaan Bhatia [2] bt Ekambir Singh [5/8] 12-10,10-12,11-6,11-3

BOYS U-13:
Yuvraj Wadhwani [1] bt Rachit Kumar Shailya [5/8] 11-2,11-0,11- 7
Rutva Samant [5/8] bt Ansh Tripathi [3/4] 9-1111-411-715-13
Paarth Ambani [3/4] bt Shaurya Bawa [5/8] 11-9,11-8, 11-5
Jaivir Singh Dhillon [2] bt Devay Mehta [5/8] 11-5,11-1, 11-7

BOYS U-15:
Navaneeth Prabhu S [1] bt Didar J J Rebello [9/16] 11-4,12-10,4-11, 11-13, 11-8
Shreemann Raghavan [5/8] bt yadav (3/4) 11-7,11-6,11-5
Kanhav Nanavati [3/4] bt Lakshit Bohra [5/8] 11-9, 7-11, 11-9,11-4
Tanay Pbi [2] bt Aryan Khandelwal [5/8] 11-8, 11-6,11-31

BOYS U-17:
Saksham Choudhary [1] bt Deepak Mandal [5/8] 11-6,11-8, 12-10
Gautam Nagpal [3/4] bt Advait Adik [5/8] 11-7,9-11,9-11,11-4,11-3
Rahul Baitha [3/4] bt Sankalp Anand [5/8] 9-11,7-11, 11-9, 11-8, 11-7
Diwakar Singh [9/16] bt Aryan Parekh [2] 3-11,11-7,1-3,6-11,11-4

BOYS U-19:
Ranjit Singh [1] bt Divyanshu Sharma [5/8] 11-4,11-7,1-16
Sandeep Paswan [5/8] bt Yohann Surti [3/4] 11-3,8-11,11-7,5-11,11-5
Aryaman Adik [3/4] bt Jamal Sakib [5/8] 13-11,11-1,10-2,11-6
Yash Bhargava [2] bt Rutvik Rau [5/8] 10-12,11-13,11-9,11-5,12-10

GIRLS U-11:
Anahat Singh [1] bt Kaira Joshee [5/8] 11-1,1-2,11-7
Nayna Taneja [5/8] bt Khushboo [3/4] 11-9,6-11,11-18,11-5
Aleya Masand [5/8] bt Unnati Tripathi [3/4] 11-7,11-9,8-11,11-9
Diya Yadav [2] bt Diya Dhillon [5/8] 11-8,11-6,11-7

GIRLS U-13:
Yuvna Gupta [1] bt Aarzoo Dhindsa [9/16] 11-0,11-5,6-11,11-5
Pooja Arthi R [3/4] bt Saisha Gupta [5/8] 11-9,12-10,11-6
Kaavya Bansal [3/4] bt S Akshaya Sri [9/16] 9-11,11-6,11-6,11-7
Aasya Patel [2] bt Tagyaa Parakh [9/16] 11-3,11-2,11-6

GIRLS U-15:
Ananya Dabke [1] bt Gurlin Kaur [5/8] 11-4,11-5,11-6
Amira Singh [5/8] bt Abhisheka Shannon [3/4] 10-12,11-5,11-4,11-4
Anannya Morey [3/4] bt Aryaa Ogale [5/8] 11-6,7-11,11-6,11-2
Megha Bhatia [2] bt Aanchal Mishra 11-3,11-3,11-2

GIRLS U-17:
Sanya Vats [1] bt Shanaia Paruthi [5/8] 11-4,11-2,11-1
Pranjali Sharma [3/4] bt Aamna Munjal [5/8] 11-1,11-2,11-1
Tanaya M Parakh [3/4] bt Naira Kothari [5/8] 10-12,11-3,11-3,11-9
Jannia Singh [2] bt Vedika Singhvi [5/8] 11-3,11-6,11-6

GIRLS U-19:
Riya Sisodia [1] bt Tasneem Shahab 7-11,11-4,11-3,11-5
Oma Choudhary [3/4] bt Kamya Goenka 7-11,11-9,11-9,11-5
Simran Nagpal [3/4] bt Hritika Malhotra 12-10,2-11,11-4,5-11,11-5
Riddhi Sampat [2] bt Mira Kamat 11-7,12-10,11-9
   
 

Delhi Junior Open 2016

  At Delhi Gymkhana Club, New Delhi : 22nd Nov 2016
  FINALS:

BOYS U-11: Aditya Chandani [1] bt Siddhant Rewari [2] 9-11,11-4,11-8,11-5
GIRLS U-11: Anahat Singh [1] bt Khushboo [2] 11-8,11-8,11-1
BOYS U-13: Jaivir Singh Dhillon [3/4] bt Ishaan Singh [3/4] 11-4,9-11,11-7,11-7
GIRLS U-13: Deepika Vinoth Kumar [3/4] bt Sonya Bajaj [1] 11-7,11-4,11-7
BOYS U -15: Tejas Chawla [1] bt Athrva Yadav [2] 11-3,11-5,11-1
GIRLS U-15: Amira Singh [1] bt Gurlin Kaur Ahluwalia [3/4] 11-4,11-7,11-4
BOYS U-17: Utkarsh Baheti [1] bt Gautam Nagpal [2] 11-2,11-6,11-8
GIRLS U-17: Jannia Singh bt Sanya Vats [1] 11-8,11-9,7-11,11-13,11-8
BOYS U -19: Yohann Surti [1] bt Jamal Sakib [2] 11-5,11-4,9-11,11-7

SEMIFINALS:

BOYS U-11:
Aditya Chandani [1] bt Siddharth Bhandari [5/8] 11-3,11-5,11-7
Siddhant Rewari [2] bt Adhish Kancharla [3/4] 11-6,11-8,11-7
GIRLS U-11:
Anahat Singh [1] bt Diya Dhillon 11-8,11-6,11-8
Khushboo [2] bt Kaira Joshee [3/4] 11-6,11-6,11-6
BOYS U-13:
Ishaan Singh [3/4] bt Md Sameer [5/8] 14-12,11-6,4-11,13-15,13-11
Jaivir Singh Dhillon [3/4] bt Ekam Singh [2] 11-4,11-8,11-7
GIRLS U-13:
Sonya Bajaj [1] bt Aarzoo Dhindsa [3/4] 11-7,5-11,11-6,11-5
Deepika Vinoth Kumar [3/4] bt Tagyaa Parakh [2] 7-11,11-3,6-11,11-2,11-4
BOYS U -15:
Tejas Chawla [1] bt Diwakar Singh [3/4] 11-8,11-6,9-11,11-5
Athrva Yadav [2] bt Didar J J Rebello [9/16] 15-13,11-4,12-10
GIRLS U-15:
Amira Singh [1] bt Sara Leila Rizvi 11-2,11-3,11-3
Gurlin Kaur Ahluwalia [3/4] bt Rewa Bharma [2] 11-8,8-11,11-7,11-3
BOYS U-17:
Utkarsh Baheti [1] bt Sankalp Anand [3/4] 11-8,11-3,7-11,11-5
Gautam Nagpal [2] bt Inderjit Singh [3/4] 13-11,10-12,6-11,11-61,1-9
GIRLS U-17:
Sanya Vats [1] bt Naira Kothari 11-1,11-3,11-6
Jannia Singh bt Simran Nagpal [2] 11-8,11-3,11-8
BOYS U-19:
Yohann Surti [1] bt Divyanshu Sharma [5/8] 11-7,11-13,11-2,11-13,11-8
Jamal Sakib [2] bt Rahul Vasishtha [3/4] 11-4,11-9 Retired

