ISP Squash
 
  Tournaments held in Chennai
   
 

ISA Junior Open Squash 2017

  At Indian Squash Academy, Chennai: 4th May 2016
  FINALS:

Girls U-19: Sunayna Kuruvilla [1] bt Ashita Pranaya Bhengra [2] 11-9,11-3,11-2
Boys U-19: Abhay Singh [3/4] bt Vikas Mehra [5/8] 11-7,11-4,11-6
Girls U-17: Amita Gondi [1] bt Samita S [3/4] 11-9,13-11,11-6
Boys U-17: Saksham Choudhary [1] bt Veer Chotrani 11-8,9-11,11-2,11-6
Girls U-15: Megha Bhatia [1] bt Amira Singh [2] 12-10,6-11,11-3,5-11,11-7
Boys U-15: Tanay Pbi [2] bt Kanhav Nanavati [3/4] 11-8,11-2,3-11,11-4
Girls U- 13: Yuvna Gupta [1] bt Kaavya Bansal [3/4] 7-1111-811-811-7
Boys U-13: Rutva Samant [3/4] bt Arnav Tevatia [2] 11-6,11-6,13-11
Girls U-11: Anahat Singh [1] bt Nayna Taneja [2] 11-9,9-11,11-8,11-6
Boys U-11: Aditya Chandani [1] bt Ekambir Singh [5/8] 8-11,11-2,11-7,11-8

SEMIFINALS:

Girls U-19:
Ashita Pranaya Bhengra [2] bt Sanika Choudhari [3/4] 11-6,12-10,11-6
Sunayna Kuruvilla [1] bt Aaradhana Kasturiraj [3/4] 11-2,11-3,11-3

Boys U-19:
Vikas Mehra [5/8] bt Arman Jindal [5/8] 11-6,11-7,9-11,11-9
Abhay Singh [3/4] bt Aryaman Adik [2] 11-7,11-7,4-11,11-8

Girls U-17:
Amita Gondi [1] bt Ananya Dabke 11-9,11-7,11-5
Samita S [3/4] bt Navmi Sharma [2] 7-11,13-11,10-12,12-10,11-2

Boys U-17:
Saksham Choudhary [1] bt Sankalp Anand [3/4] 11-6,11-3,11-7
Veer Chotrani [3/4] bt Rahul Baitha [2] 12-14,11-4,11-13,11-9,11-9

Girls U-15:
Megha Bhatia [1] bt Diksha Aurobindo [3/4] 12-10,6-11,11-5,11-3
Amira Singh [2] bt Aryaa Ogale [3/4] 9-11,11-3,11-9,11-4

Boys U- 15:
Kanhav Nanavati [3/4] bt Navaneeth Prabhu S [1] 11-5,11-7,2-11,11-9
Tanay Pbi [2] bt Shreemann Raghavan [3/4] 7-11,11-9,11-13,11-7,11-9

Girls U-13:
Yuvna Gupta [1] bt Pooja Arthi R [3/4] 11-9,11-4,11-9
Kaavya Bansal [3/4] bt Gitanjali Vasudevan [9/16] 11-8,11-3,11-8

Boys U-13:
Rutva Samant [3/4] bt Rohan Arya Gondi [33/64] 11-8,11-7,11-4
Arnav Tevatia [2] bt Rachit Kumar Shailya [3/4] 2-11,11-9,11-7,11-6

Girls U-11:
Anahat Singh [1] bt Ananthi Vivek [5/8] 11-0,11-4,11-3
Nayna Taneja [2] bt Khushboo [3/4] 11-7,11-7,11-6

Boys U-11:
Aditya Chandani [1] bt Sandhesh Pr [3/4] 11-9,6-11,11-5,11-5
Ekambir Singh [5/8] bt Aimaan Zakaria [5/8] 7-11,11-9,13-1,17-11,11-8

QUARTERFINALS:

Girls U-19:
Ashita Pranaya Bhengra [2] bt Rebecca Sheila Doss [5/8] 11-3,11-2,11-6
Sanika Choudhari [3/4] bt Shimon Hura [5/8] 11-1,11-2,11-2
Aaradhana Kasturiraj [3/4] bt Mira Kamat [5/8] 7-1,12-11,11-5,11-3,11-7
Sunayna Kuruvilla [1] bt Niranjana B [5/8] 11-3,11-1,11-2

Boys U-19:
Arman Jindal [5/8] bt Ranjit Singh [1] 8-11,11-7,11-7,6-11,11-7
Vikas Mehra [5/8] bt Yash Bhargava [3/4] 7-11,11-3,12-10,11-9
Abhay Singh [3/4] bt Jamal Sakib [5/8] 11-6,11-4,11-5
Aryaman Adik [2] bt Rutvik Rau [5/8] 11-3,11-8,11-4

Girls U-17:
Amita Gondi [1] bt Krithica J S [5/8] 11-5,11-8,11-4
Ananya Dabke bt Rathika Suthanthira Seelan [3/4] 7-11,11-3,9-11,11-8,11-1
Samita S [3/4] bt Sparshi Mattas [5/8] 11-8,11-3,11-1
Navmi Sharma [2] bt Vedika Singhvi [5/8] 11-4,11-3,11-7

Boys U-17:
Saksham Choudhary [1] bt Avinash Yadav [9/16] 11-2,11-7,11-4
Sankalp Anand [3/4] bt Gautam Nagpal [5/8] 11-9,11-7,10-12,11-2
Veer Chotrani [3/4] bt Gowtham Karthick [5/8] 11-3,11-9,11-8
Rahul Baitha [2] bt Advait Adik [5/8] 11-7,11-13,11-6,12-10

Girls U-15:
Megha Bhatia [1] bt Tanishka Jain [5/8] 11-7,11-9,11-5
Diksha Aurobindo [3/4] bt Rewa Bharma [5/8] 11-8,11-8,11-5
Aryaa Ogale [3/4] bt Abhisheka Shannon [5/8] 13-11,9-11,11-5,11-7
Amira Singh [2] bt Prashasti Mattas [5/8] 8-11,11-8,11-8,11-4

Boys U-15:
Navaneeth Prabhu S [1] bt Arman Darukhanawalla [9/16] 11-9,11-13,11-5,11-5
Kanhav Nanavati [3/4] bt Aakash Gupta [5/8] 4-11,11-6,11-6,11-7
Shreemann Raghavan [3/4] bt Nikhil Jason [5/8] 11-9,11-3 Retired
Tanay Pbi [2] bt Jay Vaknalli [5/8] 11-6,11-8,11-6

Girls U-13:
Yuvna Gupta [1] bt Sonya Bajaj [5/8] 11-5,11-4,13-11
Pooja Arthi R [3/4] bt Deepika Vinoth Kumar [5/8] 11-9,8-11,13-11,11-7
Kaavya Bansal [3/4] bt S Akshaya Sri [5/8] 6-11,11-8,11-9,11-5
Gitanjali Vasudevan [9/16] bt Aasya Patel [2] 8-11,11-9,11-5,6-11,11-9

Boys U – 13:
Rohan Arya Gondi [33/64] bt Paarth Ambani [1] 11-7,6-11,8-11,13-11,11-3
Rutva Samant [3/4] bt Rutva Samant [3/4] 11-8,11-6,11-8
Rachit Kumar Shailya [3/4] bt Devay Mehta [5/8] 11-6,23-2,19-11,11-6
Arnav Tevatia [2] bt Uday Pandey [9/16] 11-9,11-5,12-10