QUARTERFINALS:

BOYS U-11:
Aditya Chandani [1] bt Aakash Kannan [5/8] 11-5,11-1,11-3
Siddharth Bhandari [5/8] bt Magizhan S [9/16] 11-3,11-2,11-6
Adhish Kancharla [3/4] bt Karan Yadav [5/8] 11-6,11-7,11-6
Siddhant Rewari [2] bt Avalokit Singh [5/8] 11-6,11-6,11-5
GIRLS U-11:
Anahat Singh [1] / Chhavi Saran retired
Diya Dhillon bt Sharon Jeffy Doss [3/4] 11-7,11-2,12-10
Kaira Joshee [3/4] bt Navya Sundararajan 11-7,11-5,11-1
Khushboo [2] walkover Geetika Malhotra
BOYS U-13:
Md Sameer [5/8] bt Shaurya Bawa [1] 11-4,10-12,11-8,3-11,11-5
Ishaan Singh [3/4] bt Kabir M D Rebello [5/8] 10-12,11-2,11-6,11-3
Jaivir Singh Dhillon [3/4] bt Sreekartikeyan R [5/8] 11-3,11-9,11-3
Ekam Singh [2] bt Mohamed Farhan Farook [9/16] 11-4,11-8,11-4
GIRLS U-13:
Sonya Bajaj [1] bt Saniya Jaggi [5/8] 11-4,11-4,11-7
Aarzoo Dhindsa [3/4] bt Vasudha Surange [5/8] 11-8,11-4,11-6
Deepika Vinoth Kumar [3/4] bt Myra Sahunja 11-1,11-2,11-1
Tagyaa Parakh [2] bt Chitrangda Goel [5/8] 10-12,11-8,11-3,11-0
BOYS U -15:
Tejas Chawla [1] bt Mohnish Mohunta [5/8] 11-5,11-1,11-4
Diwakar Singh [3/4] bt Karata Dasmahapatra [5/8] 11-3,11-6,11-5
Didar J J Rebello [9/16] bt Lakshit Bohra [3/4] 11-2,14-12,11-1
Athrva Yadav [2] bt Sanath Sha [5/8] 11-8,12-10,11-4
GIRLS U-15:
Amira Singh [1] bt Nishtha Manaksia 11-2,11-1,11-0
Sara Leila Rizvi bt Sneha Bhargava [3/4] 11-9,11-6,11-7
Gurlin Kaur Ahluwalia [3/4] bt Nandini Sureka 11-0,11-0,11-0
Rewa Bharma [2] retire Meyha Bishnoi
BOYS U-17:
Utkarsh Baheti [1] bt Ashwin Kandath [5/8] 11-2,11-4,11-7
Sankalp Anand [3/4] bt Vivaan Jaikishan [5/8] 11-6,10-12,11-1,8-11,11-9
Inderjit Singh [3/4] bt Jairaj Singh [5/8] 9-11,11-5,9-11,11-5,11-9
Gautam Nagpal [2] bt Karan Singh [9/16] 11-2,11-6,11-5
GIRLS U-17:
Sanya Vats [1] bt Amishi Nayar 11-1,11-6,11-1
Naira Kothari Walkover Hritika Malhotra [3/4]
Jannia Singh bt Tanaya M Parakh [3/4] 11-4,11-2,11-5
Simran Nagpal [2] bt Kamya Goenka 11-4,11-4,11-5
BOYS U-19:
Yohann Surti [1] bt Aayaan Bery [9/16] 11-4,11-4,11-2
Divyanshu Sharma [5/8] bt Loveneet Singh Ahluwalia [3/4] 11-6,11-7,11-4
Rahul Vasishtha [3/4] bt Yashwir Singh Hooda [5/8] 11-2,11-5,11-5
Jamal Sakib [2] bt Anav Aggarwal [9/16] 11-7,11-1,11-5
   
 

Summer Classic Championship 2016

  At Delhi Gymkhana Club, New Delhi : 30th June 2016
  FINALS
BOYS UNDER 11 : Shaurya Bawa [2] BT Ansh Tripathi [1] 11-7,9-11,11-7,11-8
GIRLS UNDER 11 : Kaavya Bansal [1] BT Diya Yadav [2] 11-3,11-9,12-10
BOYS UNDER 13 : Aakash Gupta [1] BT Shreyas Mehta [2] 11-5,11-9,11-8
GIRLS UNDER 13 : Diksha Aurobindo [1] BT Yuvna Gupta [5/8] 11-1,11-6,11-3
BOYS UNDER 15 : Advait Adik [2] BT Neel Joshi [1] 6-11,9-11,16-14,11-8,11-5
GIRLS UNDER 15 :  Sanya Vats [5/8] BT Anannya Morey [3/4] 11-7,11-8,7-11,6-11,12-10
BOYS UNDER 17 : Tushar Shahani [2] BT Saksham Choudhary [1] 11-7,11-5,11-5
GIRLS UNDER 17: Amita Gondi [1] BT Rathika Suthanthira Seelan [5/8] 11-2,11-3,11-4
BOYS UNDER 19 : Ranjit Singh [1] BT Krish Kapur [2] 11-9,9-11,11-2,11-9
GIRLS UNDER 19 : Adya Advani [1] BT Riya Sisodia [2] 11-5,11-9,11-9
BOYS UNDER 23: Abhishek Agarwal BT Aseem Mehra [5/8] 11-2,11-9,11-8
GIRLS UNDER 23 : Anna Avasthi BT Jannat Duhan 11-8,11-2, 11-13,11-8

SEMI FINALS
BOYS UNDER 11
Ansh Tripathi [1] BT Sharan Pbi [3/4] 14-12,11-2,8-11,9-11,11-7
Shaurya Bawa [2] BT Rohan Arya Gondi [3/4] 11-6,10-12,12-10,11-4

GIRLS UNDER 11
Kaavya Bansal [1] BT Anahat Singh [3/4] 11-2,11-2,11-2
Diya Yadav [2] BT Shameena Riaz [3/4] 11-6,4-11,13-11,11-9

BOYS UNDER 13
Aakash Gupta [1] BT Mohit Bhatt [9/16] 11-8,11-9,11-7
Shreyas Mehta [2] BT Jay Vaknalli [3/4] 8-11,11-6,11-5,11-8

GIRLS UNDER 13
Diksha Aurobindo [1]BT Pooja Arthi R [3/4] 11-4,20-18,11-5
Yuvna Gupta [5/8] BT Anjali Semwal [5/8] 11-6,11-6,6-11,8-11,11-9

BOYS UNDER 15
Neel Joshi [1] BT Prithvi Singh [5/8] 11-6,11-9,10-12,11-8
Advait Adik [2] BT Tejas Chawla [3/4] 11-2,11-9,11-9

GIRLS UNDER 15
Sanya Vats [5/8] BT Megha Bhatia [1] 7-11,11-8,11-8,3-11,11-3
Anannya Morey [3/4] BT Amira Singh [5/8] 11-4,11-4,8-11,11-6

BOYS UNDER 17
Saksham Choudhary [1] BT Rahul Baitha [3/4] 11-4,12-14,11-4,11-9
Tushar Shahani [2] BT Arman Jindal [3/4] 11-3,11-8,11-6

GIRLS UNDER 17
Amita Gondi [1] BT Abhilasha Bhasin [3/4] 11-5,11-6,11-9
Rathika Suthanthira Seelan [5/8] BT Simran Nagpal [2] 12-10,11-4,11-9

BOYS UNDER 19
Ranjit Singh [1] BT Yash Bhargava [5/8] 11-6,11-5,4-11,11-8
Krish Kapur [2] BT Robin Singh Mann [3/4] 11-2,11-3,11-8

GIRLS UNDER 19
Adya Advani [1] BT Diya Sanghi [5/8] 11-2,11-5,11-4
Riya Sisodia [2] BT Riddhi Sampat [3/4] 11-6,11-7, 9-11, 11-13,11-8

BOYS UNDER 23
Abhishek Agarwal [1] BT Harshit Muchhal [5/8] 11-7,11-7, 15-17,11-7
Aseem Mehra [5/8] BT Abhishek Kumar [2] 7-11,11-6,11-6,11-3

QUARTER FINALS
BOYS UNDER 11
Ansh Tripathi [1] BT Vivaan Bhatia [5/8] 11-3,11-6,11-2
Sharan Pbi [3/4] BT Sandhesh Pr [5/8] 11-4,11-5,11-0
Rohan Arya Gondi [3/4] BT Aditya Chandani [5/8] 8-11,11-6,11-5,11-9
Shaurya Bawa [2] BT Siddhant Rewari [5/8] 11-1,11-1,11-8

GIRLS UNDER 11
Kaavya Bansal [1] BT Khushboo [5/8] 11-3,11-0,11-6
Anahat Singh [3/4] BT Chitrangda Goel [5/8] 10-12,11-8,11-2,11-5
Shameena Riaz [3/4] BT Ritwika Singh [5/8] 11-2,11-0,11-2
Diya Yadav [2] BT Unnati Tripathi [5/8] 14-12,11-3,11-1


BOYS UNDER 13
Aakash Gupta [1] BT Rutva Samant [5/8] 11-3,11-7,11-7
Mohit Bhatt [9/16] BT Aaryaman Jaising [5/8] 12-10,12-10,11-9
Jay Vaknalli [3/4] BT Jaivir Singh Dhillon [5/8] 11-3,11-3,11-9
Shreyas Mehta [2] BT Arnav Tevatia [5/8] 11-5,11-3,11-6

GIRLS UNDER 13
Diksha Aurobindo [1] BT Gurlin Kaur Ahluwalia 11-5,11-3,11-3
Pooja Arthi R [3/4] BT Uditi Mishra [5/8] 11-7,11-9,11-9
Anjali Semwal [5/8] BT Aasya Patel [3/4] 11-4,11-9,7-11,11-8
Yuvna Gupta [5/8] BT Tanishka Jain 11-9,12-10,8-7,11-6 Retired

BOYS UNDER 15
Neel Joshi [1] BT Diwakar Singh [9/16] 11-7,11-4,11-3
Prithvi Singh [5/8] BT Navaneeth Prabhu S [3/4] 11-6,11-9,10-12,11-8
Tejas Chawla [3/4] BT Deepak Mandal [5/8] 12-10,11-5,12-10
Advait Adik [2] BT Kanhav Nanavati [5/8] 11-1,13-11,11-5

GIRLS UNDER 15
Megha Bhatia [1] BT Rewa Bharma [5/8] 11-3,11-5,11-6
Sanya Vats [5/8] BT Krithica J S [3/4] 11-5,11-9,11-3
Anannya Morey [3/4] BT Naira Kothari [5/8] 11-9,11-3,11-1
Amira Singh [5/8] BT Darshana Vasudevan [2] 11-9,11-9,11-1

BOYS UNDER 17
Saksham Choudhary [1] BT Gowtham Karthick [5/8] 11-8,11-3,12-10
Rahul Baitha [3/4] BT Abdur Rehman [5/8] 14-12,4-11,11,-3,11-7
Arman Jindal [3/4] BT Pranav N Visvesh [5/8] 11-2 Retired
Tushar Shahani [2] BT Gautam Nagpal [5/8] 11-5,11-3,11-7

GIRLS UNDER 17
Amita Gondi [1] BT Jyoti Agarhari [5/8] 11-5,11-4,11-0
Abhilasha Bhasin [3/4] BT Pranjali Sharma [5/8] 11-8,11-4,11-0
Rathika Suthanthira Seelan [5/8] BT Nandika Kumar [3/4] 7-11,11-2,11-4,4-11,11-1
Simran Nagpal [2] BT Diya Moolani [5/8] 11-6,11-8,11-5

BOYS UNDER 19
Ranjit Singh [1] BT Ajit Sharma [5/8] 11-7,11-4,11-2
Yash Bhargava [5/8] BT Pranay Jain [3/4] 9-11,11-5,11-9,11-7
Robin Singh Mann [3/4] BT Sambhav Anand [9/16] 11-6,11-4,11-6
Krish Kapur [2] BT Yohann Surti [5/8] 11-8,11-81,1-7

GIRLS UNDER 19
Adya Advani [1] BT Divyakriti Singh [5/8] 11-2,11-6,11-1
Diya Sanghi [5/8] BT Anmol Dhindsa [3/4] 11-1,11-2,11-3
Riddhi Sampat [3/4] BT Priya Gupta [5/8] 11-2,3-11,11-5,11-6
Riya Sisodia [2] BT Amaya Kothari [5/8] 11-8,11-6,11-7

BOYS UNDER 23
Abhishek Agarwal [1] BT Ashraf Hussain [5/8] 12-10,11-3,11-8
Harshit Muchhal [5/8] BT Siddharth Choudhary 11-9,11-8,10-12,2-11, 11-7
Aseem Mehra [5/8] BT Sandeep Yadav 11-9,12-10,6-11,11-8
Abhishek Kumar [2] BT Sajid Hussain 11-5,11-9,11-2
   
  Tournaments held in 2013
   
 

18th D.D.A. Open Squash Tournament 2013

  9th February, 2013 at Siri Fort Sports Complex
   
 

All Final Results: 

Men: Saurav Ghosal bt Gaurav Nandrajog 11-7, 11-3, 11-7
Women: Sachika Ingale bt Enora Villard (Fra) 11-6, 11-7, 11-8
Boys :
Under-19: Abhimanyu Saha bt Abhishek Aggarwal 11-7, 12-10, 11-2
Under-17:Sandeep Ramachandran bt Aishwary Singh 8-11, 11-8, 11-6, 11-9
Under-15:Ranjit Singh bt Vikas Mehra 7-11, 12-10, 11-2, 11-4
Under-13:Utkarsh Baheti bt Saksham Choudhary 11-7, 12-10, 7-11, 11-8
Under-11:Dhruv Vazirani bt Mahanshu Gupta 11-3, 11-9, 11-7
Girls: 
Under-17:Tanvi Khanna bt Pankhuri Malhotra 11-4, 9-11, 11-9, 11-9
Under-15:Ashita Pranaya Bhengra bt Sanika Choudhary 11-0, 11-2, 11-6
Under-13:Aakansha Rao bt Abhilasha Bhasin 11-9, 11-8, 11-6
Under-11:Megha Bhatia bt Janiya Singh 11-7, 11-4, 11-7.
Men’s over-45:Deepak Moolani bt Swagat Bam 11-13, 11-7, 11-5, 11-7
Men’s over-35:Anil Bhagat bt Dhiraj Singh 7-11, 11-7, 11-1, 5-11, 11-9
Professionals:Parthiban Ayy bt Dilip Tripathi 10-12, 9-11, 11-8, 11-4, 11-8

   
  Tournaments held in 2011
   
 

2nd Pathways World School , Aravali Invitational Inter School Squash Tournament 2011(Under - 15)

 

12th to 13th April, 2011 at Pathways World School , Aravali.