Girls U-11:
Anahat Singh [1] bt Pia Singh [5/8] 11-4,11-0,11-0
Ananthi Vivek [5/8] bt Jiya Chotrani [3/4] 11-3,12-10,12-10
Khushboo [3/4] bt Sharon Jeffy Doss [5/8] 11-6,11-6,11-2
Nayna Taneja [2] bt Navya Sundararajan [5/8] 11-4,11-9,11-4

Boys U-11:
Aditya Chandani [1] bt Arjun Somani [5/8] 11-1,11-1,11-6
Sandhesh Pr [3/4] bt Karan Yadav [5/8] 11-2,11-7,5-11,11-9
Aimaan Zakaria [5/8] bt Arihant Ks [3/4] 10-12,12-10,13-15,12-10,11-5
Ekambir Singh [5/8] bt Bhav Makhija [9/16] 14-12,11-6,11-9
    
 

ISA Junior Open Squash 2016

  At Indian Squash Academy, Chennai: 7th May 2016

Velavan Senthilkumar beat Adhitya Raghavan 11-8, 11-7, 11-4 to emerge winner in the boys’ under-19 category of the ISA junior open squash at the Indian Squash Academy. It was smooth sailing for Sunayna Kuruvilla as she beat Ashita Pranaya Bhengra 12-10, 12-10, 11-6 in the girls’ under-17 category. Tushar Shahani of  Maharashtra beat Veer Chotrani, also of Maharashtra, 8-11, 11-7, 11-6, 8-11, 11-3 in a tight five-gamer in the boys’ under-17 category. There were loud cheers for Rohan Arya Gondi of Telangana who beat second-seeded Shaurya Bawa of Delhi in four games in the under-11 category. Dipika Pallikal and Malaysia’s Delia Arnold enthralled the spectators with an exhibition match in between.

The results (finals): 

Boys: Under-11: Rohan Arya Gondi bt Shaurya Bawa 11-8, 9-11, 11-4, 11-8; 
U-13: Atharva Yadav bt Aaryaman Jaising 11-5, 11-8, 11-6; 
U-15: Gautam Nagpal bt Sankalp Anand 15-13, 11-7, 11-8; 
U-17: Tushar Shahani bt Veer Chotrani 8-11, 11-7, 11-6, 8-11, 11-3;

U-19: Velavan Senthilkumar bt Adhitya Raghavan 11-8, 11-7, 11-4.
Girls: U-11: Gitanjali Vasudevan bt Kaavya Bansal 11-5, 11-6, 11-7; 
U-13: Diksha Aurobindo bt Abhisheka Shannon 13-11, 4-11, 11-6, 11-7; 
U-15: Megha Bhatia bt S. Samita 11-9, 11-9, 9-11, 11-7; 
U-17: Sunayna Kuruvilla bt Ashita Pranaya Bhengra 12-10, 12-10, 11-6.

   
 

Bhavan's Rush Hastimal Squash Championship 2015

  At Indian Squash Academy, Chennai: 28th May 2015
   
  Final Results :
Boys U-11: Anish Tripathi (TN) bt Paarth Ambani (Mah) 11-6 9-11 11-9 11-6;
Boys U-13 : Navaneeth Prabhu S (TN) bt Shreemann Raghavan (TN) 11-6 11-3 11-7;
Boys U-15 : Rahul Baitha (Mah) bt Tejas Chawla (Del) 11-6 11-5 11-4
Boys U-17 : Adhitya Raghavan (TN) bt Vikas Mehra (TN) 11-8 11-7 11-4.
Girls U-11 : Pooja Arthi R (TN) bt Gitanjali Vasudevan (TN) 5-11 11-8 11-2 11-6;
Girls U-13 : Krithica J S (TN) bt Amira Singh (Del)11-6 12-10 11-6;
Girls U-15 : Samita Sivakumar (TN) bt Jannia Singh (Chand) 11-3 11-4 11-2;
Girls U-17 : Sunayna Kuruvilla (TN) bt Ashita Pranaya Bhengra (TN) 11-4 11-8 3-11 13-11.
   
 

ISA Junior Open 2015

  At ICL Academy, Chennai : 28th May 2015
   
  BOYS
U-19: Velavan Senthilkumar (TN) bt Yohan Darius Pandole (Mah) 11-3, 11-4, 6-11, 12-10;
U-17: Adhitya Raghavan (TN) bt Abhay Singh (TN) 12-10, 11-3, 4-11, 9-11, 11-5 ;
U-15: Tushar Shahani (Mah) bt Rahul Baitha (Mah) 11-7, 7-11, 11-9, 11-6;
U-13: Neel Joshi (Mah) bt Navaneeth Prabhu (TN) 11-9, 8-11, 11-8, 11-13, 11-8;
U-11: Paarth Ambani (Mah) bt Vivaan Shah (Mah) 8-11, 6-11,11-2, 12-10, 11-9.

GIRLS
U-19: Adya Advani (Mah) bt Harshit Kaur Jawanda (Del) 10-12, 12-10, 11-5, 11-6 ;
U-17: Akanksha Sulankhe (Goa) bt Sunayna Kuruvilla (TN)11-8, 11-5, 12-10;
U-15: Samita Sivakumar (TN) bt Diya Joukani 11-4, 5-11, 11-7, 11-9;
U-13: Ananya Dabke (Mah) bt Aarya Ogale (Mah) 12-10, 11-3, 10-12, 11-7;
U-11: Yuvna Gupta (Mah) bt Pooja Aarthi (TN) 12-10, 12-10, 11-6
   
 

World University Squash Championship 2014

  From 1st to 7th September 2014 at Chennai
   
  HOW TNSRA (tamilnadu squash rackets association) CONDUCTS WORLD TOURNAMENTS

8TH SQUASH WORLD UNIVERSITY GAMES CHENNAI A FIASCO FOR INDIA: 7TH SEPTEMBER

Nour Nasser El Tayeb(Egypt) the highest ranked female (world no. 25) did not turn up for the championship as did a few more countries and the women’s draw had only 16 players. The men’s draw suffered the same problem and consisted of only 23 players as even Nepal pulled out at the last moment. The best Indian University players not called or selected were 1.Ramit Tandon 2. Aditya Jagtap. 3. Karan Mallik 4. Anaka Alankonamy (Indian Univs – 1. Ashray Ohri 2. Abhishek Aggarwal 3. Rajat Sharma 4. Puneet Pareek ) etc.

Ironically the AIU (All India University) 18th March 14 meeting which sanctioned this ‘mega global event ‘ and quote unquote ‘ was appreciated and approved by one and all. Hence, this development / step being great event will certainly prove to be a landmark in the history of AIU’s sports activities for all times to come ’, proved to be a fiasco, especially for India.

DAY 1 - The Indian contingent of which 3 out of 4 players lost in their 1st round was decimated excepts for Aparajitha who won against a higher seed.
Ullah Rizwan Gul (PAK) bt Hiteswar Singh Riar (IND) 11-5, 11-5, 11-6
James van Staveren (CAN) bt Maninder Pal Singh (IND) 11-7, 11-8, 11-5
[3/4] Zulhijjah Binti Azan (MAS) bt Sachika Ingale (IND) 11-3, 7-11, 12-10, 11-3
Aparajitha Balamurukan (IND) bt [5/8] Teh Min Jie (MAS) 11-8, 11-9, 11-6

DAY 2- In the 2nd round the only remaining Indian , the ubiquitous 5/8th seed Ravi Dixit ( bye in the 1st round) lost to an unseeded South African on his home turf.