   

In the above mentioned tournament there were total seven teams from Delhi and NCR including two teams from outside Delhi. The teams are as fallows:

Ø      Pathways World School –Blue

Ø      Pathways World School –Red

Ø      Mayo College, Ajmer

Ø      Rashtrya Indian Military College, Dehardun

Ø      DPS R K Puram, New Delhi

Ø      Ahlcon International School, New Delhi

Ø      Modern School, Barakhamba

Following are the results of the matches we played with different schools in under- 15 (Boys) category.

League Match                       PWS Vs RIMCA                                  PWS won by 5-0

Quarter final                          PWS Vs Modern School                     PWS won by 5-0

Semifinal                                PWSB Vs PWSR                               PWS won by 3-0

Final                                        PWS Vs Mayo School                      PWS won by 3-0

Following budding players represented PWS team in Under-15 (Boys) and raised the PWS flag.

Pathways World School, Aravali Team in Order of Merit:  

TEAM A (Pathways Blue)

Sr. No

NAME

GRADE

1

HARSH JAIN

8

2

ROMARIO PAVAN CHANGMAI

8

3

ABHAY MEHTA

8

4

SHASHANK BHANDARI

8

5

RUSHIL ARORA

8

TEAM B (Pathways Red)

Sr. No

NAME

GRADE

1

VEDANT AGRAWAL

8

2

NICHOLAS JOHN

8

3

VIVEK BHOJWANI

8

4

SAMYAK KUMAR

8

5

LOKESH PRATAP

7

6

VISHVENDRA MEHTA

9

In individual competition we had 32 participants from seven different schools.

Finals was played between Harsh Jain PWS, Aravali and Siddharth Singh Mayo College, Ajmer.  

Runner-up (Under-15 Individual event)    :  Harsh Jain (PWS, Aravali)

Winner (Under-15 Individual event) :  Siddharth Singh (Mayo College,)  

Team Event Ranking

1)     Pathways World School –Blue

2)     Mayo College, Ajmer

3)     Pathways World School –Red

4)     Modern School, Barakhamba

5)     Ahlcon International School, New Delhi

6)     Rashtrya Indian Military College, Dehardun

7)     DPS R K Puram, New Delhi

   
  Tournaments held in 2009
   
 

Jaypee Open Juniors Squash Tournament 2009

  At Nodia, Delhi : 20th Sept 2009
   
Final Results :
• U – 9 (Boys & Girls) Rahil Saboo bt. Saurab Kumar (3-0)
• U – 11 (Girls) Subah Sehgal bt. Adwiti Kasliwal (3-0)
• U – 13 (Girls) Pankhuri Malhotra bt. Harshit Kaur (3-1)
• U – 15 (Girls) Sachika Ingle bt. Pankhuri Malhotra (3-1)
• U – 19 (Girls) Sachika Ingle bt. Dheeya Somaiya (3-0)
• U – 11 (Boys) Ranjeet Singh bt. Yash Bhargava (3-0)
• U – 13 (Boys) Ranjeet Singh bt. Robin Mann (3-0)
• U – 15 (Boys) Manik Dutta bt. Yaduveer Singh (3-0)
• U – 17 (Boys) Dhananjaya G. bt. Utkarsh Kurma (3-1)
• U – 19 (Boys) Parmit Singh bt. Ashray Ohri (3-1)
   
  Tournaments held in 2008
   
 

15th DDA Open Squash Tournament 2008

  at Siri Fort Sports Complex from 8th to 12th October 2008
   
  Results of finals :

Men’s Open: Mohd. Asyraf Azan bt. Gaurav Nandrajog 10-9,9-7,0-9,8-10,9-1
Women’s Open: Surbhi Misra bt. Sachika Ingale 9-1,9-1,9-0
Boys Under 11: Ranjit Singh bt. Robin Mann 9-5,9-0,2-9,9-5
Boys Under 13: Vijay Kumar bt. Ranvijay Singh 9-3,9-3,9-4
Boys Under 15: Karan Thaharyamal bt. Kush Kumar 9-6,9-3,9-6
Boys Under 17: Ashray Ohri bt. Deepak Misra 9-1,9-6,6-9,9-2
Boys Under 19: Karm Kumar bt. Parmit Singh 9-3,9-1,6-9,9-5
Girls Under 13: Pankhuri Malhotra bt. Adya Advani 9-2,9-3,9-5
Girls Under 15: Sai Meera bt. Pankhuri Malhotra 8-10,5-9,9-5,10-9,9-3
Girls Under 17: Sachika Ingale bt. Sai Meera 9-0,9-1,9-0
Men’s above 35: Mukhtiar Ali bt. Dushyant Jamwal walk-over to Ali
Veterans above 45: Dr. B.I. Singh bt. Swagat Bam 9-0,9-4,9-5
Professionals: A. Parthiban bt. Amjad Khan 9-7,9-4,4-9,9-3
   
 

Hamdard Delton Squash Invitation Championship 2008

  28th Jan 2008, at Delhi
   

All Finals:

Men's : Sandeep Jhangra bt Laxman Joshi (Jindal) 9-0 9-4 10-8
Women's : Saumaya Kharki bt  Zoya Khalid (Pak) 9-2 7-9 2-9 9-4 9-1
Boy's U-19 : Laxman Joshi bt Gunraj Singh (Delhi) 9-2 9-2 10-8
Boy’ U-17 : Asif Khan (Pak) bt Ali Khan (Pak) 10-8 9-1 9-5
Boy's U-15 : Haroon Rashid (Pak) bt Nematullah (Pak)2-9 9-4 9-1 9-2 
Boy's U-13 : Bilal Zakir (Pak) bt Ali Bukhari (Pak) 9-5 7-9 9-6 8-10 9-7
Boys & Girls u-11 and u-13 :
Israr Ahmad( Pak) bt Pankuri Malhotra (Delhi) 9-4 9-3 9-2

All Semi Final:

Boy’s U-15 : 
Nematullah beat Deepak Mishra (9-5, 8-10, 9-6, 9-6)
M. H. Rashid beat Kush Kumar (9-0, 9-0, 9-2)

Boy’s U-13 : 
Bilal Zakir beat Mohd. Farhan (9-3, 9-0, 9-1)
S.A.M.S Bukhari beat Kush Kumar (9-4, 9-0, 9-5)

Boy’s U-11 & 13 :
Pankuri Malhotra beat Shweta Yadav (9-5, 9-6, 3-9, 10-8)
Israr Ahmed beat Urvashi Joshi (9-4, 9-4, 9-2)

Women’s Open :
Saumaya Karki beat Muqaddas Ashraf (9-1, 9-7, 10-9)
Zoya Khalid beat Sachika Ingale (9-4, 4-9, 6-9, 9-4, 9-4)

Boy’s U-17 :
Asif Khan beat Waqas Mehboob (0-9, 1-9, 9-3, 9-1, 9-1)
Ali Ayub beat Karm Kumar (9-1, 9-1, 9-2)

Boy’s U-19 :
Laxman Joshi beat Farman (9-1, 9-4, 9-3)
Gunraj Singh beat Md. Naveed Alam (9-1, 9-1, 9-4)

   
 

THE DELHI SQUASH CHAMPIONSHIP 2007-08

  AT THE SIRIFORT SPORTS COMPLEX ON 19 dec to 13TH JANUARY 2008
   
 

THE RESULTS WERE AS FOLLOWS:

FINALS

GIRLS UNDER-11: PANKHURI MALHOTRA BT. ADYA ADVANI 9-3,9-1,9-1  
GIRLS UNDER-13 : PANKHURI MALHOTRA BT. ADYA ADVANI 9-5,9-2,9-5  
GIRLS UNDER-15 : SHRIA KHATRI BT. SACHIKA INGALE 3-9,9-6,9-5,9-1  
BOYS UNDER-11 : ADITYA KHATRI BT. DIVYANSHU SHARMA 9-0,9-1,9-3  
BOYS UNDER-13 : DIVIJ SINGH BT. ADITYA KHATRI 9-1,7-9,8-10,9-0,9-3  
BOYS UNDER-15 : ADITYA ADVANI BT. SAJID HUSSAIN 1-9,10-8,9-7,9-1  
BOYS UNDER-17 : KARM KUMAR BT. SATWIK JOSHI 3-1  
BOYS UNDER-19 : KARM KUMAR BT. RISHI JALAN 3-0

3RD /4TH POSITION MATCHES

GIRLS UNDER-11: SUBAH SEHGAL BT. SANYA KAPOOR 10-9,9-6,9-4  
GIRLS UNDER-13: TANVI KHANNA BT. NILOFER 9-0,9-1,9-0  
GIRLS UNDER-15: KALYANI DAY GOT W/O FROM VISHRYUTI SAHNI  
BOYS UNDER-11: MUDIT PANT BT. ROBIN MANN 7-9,5-9,9-2,9-6,9-2  
BOYS UNDER-13: JUNAID BT. ABHISHEKH KUMAR 5-9,9-2,9-10,9-5,9-4  
BOYS UNDER-15: HEMANT DAULTA BT. DIVIJ SINGH 9-6,9-5,6-9,9-5  
BOYS UNDER-17: ASHAY JAIN BT. ABHIJIT MALIK 3-0  
BOYS UNDER-19: SHANTANU BT. ASHAY JAIN

SEMI-FINALS

GIRLS UNDER-11: 
ADYA ADVANI BT. SUBAH SEHGAL 9-1,9-0,9-0  
PANKHURI MALHOTRA BT. SANYA KAPOOR 9-0,9-0,9-0

GIRLS UNDER-13 
PANKHURI MALHOTRA BT. NILOFER 9-0,9-0,9-0  
ADYA ADVANI BT. TANVI KHANNA 9-5,9-4,9-5

GIRLS UNDER-15 
SACHIKA INGALE BT. VISHRYUTI SAHNI 9-0,9-0,9-0  
SHRIA KHATRI BT. KALYANI DAY 9-0,9-0,9-0

BOYS UNDER-11 
DIVYANSHU SHARMA BT. ROBIN MANN 10-9,8-10,9-1,9-6  
ADITYA KHATRI BT. MUDIT PANT 9-2,9-3,9-4

BOYS UNDER-13 
ADITYA KHATRI BT. JUNAID 9-4,9-4,9-0  
DIVIJ SINGH BT. ABHISHEKH KUMAR 9-5,9-1,9-5

BOYS UNDER-15 
ADITYA ADVANI BT. DIVIJ SINGH 9-3,9-1,9-5  
SAJID HUSSAIN BT. HEMANT DAULTA 9-2,9-1,9-7

BOYS UNDER-17 
KARM KUMAR BT. ABHIJIT MALIK 3-0  
SATWIK JOSHI BT. ASHAY JAIN 3-2

BOYS UNDER-19 
KARM KUMAR BT. ASHAY JAIN 3-0  
RISHI JALAN BT. SHANTANU 3-0

   
  Tournaments held in 2006
   
 

Bajaj Almond drops Northern India Open 2006

  from 14th to 18th July 2006
   
All finals :

Men: Shoaib Hassan (Pak) bt Sourav Ghosal (Ind) 9-2, 5-9, 2-9, 9-1, 9-3.
Boys: Under-17: Raza Yaqub (Pak) bt Gunraj Singh (Ind) 9-2, 9-0, 9-1.
Under-15: Aurangzeb Khan (Pak) bt Awais Rahim (Pak) 9-6, 2-9, 9-6, 9-4.
Under-13: Hamza Bukhari (Pak) bt M. Haroon Rasheed (Pak) 6-9, 9-1, 9-1, 7-9, 9-1.
Under-11: Ali Bukhari (Pak) bt Amaad Farid (Pak) 9-0, 2-9, 9-1, 10-8.
Under-9: Ramit Bhargav bt Divyanshu Sharma 9-2, 9-4.
Women: Mekhala Subedar bt Surbhi Mishra 9-4, 6-9, 9-4, 9-4.
Girls: Under-17: Surbhi Mishra (Ind) bt Zoya (Pak) 9-1, 9-3, 6-9, 2-9, 9-7.
Under-15: Harita Omprakash (Ind) bt Roshna Mehboob (Pak) 9-0, 9-5, 9-0.
Under-13: Sachika Ingale (Ind) bt Krishna Thapa (Nep) 3-9, 9-5, 1-9, 9-7, 10-8.
Under-11: Tanvi Khanna (Ind) bt Heba Johnson (Ind) 9-0, 9-5, 5-9, 9-7.

All Semifinals :

Men :
Shoaib Hassan (Pak) bt Basit Ashfaq (Pak) 4-9, 9-0, 9-1, 9-2
Sourav Ghosal bt Khayal Mohammad Khan (Pak) 7-9, 9-3, 9-0, 9-7 

Women’s 
Surbhii Mishra beats Mehwish  ( 9-3, 9-0, 9-1)
Mekhala Subedar beats Saima Shoukat ( 9-2, 9-1, 9-0) 

Men’s Above 45 
Vijay Jain ( Cancelled ) Dr. B.I.Singh ( 9-4, 9-5 )
Rahul Kumar beats Maqsood Ahmad ( 9-3, 10-8, 9-6 )

Men’s Above 35 
Abdul Raseed beats Col. Raj ( 9-5, 9-0, 9-0)
Hira Bahadur Thapa beats M.Ali (9-4, 9-0, 2-9, 6-9, 10-8) 

Girl’s U-13 
Sachika Ingale beats Vishruthi Sahni (9-1, 9-0, 9-7)
Krishna Thapa beats Tanvi Khanna (9-0, 9-0, 9-0) 
 