The last remaining Indian, Aparijitha made a valiant effort against the Egyptian 2nd seed and managed to take a game of her before losing . Sachika also lost her 2nd match 3-0 and has to be satisfied with the very attainable 13th position out of a draw of 16. Hiteshwar , the lucky inductee , as none of the top 10 Mumbai /Delhi college players contested the selections, lost 3-1 in the placement. Maninder got a double bye
[2] Farah Abdel Megid (EGY) bt Aparajitha Balamurukan (IND) 11-3, 11-5, 10-12, 11-4 (28m)
Andrew Martin (RSA) bt [5/8] Ravi Dixit (IND) 11-9, 11-4, 6-11, 4-11, 11-8 (40m)
Marc Vaez Oliveira (FRA) bt Hiteswar Singh Riar (IND) 11-3, 11-3,9-11, 11-8
Nada Elkalaawy (GBR) bt Sachika Ingale (IND) 11-6 11-5 11-2

DAY 3 - Ravi (5/8) is on a roll as he lost twice in succession to another unseeded player James Van Staveren from Canada 9-11, 11-6, 14-12, 11-8 (3-1) and now has to be content with an 11th or 12 position. Maninder lost 3 - 0 to the talented Frenchman Antoine – Camille Petrucci – 11-1, 11-3, 11-7 and can only vie for the 19th or 20th position. Hiteshwar had the ignominy of losing 3-0 to Barbak Khan of Pakistan and coming last .(23rd out of 23) Sachika managed to beat Sammer Anjum (Pakistan) 3-1 8-11, 11-9, 11-6, 11-9 and come 13/14th out of 16. Aparajitha is the only Indian who saved India from a scathing defeat in her hometown by beating the 3rd seed Cheyna Tucker (3/4) of South Africa 7-11, 11-9, 11-4, 11-8 (3-1)

DAY 4 – Indian results in the singles events
Aparajitha came 6th out of 16
Sachika Ingale came 13th out of 16
Ravi Dixit (5/8) came 11th out of 23
Maninder Sandhu came 19th out of 23
Hiteshwar Riar came 23rd out of 23

DAY 5 – INDIAN RESULTS
[3/4] MALAYSIA beat INDIA 2/0
[5/8] Sanjay Singh (MAS)bt Ravi Dixit (IND) ( 3- 1) 11-6, 11-8, 6-11, 11-7
[3/4] Zulhijjah Binti Azan (MAS) bt Aparajitha Balamurukan (IND) ( 3-0) 11-7, 11-9, 11-7

Match overview of Saturday, September 6, 2014 - 5th - 8th place play-offs:

DAY 6 – Indian results 5th place play-off: 2:00 PM Mix Team
PAKISTAN [5/8] - INDIA [5/8] Walkover

DAY 7 CANADA bt INDIA 2/1
Alix Younger (CAN) lost to Sachika Ingale (IND) (2-3) 11-8, 11-9, 9-11, 5-11, 9-11
Cameron Seth (CAN) bt Maninder Pal Singh (IND) (3-1) 12-10, 11-8, 12-14, 11-3
James van Staveren (CAN) bt Hiteswar Singh Riar (IND) (3-0) 11-4, 11-9, 11-7

TEAM RESULTS
1. Egypt 2.UK 3. Malaysia 4. South Africa 5.Canada 6.India (because of walkover from Pakistan for no valid reason) 7. France 8. Pakistan

In short this university tournament will be remembered for a depleted Indian contingent since the TNSRA controlled SRFI wanted only Chennai players to participate and that resulted in a fiasco instead of projecting the prowess of the genuine Indian University players which could have come in the top 3.
   
 

Bhavans Hastimal Tournament 2014

  At Bhavans Rajaji Vidayshram, Kilpauk, Chennai from 21st – 24th May, 2014
   
 

BOYS U-19

Finals:
Vijay Kumar bt Ranvijay Singh 11-8, 11-4, 11-8

Semifinals:
Ranvijay Singh bt Siddharth Choudhary 11-4, 9-11, 11-1, 11-5
Vikay Kumar bt Sudharsannam Iyyandurai 11-5, 12-10, 11-4

BOYS U-17

Finals:
Vikas Mehra  bt Abhay Singh 11-9, 5-11, 14-16, 12-10, 11-6

Semifinals:
Vikas Mehra bt R A Charaniyaselvan 11-9, 13-11, 11-7
Abhay Singh bt Rishidev Asokan 17-15, 11-6, 11-5

BOYS U – 13

Finals:
Tejas Chawla bt S Navaneeth Prabhu 5-11, 11-6, 10-12, 11-8, 12-10

Semifinals:
S Navaneeth Prabhu bt Niranjan Sundararajan 11-3, 11-7, 11-4
Tejas Chawla bt R Kishore Arvind 6-11, 12-10, 12-10, 8-11, 11-6

BOYS U-11

Finals:
Athrva Yadav bt Ishaan Nayar 12-10, 11-7, 11-7

Semifinals:
Athrva Yadav bt Ansh Tripathi 11-4, 9-11, 11-4, 11-2
Ishaan Nayar bt Parthiv N Yagnesh 11-7, 11-1, 11-5

BOYS U – 15

Finals:
Saksham Choudhary bt Pranav N Visvesh 11-5, 11-8, 11-6

Semifinals:
Saksham Choudhary bt R Dinesh 11-5, 10-12, 5-11, 11-9, 11-4
Pranav N Visvesh bt Sainesh Nakra 11-2, 11-7, 11-7

Girls U-11

Finals :
Diksha Aurobindo bt Abhisheka Shannon 10-12, 11-3, 12-10, 11-8

Semi Finals :
Diksha Aurobindo bt Mounisha N 11-9, 11-5, 11-6
Abhisheka Shannon bt Aishwarya Khubchandani 12-10, 11-7, 10-12, 13-11

Girls U-13

Finals :
Samita Sivakumar bt M Thulasimathi 11-5, 11-8, 11-8

Semi Finals :
Samita Sivakumar bt Darshana Vasudevan 11-8, 11-5, 11-8
M Thulasimathi bt Js Krithica 9-11, 11-6, 11-8, 13-11

Girls U-15

Finals :
Ashita Pranaya Bhengra bt Jeffrey Bianca 11-2, 11-5, 11-4

Semi Finals :
Ashita Pranaya Bhengra bt M Kiruttigha 11-2, 11-6, 11-6
Jeffrey Bianca bt R Himakriti 11-2, 11-2, 11-0

Girls U-17

Finals :
Nehaarika Balamurukan bt Sunayna Kuruvilla 11-8, 11-9, 2-11, 11-7

Semi Finals :
Sunayna Kuruvilla bt Shamika Reddy 11-4, 11-3, 11-5
Nehaarika Balamurukan bt Av Apoorva 8-11, 11-3, 11-3, 11-3

   
   
 

ISA Junior 2014

  At Indian Squash Academy, Chennai : 4th May 2014
  All Results :

GIRLS U–19

Finals:
Harshit Kaur bt Lakshya Ragavendran 11-5, 12-10,11-6

Semifinals:
Lakshya Ragavendran bt Adya Adavani 11-3, 11-5, 11-7
Harshit Kaur bt Urwashi Joshi 11-5, 11-5, 11-8

GIRLS U–17:

Finals:
Akanksha Salunkhe bt Aishwarya Bhattacharya 10-12, 11-7, 13-11, 11-6

Semifinals:
Aishwarya Bhattacharya bt Nehaarika Balamurukan 11-4, 11-5, 11-5
Akanksha Salunkhe bt Jui Kalgutkar 8-11, 11-4, 11-9, 11-7

GIRLS U – 15:

Finals:
Sunayna Kuruvilla bt Ashita Pranaya Behngra 12-10, 6-11, 6-11, 11-3, 11-7

Semifinals:
Ashita Pranaya Behngra bt Diya Joukhani 11-3, 11-7, 11-2
Sunayna Kuruvilla bt Aakanksha Rao 11-3, 11-4, 11-6

GIRLS U-13

Finals:
Samita Sivakumar bt Megha Bhatia 11-4, 11-2, 9-11, 11-8

Semifinals:
Megha Bhatia bt Js Krithica 11-9, 11-4, 12-10
Samita Sivakumar bt Avani Nagar 11-3, 11-4, 13-11

GIRLS U-11

Finals:
Ananya Dabke bt Diksha Aurobindo 12-10, 11-2, 11-6

Semifinals:
Ananya Dabke bt Abhisheka Shannon 11-8, 11-5, 11-5
Diksha Aurobindo bt Yuvna Gupta 11-3, 11-3, 11-1

BOYS U-19

Finals:
Kush Kumar bt Vijay Kumar 11-3, 11-7, 11-9

Semifinals:
Kush Kumar bt Sandeep Ramachandran 10-12, 11-4, 11-4, 11-5
Vijay Kumar bt Ranvijay Singh 8-11, 12-10, 11-3, 6-11, 11-9

BOYS U-17

Finals:
Velavan Senthilkumar bt Krish Kapur 11-7, 11-9, 11-13, 11-9

Semifinals:
Velavan Senthilkumar bt Vikas Mehra 11-4, 11-7, 12-10
Krish Kapur bt Adhitya Raghavan 11-13, 11-5, 11-1, 11-9

BOYS U -11

Finals:
Ishaan Nayar bt Athrva Yadav 11-8, 11-7,12-10

Semifinals:
Athrva Yadav bt Shreyas Mehta 10-12, 11-9, 11-6, 11-8
Ishaan Nayar bt Aakash Gupta 11-8, 11-3, 11-5

BOYS U -13

Finals:
Yash Fadte bt Navaneeth Prabhu 20-18, 11-3, 12-10

Semifinals:
Yash Fadte bt R Kishore Arvind 11-9, 11-2, 11-6
Navaneeth Prabhu bt Advait Adik 11-7, 5-11, 11-9, 9-11, 14-12

BOYS U-15

Finals:
Dev Vazirani bt Siddhanth Iyer 11-4, 7-11, 11-3, 8-11, 12-10

Semifinals:
Dev Vazirani bt Utkarsh Baheti 11-9, 11-4, 9-11, 5-11, 11-2
Siddhanth Iyer bt Chaitanya Shah 11-7, 11-4, 11-13, 11-7
   
   
 

Joshna wins her maiden WISPA crown

  At Chennai : 27th May 2012
 

The results (final):
Joshna Chinappa (Ind) bt Sarah Jane Perry (Eng) 9-11, 11-4, 11-8, 12-10.
Semifinals:
Joshna Chinappa bt Salma Hany Ibrahim Ahmed (Egy) 13-11, 11-4, 11-8
Sarah-Jane Perry (Eng) bt Anaka Alankamony 8-11, 11-5, 6-11, 14-12, 11-6.
Quarter Finals:
Anaka Alankamony beat [1] Siti Munirah Jusoh 4–11, 11-9, 8-11, 11-8, 11-4 (63m)
[3] Sarah-Jane Perry beat [8] Victoria Bell 8-11, 11-4, 11-9, 11-4 (38m)
[5] Salma Hany Ibrahim beat [4] Pushppa Devi 7-11, 12-10, 11-7, 11-8(37m)
[2] Joshna Chinappa beat [6] Carrie Ramsey  11-7, 11-8, 11-6 (31m)
1st Round:
Siti Munirah Jusoh (MAS) bt Saai Meera (IND) 11-4 11-1 12-10
Anaka Alankamony (IND) bt Zulhijjah Binti Azan (MAS) 4-11 11-0 11-5 4-11 11-8
Victroria Bell (ENG) bt lakshya Ragavendran (IND) 11-8 11-3 11-6
Pushppa Devi (MAS) bt Harshit Kaur Jawanda (IND) 11-8 12-10 12-10
Carrie Ramsey (ENG) bt Ashita Bhengra (IND) 11-5 11-0 11-2
Joshna Chinappa (IND) bt Nouran Ahmed Gohar (EGY) 11-8 11-9 5-11 11-7.

Qualifying Finals:
Mariam Metwally bt Sunayna Kuruvilla 11-1, 11-1, 11-3
Saai Meera bt Janvi Rathore 11-5, 11-3, 11-1
Lakshya Raghavendra bt Shamika Reddy 11-7, 11-2, 11-2
Ashita Bhengra bt AV Apoorva 11-3, 11-4, 11-6

   
 

WSA Chennai Open squash : Wed, 23 May 2012

 

Harshit Kaur loses and Anaka, Joshna in the quarter-finals

   
 

India's top junior Anaka Alankamony scripted a commendable 4-11, 11-0, 11-5, 4-11, 11-8 win over seventh seed Zulhijah Binti Azan of Malaysia as she joined second seed and compatriot Joshna Chinappa in the quarter-finals of the Chennai Open squash tournament.

The tournament offers USD 10,000 in prize money and has received entries from Malaysia, Australia, Egypt and England. The winner will take home USD 1900 and 350 world ranking points while the runner-up will receive USD 1300 and 280 world ranking points.

 

Anaka was rather listless at the start but, after losing the first game, bounced back strongly to take the second without conceding a point and maintained her momentum to take the third.

 

However, Anaka turned error-prone in the fourth that she lost rather tamely. The Indian's up-and-down performance continued in the decider as she led 4-1, but fell behind 4-7 before surging back into contention with some aggressive display to subdue the Malaysian.

Joshna dropped a game to Egypt's Nouran Ahmed Gohar before pulling through 11-8, 11-9, 5-11, 11-7.

 

Meanwhile, India's under-15 champion Harshit Kaur put on a fighting performance before going down to fourth seed Malaysia's Pushpa Devi, who had to work hard for her 11-8, 12-10, 12-10 win.

The results (pre-quarter-finals): 
1-Siti Munirah Jusoh (MAS) bt Saai Meera (IND) 11-4 11-1 12-10
Anaka Alankamony (IND) bt 7-Zulhijjah Binti Azan (MAS) 4-11 11-0 11-5 4-11 11-8
3-Sarah Jane Perry (ENG) bt Jessica Turnbull (AUS) 11-4 11-2 11-6
8-Victroria Bell (ENG) bt lakshya Ragavendran (IND) 11-8 11-3 11-6
5-Salma Hany Ibrahim Ahmed (EGY) bt Mariam Ibrahim Metwally (EGY) 11-6 6-11 14-12 10-12 11-5
4-Pushppa Devi (MAS) bt Harshit Kaur Jawanda (IND) 11-8 12-10 12-10
6-Carrie Ramsey (ENG) bt Ashita Bhengra (IND) 11-5 11-0 11-2
2-Joshna Chinappa (IND) bt Nouran Ahmed Gohar (EGY) 11-8 11-9 5-11 11-7.

     
  WISPA Indian Challenger women's squash championship 2011
  Urquhart tames Joshna, claims title (23/04/2011)
 

The results 

Final :
Donna Urquhart (Aus) bt Joshna Chinappa ( Ind ) 8-11, 11-4, 11-5, 11-6 .

Semifinals : 
Donna Urquhart (Aus) bt Lisa Camilleri (Aus) 8-11, 11-4, 11-5, 11-6; 
Joshna Chinappa (Ind) bt Dipika Pallikal (Ind) 6-11, 11-9, 11-6, 6-11, 11-6 .

Quarterfinals:  
Donna Urquhart (Aus) bt Tenille Swartz (RSA) 11-8, 14-12, 11-6
Lisa Camilleri (Aus) bt Siti Munirah (Mas) 11-9, 11-9, 11-4
Joshna Chinappa ( Ind ) bt Misaki Kobayashi (Jpn) 11-4, 11-5, 11-6
Dipika Pallikal ( Ind ) bt Melody Francis (Aus) 11-6, 11-5, 11-6

Pre-quarterfinals :
Donna Urquhart (Aus) bt Anaka Alankamony ( Ind ) 11-9, 11-3, 17-15;
Tenille Swartz (RSA) bt Lakshya Ragavendran ( Ind ) 11-3, 11-6, 11-3;
Lisa Camilleri (Aus) bt Laura Pomportes (Fra) 11-4, 11-3, 11-6;
Siti Munirah (MAS) bt Aparajitha Balamurukan (Ind) 7-11, 11-9 8-11, 11-6, 11-2; 
Misaki Kobayashi (Jpn) bt Sarah Cardwell (Aus) 11-8, 11-5, 11-7;
Joshna Chinappa ( Ind ) bt Olga Ertlova (Cze) 11-9, 11-3, 11-5;
Melody Francis (Aus) bt Adel Weir Nunan (RSA) 11-4, 11-6, 11-3;
Dipika Pallikal ( Ind ) bt Siyoli Waters (RSA) 11-7, 11-7, 8-11, 11-0 .

   
 

Saurav, Dipika bag mixed doubles title in Chennai Open squash doubles championship

  At Indian Squash Academy, Chennai : 11th March 2010
   
 

All results:

Men's Doubles: 
Finals: 
Jonathan Kemp (Eng) & Stephen Coppinger (RSA) bt Harry Leitch & Alan Clyne (Sco) 5-11, 11-6, 11-8.
Third place:
Saurav Ghosal & Harinder Pal Sandhu ( Ind ) bt Chris Small & Lyall Paterson (Sco) 11-5, 11-10.
Semifinals:
Jonathan Kemp (Eng) & Stephen Coppinger (RSA) bt Saurav Ghosal & Harinder Pal Sandhu 5-11, 11-10, 11-9;
Harry Leitch & Alan Clyne (Sco) bt Chris Small & Lyall Paterson (Sco) 11-7, 11-3.

 

Women's Doubles:
Finals : 
Jenny Duncalf (Eng) & Rachael Grinham (Aus) bt Donna Urquhart & Kasey Brown (Aus) 8-11, 11-9, 11-8.
Third Place:
Joshna Chinappa & Dipika Pallikal ( Ind ) bt Jaclyn Hawkes (NZ) & Samantha Teran (Mex) 11-7, 6-11, 11-6.
Semifinals:
Jenny Duncalf (Eng) & Rachael Grinham (Aus) bt Dipika Pallikal & Joshna Chinappa (Ind) 11-9, 11-9
Donna Urquhart & Kasey Brown (Aus) bt Jaclyn Hawkes (NZ) & Samantha Teran (Mex) 11-6, 11-7.

 

Mixed Doubles:
Finals : 
Saurav Ghosal & Dipika Pallikal ( Ind ) bt Mohd. Ali Anwar Reda (Egy) & Rachael Grinham (Aus) 11-8, 11-4.
Third Place:
Alan Clyne & Frania Gillen (Sco) bt Chris Simpson & Jenny Duncalf (Eng) 11-8, 11-6 .
Semifinals:
Saurav Ghosal & Dipika Pallikal (Ind) bt Alan Clyne & Frania Gillen (Sco) 9-11, 11-6, 11-7
Mohd. Ali Anwar Reda (Egy) & Rachael Grinham (Aus) bt Chris Simpson & Jenny Duncalf (Eng) 11-9, 6-11, 5-11 .

     
 

WISPA Chennai Open Squash Championship 2010

  At Indian Squash Academy, Chennai : 8th March 2010
   

 

Women's final:

[1] Nicol David (MAS) bt [2] Jenny Duncalf (ENG) 11-6, 11-4, 11-6 (25m)

 

Semi-finals:

[1] Nicol David (MAS) bt [7] Kasey Brown (AUS) 11-2, 11-4, 11-4 (23m)

[2] Jenny Duncalf (ENG) bt [6] Camille Serme (FRA) 11-6, 11-9, 11-8 (30m)

 

1st round:

[1] Nicol David (MAS) bt [Q] Dipika Pallikal (IND) 11-6, 11-9, 11-5 (30m)

[7] Kasey Brown (AUS) bt Joshna Chinappa (IND) 8-11, 11-5, 11-7, 11-5 (37m)

 

Qualifying finals:
Dipika Pallikal (IND) bt Aisling Blake (IRL) 11-8, 11-6, 11-5 (31m)

Donna Urquhart (AUS) bt Anaka Alankamony (IND) 11-3, 12-10, 12-10 (26m)

     
 

Women's WISPA Indian Challenger No.4

  At Indian Squash Academy, Chennai : 23rd January 2010
   
  Final: 
[2] Joey Chan (HKG) bt [3] Lauren Siddall (ENG) 11-2, 11-6, 11-6 (25m)  
Semi-finals:
[3] Lauren Siddall (ENG) bt [1] Joshna Chinappa (IND) 10-12, 11-9, 8-11, 11-8, 11-5 (55m)
Quarter-finals:
[1] Joshna Chinappa (IND) bt [6] Lauren Selby (ENG) 11-7, 11-6, 8-11, 11-1 (33m)
1st round:
[1] Joshna Chinappa (IND) bt Surbhi Misra (IND) 11-4, 11-2, 11-7
[6] Lauren Selby (ENG) bt Anaka Alankamony (IND) 13-11, 11-7, 12-10
[3] Lauren Siddall (ENG) bt Aparajitha Balamurukan (IND) 11-5, 11-7, 11-2
[Q] Siyoli Waters (RSA) bt [4] Dipika Pallikal (IND) 10-12, 8-11, 11-9, 11-9, 11-8
[8] Coline Aumard (FRA) bt Anwesha Reddy (IND) 11-9, 11-7, 11-0
Qualifying finals:
Siyoli Waters (RSA) bt Ankita Sharma (IND) 11-3, 9-11, 11-1, 11-3
Faustine Gilles (FRA) bt Surbhi Misra (IND) 5-11, 13-11, 11-5, 11-3
1st qualifying round:
Ankita Sharma (IND) bt Aisha Al-Hamad (KUW) 11-4, 11-1, 11-2
Surbhi Misra (IND) bye
     
   
     
   
     
   
 

Indian Challenger-PSA tournament

  At Indian Squash Academy, Chennai : 9th Nov 2008
   
  Finals:
Ritwik Bhattacharya (Ind) bt Saurav Ghosal (Ind) 11-9, 5-11, 4-11, 11-8, 12-10.