Girl’s U-15 
Harita Omprakash beats Sachika Ingale (9-0, 9-0, 9-0)
Roshna Mehboob beats Anna Batool (2-9, 9-5, 9-7, 9-6) 

Boy’s U-13 
Hamza Bukhari beats Arslan Bhatti ( 9-1, 9-0, 0-3 )
M. Haroon Rasheed beats Karan Thahryamal (9-2, 9-2, 7-9, 9-0)  

Boy’s U-15 
Aruangzab Khan beats Noor Ali ( 9-7, 9-1, 9-0)
Awais Rahim beats Sheikh Saqib ( 9-6, 9-7, 2-9, 2-9, 9-5)

Boy’s U-17 
Gunraj Singh beats Sami Johnson ( 9-4, 9-1, 9-1)
Raza Yaqab beats Paramjeet Singh ( 9-2, 9-1, 9-0)

Boy’s U-11 
Ali Bukhari beats Sobhit Chowdhary ( 9-0, 9-0, 9-0)
Amaad Farid beats Ran Vijay Singh ( 9-0, 9-0)

Professional
B. Balamurgan beats Vijay Jangra (9-1, 9-3, 9-3)

   
 

13th DDA Open Squash Tournament 2006

  at Siri Fort Sports Complex from 8th to 12th October 2006
   
 

Results of finals :

Men’s Open: Gaurav Nandrajog bt A.Prathiban 10-8, 9-3, 9-4
Women’s Open: Shubhra Aggarwal bt Aakriti Sehgal 9-2, 9-1, 9-6
Men’s above 45: Vijay Jaini w/o Dr.B.I. Singh
Men’s above 35: Mukhtiar Ali bt D.S. Janwal 9-3, 9-4, 10-8.
Boys Under 19: Farman Khan bt Suhail Kapoor 9-3, 9-3, 4-9, 7-9, 10-8
Boys Under 17: Karm Kumar bt Varun Prakash 9-8, 4-9, 9-1, 9-4
Girls Under 17: Aakriti Sehgal bt Diya Kumar 9-1, 9-0, 9-0
Boys Under 15:  Karm Kumar bt Satwik Joshi 7-9, 9-7, 4-9, 9-1,9-4
Boys Under 13: Deepak Mishra bt Kush Kumar 9-7, 9-6, 10-8

   
  Tournaments held in 2005
   
 

Northern India Delhi Squash Championship-2005

  24th Sep-2005 at Saket DDA Sports Complex, Saket, New Delhi
   
  (FINALS)

Boy’s U-11 : Kush Kumar beat Shreyash (9-1, 9-0, 9-0)  
Boy’s U-13 : Karan Tharyamal beat Deepak Mishra (2-9, 9-4, 9-7, 4-9, 9-1)   
Boy’s U-15 : Ravi Dixit beat Karm Kumar (9-2, 9-1, 9-5)   
Boy’s U-17 : Cyrus Vakil beat Gunraj Singh (9-5, 3-9, 0-9, 10-8, 9-0)  
Boy’s U-19 : A. Parthiban beat Naresh Kumar (1-9, 7-9, 9-3, 9-1, 9-1)   
Men’s Open : Ritwik Bhattacharya beat Gaurav Nandrajog (9-4, 9-6, 10-8)   
Men’s O-35 : Mukhtiar Ali beat Lalit Advani (6-9, 9-1, 9-0, 6-9, 9-5)   

Girl’s U-17
: Dipika Pallikal beat Surbhi Mishra (9-6, 9-2, 9-2)  
Girl’s U-15 : Dheeya Somya beat Aaprajita B.  
Girl’s U-13 : Dheeya Somaya beat Aparajitha B. (9-0, 9-0, 9-4)   
Women’s Open : Joshna Chinnappa beat Dipika Pallikal (9-1, 9-0, 9-5)  
   
   
   
 

Chelmsford Delhi Open Squash Championship-2005

 

From 10th June To 15th June-2005

   
 

Final: 

Boys U-11 : Kush Kumar beats Shravan Kaul (9-3, 1-9, 9-6, 10-9)
Boys U-13 :
Karan Tharyamal beats Umer Balaj (9-6, 9-7, 9-3)
Boys U-15 :
Ravi Dixit beats Wajid Khan (9-5, 5-9, 9-2, 9-1)
Boys U-17 :
Parth Sharma beats Naresh Kumar (4-9, 9-5, 9-3, 0-9, 10-9)
Boys U-19 : Sandeep Jangra beats Manik Mathur (9-2, 9-7, 9-3)
Men’s Open : Ritwik Bhattacharya beats Gaurav Nandrajog (9-2, 9-0, 9-3)

Professionals :
Dhiraj Singh beats B. Balamurgan (10-9, 10-8, 6-9)
Men’s O-35 :
Gajendra S. Rathore beats Mukhtiar Ali (9-1, 9-4, 8-10, 9-0)
Girls U-15 :
Aakriti Sehgal beats Dheeya Somya (9-7, 9-3, 4-9, 3-9, 10-8)
Girls U-17
: Dipika Pallikal beats Anwesha Reddy (9-1, 9-2, 9-10, 6-9, 9-2)
Women’s Open :
Mekhla Subedar beats Dipika Pallikal (9-1, 10-9, 9-4)

   
  Tournaments held in 2004
   
 

NORTHERN INDIA SQUASH CHAMPIONSHIP 2004 

  /at Vasant Kunj D.D.A. Sports Complex, New Delhi : 30th Sept. 2004
All Finals :
Boys Under – 11 : Tarun Nambiar beat K.Tharyaml  4-9,7-9,9-6,9-1,9-4
Boys Under – 13 : Ravi Dixit beat Saatviyk Jhoshi  9-4,9-1,9-4
Boys Under – 15 : Vikram Malhotra beat Gunraj Singh  9-0,9-0,9-6
Boys Under – 17 : Vikram Malhotra beat F.Khan  9-0,9-1,9-4
Boys Under – 19 : Vikas Jhangra beat Imran Khan 9-0,9-5,9-5
Mens Open : Ritwik Bhattacharya beat Dhiraj Singh  8-10,9-3,9-0,9-5
Mens Over – 35 : Muktair Ali beat Samir Tharkral  9-2,7-9,9-3,9-1
Girls Under – 15 : Surbai Mishra beat Aakriti Seghal  9-2,9-3,9-1
Girls Under – 17 : Deepika Palikal beat Surbi Mishra  9-4,10-8,9-1
Womens Open : Mekhla Srivastva beat Deepika Palikal  9-1,9-6,9-1