Semifinals:
Saurav Ghosal ( Ind ) bt Chris Simpson (Eng) 11-9, 11-6, 11-6
Ritwik Bhattacharya ( Ind ) bt Harinder Sandhu ( Ind ) 11-8, 11-5, 11-7.

Quarter Finals :
Saurav Ghosal (Ind) bt Max Lee (HK) 11-9, 11-6, 11-7
Chris Simpson (Eng) bt Siddharth Suchde (Ind) 11-9, 11-3, 6-11, 11-2
Harinder Sandhu bt Dick Lau (HK) 11-5, 11-6, 11-2
Ritwik Bhattacharya (Ind) bt Aqeel Rehman (Aut) 11-8, 11-7, 11-4.

First round :

Saurav Ghosal (Ind) bt Elvinn Keo (Mas) 11-7, 11-7, 11-6
Max Lee (Hkg) bt Kamran Khan (Mas) 11-4, 9-11, 11-9, 5-11, 11-7
Chris Simpson (Eng) bt Choong Kam Hing (Mas) 11-8, 11-3, 11-8
Siddharth Suchde (Ind) bt Abdullah Almezayen (Kuw) 12-10, 8-11, 11-5, 11-5
Harinderpal Sandhu (Ind) bt Muhd. Asryaf 11-8, 5-11, 11-9, 11-9
Dick Lau (Hkg) bt Naresh Kumar (Ind) 11-5, 6-11, 11-6, 11-8
Aqeel Rehman (Ind) bt Gaurav Nandrajog (Ind) 11-5, 10-12, 8-11, 11-4, 12-10
Ritwik Bhattacharya (Ind) bt Jaymie Haycocks (Eng) 10-12, 11-7, 11-6, 11-9.
     
 

ICL-Chennai Open 2008

  At Indian Squash Academy, Chennai : 27th July 2008
 

Finals : 
Annie Au (Hkg) bt Dipika Pallikal ( Ind ) 9-3, 10-8, 10-8.

 

Semifinals:
Dipika Pallikal (Ind) bt Orla Noom (Ned) 10-8, 7-9, 9-5, 9-1;
Annie Au (Hkg) bt Joshna Chinappa (Ind) 10-9, 9-1, 5-9, 10-9.

Quarterfinals:

Dipika Pallikal (Ind) bt Christina Mak (Hkg) 9-7, 9-5, 9-3;
Joshna Chinappa (Ind) bt Birgit Coufal (Aut) 9-2, 9-6, 9-2;
Orla Noom (Ned) bt Anwesha Reddy (Ind) 3-9, 8-10, 9-5, 9-1, 9-2;
Annie Au bt Harita Omprakash (Ind) 9-2, 9-0, 9-1.  

     
     
     
  3rd National Doubles Squash Championship 2007
  22nd July 2007 : At ICL Squash Academy, Chennai
     
The results:

Final:
Parth Sharma & Naresh Kumar (TN) bt Saurav Ghosal & Harinder Pal Singh (TN) 10-12, 6-11, 11-7, 11-9, 11-9. 
Third place: Vikram Malhotra & Niraj Shirgaokar (Mah) b t Vikas Jangra & Shakti Singh (Ser) 7-11, 11-9, 11-10 (2-0), 1-11, 11-9
Semifinals: 
Saurav Ghosal and Harinder Pal Singh (TN) bt Vikram Malhotra and Niraj Shirgaokar (Mah) 11-6, 11-7, 5-11, 11-10 (3-1); Naresh Kumar and Parth Sharma (TN) bt Vikas Jangra and Shakti Singh ( Services) 11-6, 1 1-9, 11-8.
Quarterfinals: 
Saurav Ghosal and Harinder Pal Sandhu (TN) bt S. Kali Muthu and Vinodh (TN) 11-2, 11-6, 11-7;
Vikram Malhotra and Niraj Shirgaokar (Mah) bt Karan Malik and Ramit Tandon (TN) 11-7, 11-7, 11-9.
Vikas Jangra and Shakti Singh (Services) bt Parthiban Ayappan and Ravi Dixit (TN) 11-9, 7-11, 11-9, 8-11, 11-6; 
Naresh Kumar and Parth Sharma (TN) bt Cyrus Poncha and Hari Om Tripathi (TN) 11-2, 11-3, 11-7.
     
  1st Southern India Squash Championship 2005
  20th August 2005 at Chennai
       
 

Final:
Boys: Under-17:
Parth Sharma (TN) bt Cyril Kuhn (TN) 10-8, 5-9, 5-9, 9-2, 9-0;
Under-15: Sujat Barua (TN) bt Karan Mallik (TN) 9-3, 5-9, 9-7, 9-2;
Under-13: Akshay Deepak (TN) bt Yaksh Dawar (TN) 9-7, 9-5, 9-3;
Under-11: Sharavan Kaul (TN) bt Varish Sawlani (TN) 1-9, 9-0, 9-2, 9-6.
Girls: Under-17: Dipika Pallikal (TN) bt V. Anwesha (TN) 9-3, 9-0, 6-9, 9-4;
Under-13: A. Anaka (TN) bt B. Aparajitha (TN) 9-1, 9-5, 9-3.
Men over 35: S. Maniam (TN) bt Srivatsan Subramaniam (TN) 9-2, 9-0, 9-2;
Professionals: B. Balamurugan (TN) bt Hari Om (TN) 9-1, 9-1, 9-5.

Semifinals :
Men:
Saurav Ghosal (TN) bt Harinderpal Singh (TN) 10-8, 9-0, 9-4;
Gaurav Nandrajog (Del) bt Supreet Singh (Mah) 9-2, 9-3, 6-9, 9-6.

Over-35: Srivatsan Subramaniam (TN) bt Ganesan (TN) 9-5, 9-2, 9-5;
S. Maniam (TN) bt Rajiv Reddy (TN) 9-2, 4-9, 9-3, 9-5.

Professionals: B. Balamurugan (TN) bt Vijay Kumar Singh (Del) 9-1, 9-1, 9-3;
Hari Om (TN) bt R. Desappan (TN) 10-8, 0-9, 3-9, 9-5, 9-4.

Boys: Under-17: Parth Sharma (TN) bt Ashwin Sridhar (TN) 9-2, 9-3, 9-6;
Cyril Kuhn (TN) bt Cyrus Vakil (Mah) 9-4, 9-6, 9-6.

Under-15: Sujat Barua (TN) bt Ishan Sethi (Del) 9-5, 2-9, 9-5, 9-1;
Karan Malik (TN) bt Varun Prakash (Del) 3-9, 9-3, 9-7, 9-1.

Under-13: Akshay Deepak (TN) bt Sidharth (TN) 9-0, 9-0, 9-0.
Under-11: Sharavan Kaul (TN) bt Prateek Sharma (TN) 5-9, 9-7, 9-6, 9-5;
Varish Sawlani (TN) bt Roshan Kanna (TN) 9-2, 9-3, 9-3.

Girls: Under-17: Dipika Pallikal (TN) bt Harita Omprakash (TN) 9-3, 9-1, 9-1;
V. Anwesha (TN) bt Jesheila Mani (TN) 9-3, concd.

Under-13: A. Anaka (TN) bt Swarnalatha Sundar (TN) 9-4, 9-0, 9-2;
B. Aparajtha (TN) bt Shruti Dugar (TN) 9-2, 9-0, 9-0.