All Semifinals :
Boy's Under- 13  :
Ravi Dixit beat Tarun Nambiyar 9-0,8-10,9-6,9-0
Satvik Joshi beat Karam Kumar 9-3,9-3,9-2
Boy's Under- 15 :
Gunraj Singh beat S. Johnson  9-1,9-4,9-4
Vikram Malhotra beat P. Singh  9-2,9-0,9-0
Boy's Under- 17 :
Vikram Malhotra beat P. Sharma 9-3,9-2,9-1
Boy's Under- 19 :
Vikas Jhangra beat Farman Khan  9-1,9-2,9-2
Imran Khan beat Naresh Kumar 10-8,9-3,9-4  
Girls U-17 :
Surbi Mishra Bt. Aakriti Seghal,9-1,9-1,9-2.
Deepika Bt. Bhavani Singh, 9-0,9-1,9-0.
Girls U-15 :
Surbi Mishra Bt. Urvashi Singh,9-0,9-1,9-0.
Aakriti Seghal Bt. Mahak,9-1,9-3,9-5.
Womens :
Mekhla Srivastava Bt. Lydia Jhon ,9-1,9-1,9-1.
Deepika Bt. Bhavani Singh, 9-0,9-0,9-2.
Over 35 :
Samir Thukral Bt. Rajeev Oberai,7-9,1-9,9-7,9-4,9-4.
Muktar Ali Bt. Shammi Khurana, 9-0,9-1,9-3.
Mens :
Ritwik Bhattacharya Bt. Vikas Jangra 5-9,9-3,9-6,9-0
Dhiraj Singh Bt. Navneet Narain 10-9,9-2,9-6.
Boys U-11 :
Tarun Nambiar Beat Deepak Mishra 9-5,9-2,9-1
Karam Kumar Beat A.Nambiar 9-0,9-3,9-6

   
 

DELHI OPEN SQUASH CHAMPIONSHIP 2004

 

19th February 2004 at Delhi Gymkhana Club, Safdarjung Road, New Delhi

   
  Results:Finals:

Over 55 Mens : Col. A. K. Saidha bt Shrikant 15-8, 15-4, 15-12                                       
Over 50 Mens :
B. I. Singh w/o Brig. Vikas Kapoor
Over 45 Mens :
Col. Narjeet Singh bt Rahul Kumar 15-9, 15-9, 15-8
Over 35 Mens :
Col. Narjeet Singh bt Sanjeev Anand 15-10, 15-10, 15-14                                     
Mens Open :
Gaurav Nandrajog (Delhi) bt Amjad Khan (Dhampur) 15-10, 15-14, 15-9                    
Ladies Open : Mekhala Srivastava (Delhi) bt Shubra Agarwal (Delhi) 15-6, 15-4, 15-5                
Boys U-19 :
Imran Khan (Dhampur) bt Karan Singh (Delhi) 15-7, 15-7, 14-15, 15-4                            

Boys U-17 :
Naresh Kumar (Dhampur) bt Farman Khan (Dhampur) 15-13, 15-13, 8-15,8-15,15-3            
Over 15 Boys : Paramjeet Singh bt Karm Kumar 15-7, 15-12, 15-8                                                    
Boys U-13 : Paramjeet Singh (Dhampur) bt Ravi Dixit (Dhampur) 7-15, 15-12, 15-10, 10-15, 15-12       
Boys U-11 :
Sumer Sandhu (Chandigarh) bt Deepak Kumar (Dhampur) 15-4, 15-7, 15-12, 15-11           
Girls U-19 :
Surabhi Mishra (Jaipur) bt Aakriti Seghal (Delhi) 15-8, 15-5, 15-11
   
  Tournaments held in 2003
   
   
 

10th DDA Open Squash Tournament 2003

  At DDA Siri Fort Sports Complex from 4th Feb. 2003 to 9th Feb. 2003 
   
  Mens Open : Navneet Narian bt Abhimanyu Jain 3-0
Womens Open : Mekhla Subedar bt Priyanka Yadav 3-0
Mens Over 35 : Milan Khurana bt Narjeet Singh 3-1
Vertans Over 45 : Narjeet Singh bt Rahul Kumar 3-0
Under-19 : Amjad Khan bt Dhruv Dhawan 3-2
 

DSM Delhi Open Squash Tournament 2003

  From 11th Feb. 2003 to 16th Feb. 2003 
   
  Results Finals :

Mens Open : Gaurav Nandrajog bt Navneet Narain 15-11, 10-15, 15-12, 17-16, 15-9 
Womens Open : Mekhla Subedar bt Priyanka Yadav 15-5, 15-9, 15-10
Boys :
Under-19 : Gaurav N beat Amjad Khan 15-7, 15-4, 15-8
Under-17 : Imran Khan beat Naresh Kumar 15-10, 15-10, 17-16
Under-15 : Naresh Kumar beat Farman Khan 15-12, 15-14, 8-15, 15-7
Under-13 : Ravi Dixit beat Abhay Sood 15-12, 15-7, 13-15, 15-12
Under-11 : Rahul Kumar beat A Jain 15-10, 15-9, 15-6
Under-45 : Narjeet Singh bt Rahul Kumar 15-7, 15-9, 15-9
Under-35 : Sanjeev Anand bt Narjeet Singh 15-12, 15-13, 13-15, 15-7
Mens Plate Open : Vikram Nanda beat Mekhla Subedar 15-12, 15-11, 15-9
Under-35 : Vikram Nanda beat Rohit Thawani 3-0

   
   
   
  Tournaments held in 2002
   

9TH DDA OPEN SQUASH TOURNAMENT – 2002

  At D.D.A. Siri Fort Sports Complex : 17th Feb 2002
   
  Mens Open : Bikram Oberoi (Mah) bt Capt Navneet Narain (Services) 9-6, 4-9, 9-1, 9-3
Boys Under 13: Harinder Sandhu (Chd) bt Ravi Dixit (DSM, U.P.) 9-5, 9-0, 9-0
Boys Under-15: Harinder Sandhu bt Tejinder Singh (Both Chd)- 9-0, 9-0, 9-5
Boys under-17: Imran Khan (DSM, U.P.)  bt Karan Singh (Del)- 9-2, 9-0, 8-10, 9-2
Boys Under-19: Shakti Singh (NDA) bt Dhruv Dhavan (Del) 9-6, 9-1, 10-8.
Girls U-17: Radhika Kashyap (Indore) bt Radhika Agarwal (Del) 9-1, 9-0, 9-0
Women Open: Mekhla Subedar (Mah) bt Sohini Kumari (Del) 9-1, 10-8, 9-3
Veterans Over 35: Narjeet Singh bt Sameer Thukral – 5-9, 9-1, 9-6, 9-6
Over-45: Narjeet Singh bt Swagat Bam – 9-4, 9-6, 9-4
   

Dahmpure Delhi Open Squash Tournament – 2002

  24th Feb 2002, at Delhi Gymkhana
   
 

All Finals :

Under-11 : Ravi Dixit bt Maninder Sandhu- 15-7, 15-6, 12-15, 15-10
Under-13 : Harinder Sandhu bt Vikram Malhotra – 15-11, 15-12, 15-10
Under-15 : Naresh Kumar bt Harinder Sandhu- 11-15, 15-9, 14-17, 15-9, 15-10
Under-17 : Karan Singh bt  Imran Khan – 15-13, 15-17, 15-6, 5-15, 15-5.
Under-19 : Amjad Khan bt Dhruv Dhavan- 13-15, 15-11, 15-7, 11-15, 15-13
Mens : Dhiraj singh bt Navneet Narain- 15-7, 15-11, 15-8
Womens : Mekhla Subedar bt Sohini Kumari- 15-8, 15-4, 15-5
Over-35 : Narjit Singh bt Sameer Thukral 15-2, 15-12, 15-8
Over-45 : Narjit Singh bt Rahul Kumar- 12-15, 15-9, 15-9, 15-8

   
 

Delhi Junior Open 2002

  29th September 2002
   
  Winners : Boys U-11- Ravi Dixit (DSM)
Boys U-13 : Maninder Sandhu beat Ravi Dixit (DSM)
Boys U-15 :Naresh Kumar (DSM) bt Harinder Sandhu
Boys U-17 : Imran Khan (DSM)
Girls Under-11- Moyna Agarwal
Under-13- Aakriti Sehgal
Under-15- Aakriti Sehgal.
   