       
  2nd National Doubles Squash Championship 2005
  20th August 2005 : At ICL Squash Academy, Chennai
       
  All National doubles:
Finals:
Saurav Ghosal and Harinderpal singh (TN) bt Gaurav Nandrajog (Del) and Niraj Shirgaokar (Mah) 11-6, 11-2, 11-2.
Semi Finals:
Saurav Ghosal-Harinderpal Singh (TN) bt Sandeep Jangra-Vikas Jangra 11-6, 11-9, 11-7
Gaurav Nandrajog-Niraj Shirgaokar (Del/Mah) bt B. Balamurugan-A. Parthiban (TN) 9-11, 12-10, 4-11, 11-5, 11-7.
Quarterfinals:  
Sourav Ghosal-Harinderpal Singh (TN/Del) bt Amjad Khan-Naresh Kumar (Del) 11-6, 11-4, 11-9
Sandeep Jangra-Vikas Jangra (Mah) bt Cyrus Poncha-Srivatsan Subramaniam (TN) 8-11, 11-8, 9-11, 12-10, 11-6
Gaurav Nandrajog-Niraj Shirgaokar bt Parth Sharma-Supreet Singh 11-7, 11-5, 11-6
Balamurugan-A. Parthiban (TN) bt Prithvi Aditya-Naman Jha (TN) 11-2, 11-1, 11-7.
       
 

WSF World Doubles Championships

 

From 13th to 17th December 2004

All Results:
Finals :
Mens
Finals : Byron Davis and Cameron White (Aus) bt Ritwik Bhattacharya and Saurav Ghosal (Ind) 9-4, 9-3, 8-9, 9-7.
Third place: David Palmer and Anthony Ricketts (Aus) bt Jamie Crombie and Preston Quick (US) 11-9, 7-9, 9-4, 9-5.

Women:
Finals : Rachael Grinham and Natalie Grinham (Aus) bt Louise Crome and Lara Petera (NZ) 9-7, 9-4, 9-2.
Third place: Shelley Kitchen and Tamsyn Leevey (NZ) bt Tricia Chuah and Nicol David (Mal) 9-7, 9-5, 9-6.
 
Mixed:
Finals: Rachael Grinham and David Palmer (Aus) bt Shelley Kitchen and Glen Wilson (NZ)11-8, 9-8, 9-8. 
Third place: Natalie Grinham and
Third Place : Dan Jenson (Aus) bt Dianne Desira and Cameron White (Aus) 9-3, 9-3, 9-2.
 
Semifinal: 
Men: Ritwik Bhattacharya and Saurav Ghosal (Ind) bt Jamie Crombie and Preston Quick (US) 9-5, 10-11, 11-9, 9-4.
Women: Natalie Grinham and Rachael Grinham (Ausd) bt Tricia Chuah and Nicol David (Mal) 9-4, 9-5, 9-5; 
Louise Crome and Lara Petera (NZ) bt Shelley Kitchen and Tamsyn Leevey (NZ) 11-10, 11-8, 7-9, 9-7. 
Mixed: Rachael Grinham and David Palmer (Aus) bt Dianne Desira and Cameron White (Aus) 9-5, 9-3, 9-8; 
Shelley Kitchen and Glen Wilson (NZ) bt Natalie Grinham and Dan Jenson (Aus) 9-6, 7-9, 3-9, 9-7, 11-10.

       
  1st National Doubles Squash Championship 2004
  7th December 2004 : At ICL Squash Academy, Chennai
  Final:
Men: Saurav Ghosal and Harinder Pal Singh (TN) bt Bala Murugan and A. Parthiban (TN) 9-2, 4-9, 9-4, 4-9, 9-8;

Semifinal:
Men: Saurav Ghosal and Harinder Pal Singh (TN) bt Niraj Shirgaokar and Gajendra Singh (Mah) 9-7, 11-9, 9-3;
Bala Murugan and A. Parthiban (TN) bt Cyrus Poncha and Srivatsan Subramaniam (TN) 5-9, 10-11, 9-1, 9-5, 9-6. 

Quarterfinals:  
Saurav Ghosal and Harinder Pal Singh (TN) bt Naishadh Lalwani and Rushabh Vora (Mah) 9-3, 9-4 9-7;
Bala Muruganand A. Parthiban (TN) bt Amjad Khan and Naresh Kumar (Har) 9-6, 9-6, 9-5;
Cyrus Poncha and Srivatsan Subramaniam (TN) bt Vikas Jangra and Shakti Singh (SSCB) 9-4, 9-5, 6-9, 9-7.

Women: 
Women: Joshna Chinappa and Dipika Pallikal (TN) bt Surabhi Misra (Raj) and Shivangi Paranjpe (Mah) 11-10, 9-3, 11-10.

Semifinal:  
Joshna Chinappa and Dipika Pallikal (TN) bt Jesheila Mani and V. Anvesha Reddy (TN) 9-4, 9-4, 9-3; 
Surbhi Misra and Shivangi Paranjpe (TN) bt Shibani Philip and Sonali Philip (TN) 9-6, 9-3, 9-5.

Mixed doubles: 
Quarterfinals: Joshna Chinappa and Saurav Ghosal (TN) bt V. Laxman and Harita Omprakash (TN) 9-0, 9-5, 9-4;
Gajendra Singh and Jesheila Mani (MP/TN) bt A. Parthiban and Ritika Reddy (TN) 9-2, 9-7, 3-9, 9-7;
Bala Murugan and V. Anvesha Reddy (TN) bt Cyril Kuhn and Shibani Philip (TN) 9-5, 9-3, 2-9, 9-3;
Harinder Pal Singh and Dipika Pallikal (TN) bt Sami Johnson and Shivangi Paranjpe (TN) 9-7, 9-3, 9-5.
       
  Natalia - SRFI Grand Final
  At Chennai : 7th December 2003

All Finals :

Boys:
Under-19:
Saurav Ghosal bt Gaurav Nandrajog 9-1, 9-3, 10-9;
Under-17:
Sandeep Jangra bt A. Parthiban 9-5, 10-8, 1-9, 6-9, 9-6;
Under-15:
Harinderpal Singh bt Parth Sharma (Raj) 9-2, 9-6, 9-10, 9-3;
Under-13:
Ravi Dixit (Del) bt Anuj Chauhan (Mah) 9-3, 9-2, 9-0;
Under-11:
Tarun Nambiar (Mah) bt Mahesh Mangaonkar (Mah) 9-5, 9-3, 9-2.;
Girls:
Under-19:
Joshna Chinappa (TN) bt Sonali Philip (TN) 9-4, 9-7, 9-6;
Under-15:
Dipika Pallilkal (TN) bt Shibani Philip (TBN) 4-9, 9-2, 9-0, 9-7;
Under-11:
Ankita Sharma (Mah) bt Shruti Dugar (TN) 9-1, 9-0, 10-9.