   
 

9TH DDA OPEN SQUASH TOURNAMENT – 2002

  At D.D.A. Siri Fort Sports Complex From 12th Feb., 2002 to 17th Feb 2002
   
  Mens Open : Bikram Oberoi (Mah) bt Capt Navneet Narain (Services) 9-6, 4-9, 9-1, 9-3
Boys Under 13: Harinder Sandhu (Chd) bt Ravi Dixit (DSM, U.P.) 9-5, 9-0, 9-0
Boys Under-15: Harinder Sandhu bt Tejinder Singh (Both Chd)- 9-0, 9-0, 9-5
Boys under-17: Imran Khan (DSM, U.P.)  bt Karan Singh (Del)- 9-2, 9-0, 8-10, 9-2
Boys Under-19: Shakti Singh (NDA) bt Dhruv Dhavan (Del) 9-6, 9-1, 10-8.
Girls U-17: Radhika Kashyap (Indore) bt Radhika Agarwal (Del) 9-1, 9-0, 9-0
Women Open: Mekhla Subedar (Mah) bt Sohini Kumari (Del) 9-1, 10-8, 9-3
Veterans Over 35: Narjeet Singh bt Sameer Thukral – 5-9, 9-1, 9-6, 9-6
Over-45: Narjeet Singh bt Swagat Bam – 9-4, 9-6, 9-4
   
  Tournaments held in 2001
   
 

DDA OPEN RESULTS 2001

  Winners and runners up results
   
 
WINNER  RUNNER UP
Over 45 Dr. B.I.Singh Brig Raj Manchanda
Over 35 Sameer Thakral Dr. B.I.Singh
Open  Ritwik Bhattacharaya Bikram Oberoi
Under 19 Abhimanyu Jain Varun Kataruka
Under 17 Supreet Singh Dhruv Dhavan
Under 15 Imran Khan Naresh Kumar
Under 13 Naresh Kumar Farman Khan
Women Mekhla Subedar Sohini Kumari
   
  Tournaments held in 1999
   
 

DDA OPEN 1999

  Winners and runners up results
   
 
Men: Ritwik. B Anuj Kalia
Women: Mekhla Subedar Sohini Kumari
Veteran: Brig.Raj Manchanda Dr. Bharat Singh
Above-35: Arjun Khanna Sameer Thukral
Under-19: Tarun Gill Abhimanyu Jain
Under-16: Abhimanyu Jain Mihir Seth
Under-16: Mihir Seth Sourav Ghosal
   
  Tournaments held in 1998
   
 

DDA OPEN 1998

  Winners and runners up results
   
 
Men: Arjan Singh Ritwik Bhattacharaya
Women: Mekhla Subedar Anjali Ponni
Veteran: Dr.Bharat.I.Singh K.J.Vohra
Above 35: Sumeer Thukral Dr. Bharat.I.Singh
Under-19: Ritwik.B A.P. Kohli
Under-16: Vishal Sharma Vikas Kumar
   
  Tournaments held in 1997
   
 

DSM NORTHERN INDIA 1997

  March 1997
   
 

THIS TOURNAMENT WAS HELD FROM 5TH - 9TH  MARCH 1997 AT DELHI. AGAIN THE NOTABLE FEATURE HERE WAS GAJENDRA SINGH'S VICTORY OVER DHIRAJ SINGH IN THE QUARTER FINAL.  

RAJDEEP BRAR REPEATED HIS EASTERN INDIA PERFORMANCE BY BEATING RAVINDER MALIK IN THE SEMI FINALS IN STRAIGHT GAMES.  

ARJAN SINGH BEAT BRAR AGAIN IN STRAIGHT GAMES 9-5, 9-5, 9-3 TO WIN THE EVENT.  

THE WOMEN'S EVENT WHICH HAD BARELY SIX ENTRIES AS WON BY MEKHALA SUBEDAR.  

THE OVER 35 EVENT WAS WON BY RAVINDER MALIK.

OVER 45: LALIT VARMA BEAT VIKAS KAPOOR 

   
 

DDA OPEN 1997

  Winners and runners up results
   
 
Men: Arjan Singh Udai Singh
Women: Mekhla Subedar Sohini Kumari
Veteran: Lalit Verma K.J.Vohra
Above 35: Ravindra Malik Lalit Verma
Under-19: Rohan Juneja Gaurav Juneja
Under-16: Abhimanyu Jain Gaurav Yadav
   
 

DSM Northern India (March 97)

  Winners and runners up results
   
  HIS TOURNAMENT WAS HELD FROM 5TH - 9TH  MARCH 1997 AT DELHI. AGAIN THE NOTABLE FEATURE HERE WAS GAJENDRA SINGH'S VICTORY OVER DHIRAJ SINGH IN THE QUARTER FINAL.  

RAJDEEP BRAR REPEATED HIS EASTERN INDIA PERFORMANCE BY BEATING RAVINDER MALIK IN THE SEMI FINALS IN STRAIGHT GAMES.  

ARJAN SINGH BEAT BRAR AGAIN IN STRAIGHT GAMES 9-5, 9-5, 9-3 TO WIN THE EVENT.  
THE WOMEN'S EVENT WHICH HAD BARELY SIX ENTRIES AS WON BY MEKHALA SUBEDAR.  
THE OVER 35 EVENT WAS WON BY RAVINDER MALIK.
OVER 45: LALIT VARMA BEAT VIKAS KAPOOR 
   
   
   
  Tournaments held in 1996
   
 

DDA OPEN 1996

  Winners and runners up results
   
 
Men: Arjan Singh Paul Ferreira
Women: Mekhla Subedar Sohini Kumari
Veteran: A.Saidha S.K.John
Above 35: D.Vishwanathan Dr. Bharat Inder Singh
Under-19: Akhil Behl Arif Paul
Under-16: Abhimanyu Jain T.T.Jamir
   
 

ASIA SUGAR DELHI STATE SQUASH CHAMPIONSHIP 14-10-96

  Winners and runners up results
   
  ARJAN SINGH BEAT RAVINDRA MALIK    3-0
UNDER 19: 
AMIT PAL KOHLI BEAT GAURAV JUNEJA    3-1
   
  Tournaments held in 1995
   
 

DDA OPEN 1995

  Winners and runners up results
 
Men: Arjan Singh Vineet Asthana
Women: Mekhla Subedar Jill Mawlong
Veteran: Lalit Verma Dr. Bharat Inder Singh
Under-19: Vinay Asthana Vineet Asthana
Under-16: Parth Doshi Mihir Kapoor
   
  Tournaments held in 1994
   
 

DDA OPEN 1994

  Winners and runners up results
   
 
Winners Runners-Up
Men: Arjan Singh Akshay Joshi
Women: Misha Grewal Vasu Srinivasan
Veteran: Lalit Verma Vijay Goel
Under-19: Vineet Asthana Vinay Asthana
Under-16: Gaurav Juneja Rohan Juneja