Semifinals :

Girls - 11 : K Krutika {TN} Lost to  2* Shruti Dugar {TN} 0-9, 9-7, 9-10, 3-9
Girls - 11 :
 1* Ankita Sharma {MAH} Beat B Aparajitha {TN} 3-9, 9-5, 9-3, 9-0
Girls - 15 :
 3/4* Dipika Pallikal {TN} Beat 2* V Anvesha Reddy {TN} 9-7, 9-3, 9-3
Girls - 15 :
 
1* Shibani Philip {TN} Beat  3/4* Harita Omprakash {TN} 9-0, 9-0, 9-0
Boys - 11 :
 3/4* Imaad Musvee {TN} Lost to  2* Tarun Nambiar {MAH} 4-9, 2-9, 7-9
Boys - 11 :
 
1* Mahesh Mangaonkar {MAH} Beat 3/4* Anirudh Nambiar 9-0, 9-0, 9-0
Boys - 13 :
3/4* Anuj Chauhan {MAH}
Beat  Chetan Rathore {MAH} 9-6, 9-4, 9-3
Boys - 13 :
 
1* Ravi Dixit {ND} Beat 3/4* Akshay Deepak {TN} 9-0, 9-4, 9-3
Boys - 15 :
 
Girish Sawlani {TN} Lost  to  2* Parth Sharma {RAJ} 0-9, 0-9, 5-9
Boys - 15 :
 
1* Harinderpal Singh {TN} Beat 3/4* Laxman Joshi {MAH} 9-1, 9-5, 9-1
Boys - 17 :
 
3/4* Vinayak Shetty {TN} Lost to  2* A Parthiban {TN} 9-5, 3-9, 7-9, 5-9
Boys - 17 :
 
1* Sandeep Jangra {MAH} Beat 3/4* Fateh Singh {MP} 9-2, 9-7, 9-5
Boys - 19 :
 
3/4* Vikas Jangra {MAH} Lost to  2* Gaurav Nandrajog {ND} 7-9, 3-9, 9-7, 8-10
Boys - 19 :
 
1* Saurav Ghosal {TN} Beat 3/4* Rushabh Vora {MAH} 9-2, 9-2, 9-3 

Quarter final :

Girls - 11 :  R Lakshya {TN} Lost to  2* Shruti Dugar {TN} 5-9, 0-9, 0-9
Girls - 11 :
3/4* Shria Khatri {MAH} Lost to K Krutika {TN} 9-3, 9-6, 3-9, 6-9, 3-9
Girls - 11 :
 
B Aparajitha {TN} Beat 3/4* Saumya Karki {MAH} 9-3, 10-8, 9-6
Girls - 11 :
1* Ankita Sharma {MAH}
WO  Sharanya Epur {TN}
Girls - 15 :
3/4* Dipika Pallikal {TN}
Beat Vanessa Bagdy {TN} 9-0, 9-0, 9-0
Girls - 15 :
 KA Sruti {TN} Lost to 3/4* Harita Omprakash {TN} 2-9, 3-9, 1-9
Boys - 11
:
 Yaksh Dawar {TN} Lost to 2* Tarun Nambiar {MAH} 5-9, 0-9, 6-9
Boys - 11
:
 3/4* Imaad Musvee {TN} Beat Siddhanth Pai {TN} 9-1, 9-4, 9-0
Boys - 11
:
Rohan Mundra {TN}
Lost to 3/4* Anirudh Nambiar 1-9, 3-9, 0-9
Boys - 11 
: 1* Mahesh Mangaonkar {MAH}
Beat  Varish Sawlani {TN} 9-1, 9-0, 9-3
Boys - 13
:
Chetan Rathore {MAH}
WO  2* Aditya Gupta {MAH}
Boys – 13 :
3/4* Anuj Chauhan {MAH}
WO  Gaurav Mathew {TN}
Boys - 13
:
Prithvi Aditya {TN}
Lost to 3/4* Akshay Deepak {TN} 4-9, 1-9, 2-9
Boys - 13 : 1* Ravi Dixit {ND}
Beat  Pranav Sharman {TN} 9-3, 9-0, 9-6
Boys - 15
: Prashanth Kumar {TN}
Lost to 2* Parth Sharma {RAJ} 2-9, 4-9, 0-9
Boys - 15
: 3/4* Arnish Uberoi {TN}
Lost to Girish Sawlani {TN} 9-4, 9-3, 7-9, 5-9, 0-9 {Retired}
Boys - 15 :
Nitin Chauhan {MAH}
Lost to 3/4* Laxman Joshi {MAH} 6-9, 9-8, 5-9, 5-9
Boys - 15
:
1* Harinderpal Singh {TN}
Beat  Navin Jangra {MAH} 9-0, 9-0, 9-0
Boys - 17 :
Prateek Chalia {ND}
Lost to 2* A Parthiban {TN} 6-9, 1-9, 5-9
Boys - 17 :
3/4* Vinayak Shetty {TN}
beat V Abhiram {TN} 9-5, 9-4, 9-0
Boys - 17
:
Anup Sharma {MAH}
Lost to 3/4* Fateh Singh {MP} 0-9, 6-9, 6-9
Boys – 17
:
1* Sandeep Jangra {MAH}
Beat Naresh Kumar {HAR} 9-0, 9-0, 9-0
Boys - 19
:
Ravi Pandey {MAH}
Lost to 2* Gaurav Nandrajog {ND} 1-9, 0-9, 4-9
Boys - 19
:
3/4* Vikas Jangra {MAH}
Beat  Ritesh Sharma {MAH} 9-5, 9-3, 9-0
Boys - 19
:
Imran Khan {HAR}
Lost to 3/4* Rushabh Vora {MAH}
6-9, 1-9 {Retired}

 

WISPA INDIAN CHALLENGER NO-3

  At Chennai : 20th October 2009
 

NAME

WED 18/11 
ROUND 1

THU 19/11
Q-FINALS

FRI 20/11
S-FINALS

SAT 21/11
FINAL

SITI MUNIRAH JUSOH  (MAS)            (1)

 JUSOH

 JUSOH
 11/7 11/7 11/6

 JUSOH
 11/5 11/9 13/11

 MOVERLEY
 10/12 12/10 11/4 14/12

BYE

APARAJITHA BALAMURUKAN (IND)  (8)

 BALAMURUKAN
11/5 11/6 1/11 12/10

MAGGY MARSHALL (AUS)

ZOE PETROVANSKY (AUS)               (4)

 PETROVANSKY

 PETROVANSKY
 11/8 11/6 2/11 11/8

BYE 

ANAKA ALANKAMONY (IND)              (6)

 ALANKAMONY

BYE

BYE

 HASTINGS

 SELBY
 11/4 14/12 11/8

 MOVERLEY
 11/4 12/10 11/5

CARRIE HASTINGS (ENG)                  (5)

BYE

 SELBY

LAUREN SELBY (ENG)                        (3)

BYE

 REDDY

 MOVERLEY
 11/4 11/7 11/5

ANWESHA REDDY (IND)                      (7)

BYE

 MOVERLEY

FIONA MOVERLEY (ENG)                   (2)

 

WISPA INDIAN CHALLENGER NO-2

  At Chennai : 12th Sept 2009
  Finals: 
Anaka Alankamony bt Surbhi Misra 11-8, 11-8, 12-10. 
Semifinals: 
Surbhi Misra bt Aparajitha Balamurukan 11-6, 9-11, 11-6, 6-11, 11-3; 
Anaka Alankamony bt Anwesha Reddy 11-7, 11-8, 11-7
Quarterfinals :
Surbhi Misra (Ind) bt Haritha Om Prakash (Ind) 11-7, 12-10, 6-11, 12-10; 
Aparajitha Balamurukan (Ind) bt Irina Assal (Rus) 11-3, 10-12, 11-9, 11-9; 
Anaka Alankamony (Ind) bt Pushpa Devi (Mas) 11-9, 11-6, 14-12; 
Anwesha Reddy (Ind) bt Carmen Lee (Hkg) 11-5, 12-14, 11-9, 11-3.
First round : 
Anwesha Reddy (Ind) bt Shria Khatri (Ind) 11-4, 11-9, 11-3; 
Harita Om Prakash (Ind) bt Ankita Sharma (Ind) 14-12, 11-8, 5-11, 11-4.